politika

Žvásty a Koudelka. Jan Schneider: Co čeká Pavla v BIS

13.03.2023 4:44 | Rozhovor

Jaké změny přijdou s novým prezidentem v čele státu? Bezpečnostní analytik, bývalý zpravodajec BIS a signatář Charty 77 Jan Schneider pro ParlamentníListy.cz analyzuje první kroky Petra Pavla. Coby někdejší zpravodajec varuje Pavla před možnými nástrahami ze strany Bezpečnostní informační služby a doporučuje mu, co by po tajné službě měl chtít. Pozor si má dát na „pavlačové žvásty“ v podobě tzv. non-paperů a požadovat užitečné a pravdivé zprávy s analýzami a návrhy řešení. Schneider připomíná, že by prezident Pavel díky své minulosti a dřívější kariéře měl tomuto oboru rozumět.

Petr Pavel se ujal prezidentského úřadu. V poměrně dlouhém projevu mluvil spíše obecně o naší budoucnosti, spolupráci, odvaze, hodnotách atd. Nejprve tedy k tomu, jak se vám první prezidentský projev líbil?

Inspirován výrokem Woody Allena, odpovím takto: Demokracie je pořád ta nejlepší forma vlády. V demokracii jsou alespoň chráněny občanské svobody. Žádný občan nemůže být svévolně mučen, uvězněn anebo přinucen sledovat projevy prezidenta republiky.

Ze současných dní mám ale takový snový dojem. Jako bych se vzbudil po dlouhém, dramatickém, nepříliš sice optimistickém, přesto však zajímavém snu. Zazvonil budík, spustilo se rádio. „Vítejte, drazí posluchači. Dnes je sobota, 18. listopadu 1989. Včera sice došlo v Praze k nějakým výtržnostem a potyčkám s demonstranty, ale představitelé vlády prohlásili, že situace je již klidná. Nenechte se vyrušovat pochybami, které podvratně šíří různí dezoláti s cílem rozvrátit náš klid na práci. Naše životy se neomylně vracejí do osvědčených kolejí. Klid a pořádek si rozvracet nedáme.“

Krátce se ve své řeči prezident dotkl také Ukrajiny s tím, že její nezlomné odhodlání v boji s agresorem nám může být inspirací. Vítězství Ukrajiny podle něho pomůže i nám samotným. O tom asi těžko pochybovat. Nebo to vidíte jinak?

Ano, to je to klíčové slovo: POCHYBOVAT. Euroatlantická civilizace se hlásí k tradicím řecké filosofie, která je – slovy mluvčího Charty 77 a filosofa Ladislava Hejdánka – jedinou vědou, která principiálně a systematicky zpochybňuje i samu sebe, své základy i závěry. K Chartě 77 i k filosofii se česká vláda sice slovy přiznává, ale svými činy spíše připomíná Antichartu a barbary, kteří ve své natvrdlosti o ničem nepochybují.

Například Josef Skála a jeho komplicové byli prvoinstančně odsouzeni za to, že pochybovali o odpovědnosti Sovětského svazu za katyňský masakr za druhé světové války – a budou asi odsouzeni i pravomocně, protože se svých pochybností dosud veřejně nevzdali, nekáli se a postavili svou kacířskou zatvrzelost proti laskavému soudci, který je sice trochu urážel, ale činil tak zcela zřejmě ve snaze zapůsobit na ně dostatečně výchovně, aby nebylo potřeba přistoupit k použití palečnic, španělských bot nebo natahování na žebříček.

Čili módním trendem je nepochybovat, ani když to rozum nebere. Že třeba zpochybňování odpovědnosti za zločin předpokládá naproto jistě existenci zločinu, a nikoliv jeho popírání, za což však byli Skála a spol. odsouzeni. Přesně ve stylu zle proslulého prokurátora Urválka: obžalovaní sice řekli to a to, čímž ale mysleli ono a ono – za což se odsuzují… Avšak, jak říkám, módním trendem (nebo snad již zase sebezáchovným pudem?) je nepochybovat.

Co se bezpečnostní politiky týče, můžeme být v klidu, když prezident je zároveň bývalý šéf armády i vojenského výboru NATO? Minimálně má jistě dobré kontakty ve světě.

To, že člověk někde seděl, ještě neznamená, že byl ve své funkci dobrý. Petr Pavel si vysloužil vyznamenání při své balkánské misi, kdy však nebyl na nijak závratné velitelské funkci. A někdy stačí někoho dobrého povýšit o špricli výš, a je to tragédie. To, že se člověk osvědčil na určité úrovni, není žádnou zárukou, že obstojí i na velitelské úrovni vyšší. Ale není to žádná ostuda, různé funkce prostě vyžadují různé vlohy.

Petr Pavel ve vojenském výboru NATO byl jeho předsedou, čili organizátorem, nikoliv velitelem. Dobré kontakty po světě jistě mít může, to jsou ale stále dvě odlišné roviny – organizační a velitelská, které se nikde vzájemně nevážou tak, aby dávaly recipročně nějaké záruky.

Co se bezpečnostní politiky týče, budeme moci být v klidu až v okamžiku, kdy začneme důsledně budovat armádu obrannou, nikoliv útočnou, formovanou na mise nebo vybavující se nosiči jaderných zbraní. To je sebevražedná cesta do pekel.

Pokud jde o budoucí vývoj ve světě, bezpečnostní situaci a našeho nového prezidenta, jsou dle vašeho mínění namístě nějaké obavy? Co nejhoršího by nás v tomto směru mohlo potkat?

Nejhorší by bylo, kdyby nabyli rozhodujícího vlivu politici. Je sice pravda, že na kraj vojenské konfrontace svět dostali vojáci, to je ale jejich modus operandi, jak ze společnosti vyždímat prachy pro sebe a kamarády z vojensko-průmyslového komplexu, který v současné době trpí komplexem méněcennosti, protože jeho zisky proti farmaceuticko-průmyslovému komplexu šly do kopřiv.

To je něco jako koloběh přírody, malý vodní oběh a velký vodní oběh. Jeden je periodický – každé jaro se nepřátelé naší (nebo v podstatě kterékoliv) země zmenšují, až jsou docela malí, trapní, komičtí, prostě papíroví tygři. Naši hrdinní generalissimové je dokonale odhalili, svlékli do naha a definitivně zastrašili. Zasluhují si proto vyznamenání a povýšení (mimochodem, za posledních 33 let byl zhruba každý měsíc jeden člověk jmenován do generálské hodnosti nebo povýšen do vyšší generálské hodnosti – a to jsme prosím v míru). Toto se odehrává jen na jaře. Avšak na podzim – ouha! Nepřítel jak fénix vstává z popela, nabírá na síle a obludnosti a je třeba okamžitě přisypat do kapitoly obrany státního rozpočtu, který se – jistě jen náhodnou shodou okolností – právě na podzim schvaluje.

No, a pak je velký vodní oběh, příležitostný, kdy se musí veřejnost čas od času postrašit celosvětově, globálně, aby si různí vykukové nemysleli, že ty vojensko-rozpočtové manévry rozklíčovali nějakými kecy o malém vodním oběhu. To je myslím současná fáze, která je sice nebezpečná, ale zase ne natolik, protože již dlouho je pověstný americký červený čudlík v Oválné pracovně napojen nikoliv do Pentagonu, ale do prezidentského buffetu, kvůli Cole Light. Kdoví, co pak mají prezidenti v tom jaderném kufříku? Cihličku, řekl bych, kvůli váze, protože lehký kufřík by docela pochopitelně prostě nemohl být důležitý. A pak se mezinárodní zostřená situace uklidní péčí koho? No opět generálů, kteří těm různým válkychtivým magorům a hysterkám vysvětlí, že vůbec nevědí, o čem je řeč, neboli, slovy známého internetového odstřelovače, vůbec nevědí, „kde je páčka“. A za to nakonec ti generálové dostanou třeba i Nobelovu cenu míru.

Již dříve prezident republiky pronesl ve vztahu k válce na Ukrajině mnohé silné výroky. Například, že bychom Ukrajincům měli dodat všechno kromě jaderných zbraní. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově ale sdělil, že Ukrajina vyhrát nemusí. Později, že rozpad Ruska není v našem zájmu. Co se v zahraniční politice naší země pod novou hlavou státu změní?

Topornost nového prezidenta zejména v zahraničněpolitických labyrintech je docela půvabná, protože na oné mnichovské bezpečnostní konferenci mluvil oproti předchozím výrokům docela jinak, že je třeba myslet i na ten „nejhorší“ možný výsledek války, kdy Ukrajina nevyhraje – ale na druhou stranu si dovolil logicky domyslet důsledky případného opačného výsledku, totiž ukrajinské výhry a rozpadu Ruska, na osud ruských jaderných arzenálů. A byl za to seřván ukrajinským zaminírem Kulebou.

Petr Pavel byl zřejmě pověřen otestovat americkou agendu, která není tak fanatická jako ta britská, což by naznačovalo, že jeho pupeční spojení se Spojenými státy by mohlo mít ještě horší alternativy.

A co se změní v naší zahraniční politice? Nezmění se nic, protože žádná česká zahraniční politika není.

Prezident už před inaugurací řekl, že co nejdříve povýší ředitele BIS do hodnosti generála, což jeho předchůdce odmítal. Dá se očekávat blízká spolupráce. Je něco, na co by si Petr Pavel měl dát pozor?

Nevím, nakolik dával Petr Pavel pozor, když se učil být zpravodajcem. Zpravodajština je jedna z nejúžasnějších profesí, tedy může být, protože se mohou vyskytnout okamžiky, kdy můžete využít naprosto nečekaně veškerých svých životních zkušeností. Dobrý zpravodajec je především dobře obeznámen s doporučovanou, ale zejména s nedoporučovanou zpravodajskou praxí. S tou doporučovanou méně, protože by ji neměl kopírovat (to by mohla být fatální chyba), ale inspirovat se jí kreativně.

Předpokládám tedy, protože československá vojenská rozvědka neměla mezi profesionály špatnou pověst, že Petr Pavel mohl nabýt značnou sumu zajímavých a užitečných vědomostí.

Tomuto předpokladu ale neodpovídá jeho servilní vztah k civilní kontrarozvědce, kam se jel nahlásit už jako nově zvolený prezident a hned slíbil „nadplukovníkovi“ Koudelkovi frčku navíc. To vypadá jako velká chyba, když si nebude držet zpravodajské služby důsledně od těla – což ale neznamená, že by se o ně neměl starat. Naopak. Právě on by mohl přispět ke zvýšení kvality zpravodajského systému, zejména tím, že by striktně zamítl hanebnou praxi donášky pozitivních zpráv a „non-paperů“ (informací, které nelze oficiálně zařadit do výměru zákonné působnosti zpravodajských služeb; hrubě řečeno: pavlačových žvástů). A že by začal vyžadovat především ty užitečné zprávy, které jsou sice pohříchu naprostou většinou špatné, ale jsou ověřené, přesné a hlavně doručené včas a správnému adresátovi i s návrhem řešení a analýzou variant, čímž poskytují osobám v rozhodovacích funkcích velkou výhodu. Vždyť to se musel naučit – i když, pravda, v NATO musel asi leccos užitečného zapomenout a lecjaké mocenské manýry si naopak osvojit.

Zdá se tedy, že prezident Pavel volí cestu nejmenšího odporu. Rád bych se mýlil, ale vypadá to, že se od něj ničeho výrazného nedočkáme, kromě toho manekýnského vzhledu a načančaného vousu.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
13. 3. 2023 15:27

Ano, to je taky moje mantra, když už usedl na svatováclavský stolec: Jsi velmi ozdobný, generalissime. Prosím tě z celého srdce – zdob, zdob a dál se nepouštěj!

Duudu Wo
13. 3. 2023 16:02
Odpovědět  Markýza

A já myslel , že makak může zdobit tak akorát nějaký hinduistický chrám. Zase jsem se zmýlil.

Velitel
13. 3. 2023 17:19
Odpovědět  Duudu Wo

Makak ano, ale takhle velkýho čuráka můžeme v ČR dát pouze na hrad, bo je to co do počtu místností největší komplex na světě a jinam se prostě nevejde. Němcům se Uršula nevešla nikam ,tak ji posalli do Brusele.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
13. 3. 2023 16:07
Odpovědět  Markýza

Až se načančám,až se načančám…

Markýza
13. 3. 2023 17:54
Odpovědět  Gales

Vždyť už je krásně načančanej 😀

Milan ze Zahrady Čech
13. 3. 2023 18:50
Odpovědět  Markýza

Jo. To je. Jen ho pohonit. Tady na dobrou noc z jiného soudku:

Začalo vyjednávání o kapitulaci Artěmovska.„V Bachmutu odpor rychle slábne, jsou v operačním prostředí, dochází jim munice. Už se bavíme o kapitulaci města, jednání již probíhají, byla nasazena speciální vyjednávací mise, poblíž je rozmístěna humanitární mise.
Tento problém je vyřešen, zbývá málo času, “řekl vojenský velitel.

https://www.politnavigator.net/nachalis-peregovory-o-sdache-artjomovska-voenkor-khajjrullin.html

Jojo. Ušákům krachujou banky, zbrojní průmysl marodí, a do toho tohle. Z čeho teď banderům zafinancují zbraně, aby provedli tu protiofenzívu až na Krym a nejlíp až na Moskvu? Měli by se obrátit na Aboridžince, ať banderům pošlou bumerangy. To je, řekl bych, pro ně ta nejvhodnější zbraň.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
13. 3. 2023 19:55

Děkuji 🙂

Boomer
13. 3. 2023 20:16

.. a muzikanti čistí podzemí, kde se dá předpokládat ukryté tvrdé jádro. Další milosrdná ocelárna v režii ruské páté kolony se tím pádem asi nepředpokládá..

Markýza
13. 3. 2023 20:23
Odpovědět  Boomer

Někde jsem zachytila, že je tam strašně rozsáhlé podzemí. Ale počkejme si na Oděsu………………….

zuzana
13. 3. 2023 16:02

Přichází kolaps: Bidenovy destruktivní sankce vůči Rusku ničí desetiletí trvající nadvládu dolaru jako světové rezervní měny

https://aktax.cz/prichazi-kolaps-bidenovy-destruktivni-sankce-vuci-rusku-nici-desetileti-trvajici-nadvladu-dolaru-jako-svetove-rezervni-meny/

Pijack
13. 3. 2023 16:36

Dnes jsem se dozvěděl, že na jedné základní škole poslal učitel 14ti letou školačku do kouta za trest, když na otázku “koho by volila za presidenta”, odpověděla, že pana Baštu. Ten kantor buse asi pěkné liberálně nacistické prase. Tak se vymývá mozek děckám – násilím. Píše se rok 2023.

Pavel z Moravy
13. 3. 2023 17:14
Odpovědět  Pijack

Tak to chodí v lidské společnosti, máte zhlouplé, hloupější a nejhloupější. A ti, kteří trochu myslí, ti nejsou většinou vidět neb s hlupáky se do holportu nedáte. A pokud je těch hlupáků hodně, sedíte v koutku a čekáte zda nějaký trochu myslící se přidá. Ale moc jich není, tak se načekáte. Já se již ničeho lepšího nedočkám, vystupuji do osmého patra, tak toho času moc nemám, ale věřte, že vám všem přeji, ať se vám ty vaše sny o lepším světě splní.

Boomer
13. 3. 2023 20:00
Odpovědět  Pijack

..hm, a to dítě je sirotek, že nebyla žádná odezva?
V devadesátých letech jsem několika učitelkám musel vysvětlit, že od školy očekávám vzdělávání dle schválených osnov a do výchovy si zasahovat nenechám. Pochopily..

Pavel z Moravy
13. 3. 2023 17:06

Myslím ,že naše koloniální zemička nemá již ve světě komu co říci. Jsme nezajímavý objekt, nejsprostší ze všech okolních zemí k bývalým osvoboditelům a také jako nezajímavá a slouhovská skončíme. Nevěřím, že by o nás měl v budoucnu někdo zájem. Nic prostě neznamenáme, protože ti co to zde řídí také nic neznamenají. A pro jejich páníčky jsou pouze dobrými služebníky, kteří každou špínu vykonají za ně. A článek o Pavlovi – zbytečná ztráta času.

Janvac
13. 3. 2023 17:14

Tyhle pindy cist, no to je sila!

Spam vlasta
13. 3. 2023 20:02

To si od studovaného STB Generála slibuješ hodně , spíš by mu slušel pruhovaný cilindr !!!

All
13. 3. 2023 21:19

Změny od generála – KSČ- bijce západu a nyní bijce východu tajtrlíkovaním v NATO a nyní s bidetem a krachujicími bankami v USA lze čekat jedno veliké převeliké kulové

All
13. 3. 2023 21:35

STB rozvědčík s metálem NATO mne absolutně nezajímá,drek je drek.Zajímavější mohou být reakce američanů,jestli uvěří bidenovi,že má vše pod kontrolou a o dolary nikdo svatosvatě nepřijde,anebo se rozjedou výběry nazlobených a krachnou další banky. A co potom FED,rozjede ještě více bankovní rotačky na toaletní spotřebu pro oloupenou spodinu,to těžko těžko anežko

Autor
13. 3. 2023 21:47

Tak mne napadlo, jak asi budou slavit výročí pandemie? První masku? Prvního očkovaného? První PCR test?
Doufám, že všechny zisky vložili už do Ukrajiny!
Cítí se očkovaní ještě pořád jako mistři světa?
Kolikátou smrtící epidemii už v těchto dnech slibuje Gates, mezinárodní zločinec?
Je celá “naše” vláda očkovaná? Nebo, to co dělá je následek očkování?

luboš
14. 3. 2023 00:58

Má to výhodu. Až se otočí korouhvička nemusí se přeškolovat na novou situaci.