Čínská sonda jako první přistála na odvrácené straně Měsíce

Čínská sonda Čchang-e 4 dnes přistála na odvrácené straně Měsíce. Informovala o tom čínská státní televize CCTV, která tento okamžik označila za průlom v průzkumu vesmíru. Přistání má kromě vědeckého také symbolický význam, který má Čínu postupně dostat do pozice kosmického lídra i vojenské velmoci.

Přistání sondy

Sondě se podařilo přistát před půl třetí ráno našeho času, přičemž poslala první signál z odvrácené strany Měsíce na Zemi skrze satelit Čchüe-čchiao (Queqiao). Přenos obsahoval také úzký snímek oné strany Měsíce.

Místo přistání v blízkosti jižního pólu

Čchang-e 4 dosedla v blízkosti jižního pólu Měsíce v kráteru Aitken, pojmenovaném po americkém astronautovi Robertu Grant Aitkenovi. Čína se tak stala první zemí, jejíž objekt dokázal přistát na odvrácené straně Měsíce. Celý proces přistání byl řízen automaticky, bez jakéhokoliv pozemního zásahu, uvedl Wu Weiren z lunárního výzkumného programu.

Vložené video

China Xinhua News@XHNews

Kromě přistání bylo velkou výzvou vyřešit přenos signálu z odvrácené strany Měsíce na Zemi, jelikož ten je běžně z těch míst nemožný. Proto Čína v květnu tohoto roku vyslala satelit Čchüe-čchiao, který měl komunikaci mezi Zemí a sondou zprostředkovat.

Experiment s pěstováním zeleniny v uzavřeném prostředí na Měsíci

Sonda Čchang-e 4, pojmenovaná po čínské bohyni Měsíce, s sebou nesla přistávací zařízení a rover, který má prozkoumat měsíční povrch a provádět experimenty. Ty mají zahrnovat třeba měření radiace nebo analýzu minerálů. Sonda je dále vybavena panoramatickou kamerou a měřícími přístroji. Nese také vzorky semen pro experiment s pěstováním zeleniny v uzavřeném prostředí na lunárním povrchu.

Vložené video

China Xinhua News@XHNews

One small step for Chang’e-4, one giant leap for humankind!
How did the probe reach the far side of the moon? What is it looking for? #XinhuaSpecial explains all!28613:38 – 3. 1. 2019O tomto tématu mluví hned několik lidí: 159.Informace o reklamách na Twitteru a soukromí

Čína v letošním roce ještě plánuje vyslat další sondu Čchang-e 5, která by měla shromáždit vzorky hornin a přivézt je zpět na Zemi.

Ohodnotit příspěvek (5 / 2)
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Měsíc je stejně moc zajímavý útvar. Podle různých legend, bájí a pověstí…. mezi námi – těch nejvěrohodnějších informací😉…. se měsíc objevil vedle Země před téměř půldruhým miliónem let. Informace o tom, že Měsíc dříve na hvězdné obloze nebyl, se zachovaly u mnoha národů. Například u Sumerů, Akkadců, u maloázijských Frygijců a Arkádijů. Ty poslední v Helladě nazývali předměsíčnými. A jelikož ty máš rád Indiány, tak ti řeknu, že i v jejich pověstech jsou Informace o tom, že Měsíc před stovkami tisíc let nebyl. Vyprávění o tom se zachovalo v pověstech Aztéků, indiánů Teva a Navaho. A ve starých pověstech… Číst vice »