„Ztrácejí čas.“ O setkání ministrů G7 bez Ruska a Číny

“Klub amerických spolupracovníků”: Ministři zahraničních věcí skupiny G7 soustředili diskusi na Rusko a Čínu

Rusko a Čína se staly hlavními tématy jednání ministrů zahraničí zemí G7, uvádí americké ministerstvo zahraničí. Podle mluvčího – pokud diskuse o problémech Afghánistánu trvala 30 minut, stejně jako o Libyi, Myanmaru a Sýrii, pak o Rusku i Číně diskutovali diplomaté hodinu a půl. 

Britský ministr zahraničí dříve vyzval skupinu G7, aby vypracovala „operativní protiopatření“ pro boj s „ruskými dezinformacemi“. Odborníky taková prioritizace jednání G7 nepřekvapila. Analytici poznamenávají, že v posledních letech je formát G7 stále více podřízen zájmům a cílům Washingtonu.

Na schůzce ministrů zahraničí zemí G7 byla většina času věnována diskusím o Rusku a Číně, uvedl na setkání s novináři zástupce amerického ministerstva zahraničí. Poznamenal, že americký ministr zahraničí Anthony Blinken na summitu hovořil o přání Washingtonu po “stabilních a předvídatelných” vztazích s Moskvou, jakož i o plánech „přivést Rusko k odpovědnosti“.

“Neusilujeme o eskalaci, ale nenecháme bezohledné a agresivní chování z jeho (Ruska) strany nezodpovězené
A jak jste viděli, naši partneři a spojenci nás silně podporují, pokud jde o naši reakci na ruské akce,“ zdůraznilo ministerstvo zahraničí USA.

Mimochodem, v komuniké po schůzce ministrů zahraničí se tato rétorika opakovala téměř doslovně:

„Potvrzujeme náš zájem o stabilní a předvídatelné vztahy s Ruskem … posílíme naše kolektivní schopnosti čelit a potlačovat ruské chování, které ohrožuje mezinárodní řád. S výhradou k interakci v těch oblastech, které jsou společného zájmu”.

Připomeňme, že orgány západních zemí dlouho označovaly Rusko a Čínu za své hlavní odpůrce. To bylo uvedeno zejména ve strategii národní obrany USA, kterou zveřejnil Pentagon v roce 2018. A příchod Joea Bidena do Bílého domu rétoriku amerických politiků a armádních činitelů nezmírnil. 

Předtím šéf amerického strategického velení admirál Charles Richard dokonce oznámil možnost jaderné války s Ruskem nebo Čínou. Mluvčí Pentagonu John Kirby v komentáři k tomuto prohlášení uvedl, že ministerstvo sdílí tyto obavy, ačkoli si nepřeje eskalaci této velikosti.

“Začali jsme s Čínou, protože pro nás to byl nejdůležitější bod programu mezi mnoha dalšími důležitými tématy, o kterých jsme museli diskutovat. Obecně platí, že všichni chceme, aby Čína byla nedílnou součástí mezinárodního řádu, ale aby toho bylo dosaženo, musí dodržovat pravidla tohoto mezinárodního řádu,“ zdůraznil americký úředník.

Americké úřady obviňují Peking z používání „ekonomických donucovacích opatření“ proti těm, kteří „otevřeně hovoří“ proti pekingské politice.

“Když ministerstvo zahraničí USA řekne, že Čína údajně porušuje “mezinárodní pravidla”, vyvolá to jen úsměv, protože samotné Spojené státy tato pravidla v posledních desetiletích porušovaly mnohokrát. A Čína získala svoji ekonomickou moc jednáním podle liberálních ekonomických pravidel, která dříve stanovil kolektivní Západ. Výsledkem je, že Čína se v této oblasti ukázala být efektivnější,“ uvedl Feldman, zástupce ředitele Ústavu pro strategická studia a problémy univerzity RUDN.

Odborník se domnívá, že hlavním problémem zemí G7 je sblížení mezi Pekingem a Moskvou, zejména v měnové sféře.

“Rusko a Čína se vzdalují od dolarového systému ve vzájemných dohodách. To je rána pro finanční síly Spojených států, vážná výzva,“ dodal Feldman.

“Formát G7 je dnes prostě klubem amerických spolupracovníků na světové scéně. To se ukázalo po rozchodu této skupiny zemí s Ruskem. G7 se dnes stal nástrojem americké politiky na světové scéně,“ uzavřel Feldman.

Podobný názor má i generální ředitel Centra pro politické informace Alexej Muchin.

„Vedení zemí G7 záměrně zužuje diskurz jejich diskusí a zaměřují se na Rusko a Čínu. V mnoha ohledech se politici v těchto zemích snaží řešit své vnitřní politické problémy tím, že hovoří o ohrožení ze strany Ruska nebo Číny, přestože neexistuje žádný skutečný důvod považovat tyto země za odpůrce zemí G7 nebo za hrozbu pro ně. Pokud jde o sankce, které se zavádějí proti Rusku, i celní bariéry proti ČLR, jedná se o projev nekalé soutěže,“ uvedl.

Pobočka NATO

Podle odborníků se po pádu G8 začal formát G7 ve své rétorice a deklarovaných cílech rychle podobat Severoatlantické alianci.

“Zdá se, že G7 se stejně jako NATO mění v protiruské a protičínské spojenectví,” říká Alexej Mukhin.

Politolog, kandidát historických věd Michail Smolin poznamenal, že nebylo náhodou, že G7 věnovala tolik času diskusím o Rusku a Číně.

„Formát G7 se stává minulostí – těchto sedm západních zemí se nemůže obejít bez Ruska a Číny při řešení globálních problémů. Absence klíčových hráčů ve světové politice a ekonomice na tomto setkání znamená, že se těchto sedm zemí hodně věnuje tomu, jak by chtěly dospět k dohodě s Ruskem a Čínou, ale přetrvávají ve své pseudo-hrdosti a nezvou tyto země k seriózním rozhovorům o budoucnosti světa. Setkání G7 se proto stávají naprosto nesmyslnými. Jeho účastníci ztrácejí čas,“ řekl Michail Smolin.

Podle jeho názoru země G7 při tomto postoji odkládají řešení světových problémů.

“Zdá se mi, že toto je hlavní problém trendu současného politického světa: nepochopení potřeby setkat se, navzdory rozdílům, se všemi klíčovými zeměmi. Jinak se všechno změní v pouhé politické reptání. Setkání skupiny G7 je již ve světové politice minulostí. A pokud se západní země budou i nadále shromažďovat v tomto formátu, budeme si vyměňovat pouze sankce, tvrdá politická vyjádření, ale to v politické situaci nepovede k žádnému pokroku pozitivním směrem. Dokud skupina G7 nepochopí, že je zbytečné pracovat v tomto formátu, nic dobrého v politickém životě na světě se nestane,“ věří politolog.

Rusko již nyní nemá zájem na obnově G8 a považuje tento formát za zastaralý. 

Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

https://bit.ly/3uq0v9z
https://bit.ly/3eVqGOV

sdíletj na