Zprávy velvyslanectví Ruské federace. K prohlášení ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka

K prohlášení ministra zahraničních věcí České republiky T. Petříčka o perspektivách rusko-českých konzultací

Překvapilo nedávné prohlášení ministra zahraničních věcí České republiky T. Petříčka o tom, že česká strana hodlá podmínit přípravu a provedení plánovaných konzultací s Ruskem o aktuálních bilaterálních otázkách „stavem A. Navalného“.

Chtěla bych připomenout, že Praha již několik měsíců hovoří o svém zájmu zahájit konzultace s Moskvou (několikrát jsme se k tomu vyjádřili). Přitom podniká vůči Rusku kroky, které nijak nepřispívají k navázání zdravého a konstruktivního dialogu.

Nyní české ministerstvo zahraničí začalo klást podmínky pro rozhovor s námi, ať už jde o situaci v Bělorusku, nebo o situaci s ruským občanem. Co to všechno má společného s dvoustrannou součinností?

Odpověď je jednoduchá: Nic.

Ze své strany potvrzujeme připravenost se co nejrychleji posadit k jednacímu stolu a projednat celý komplex problémů v našich bilaterálních záležitostech, které, zdůrazňuji, vytvořila česká strana.

Je politováníhodné, že se Praha snaží prezentovat svou vlastní nepřipravenost k otevřené a profesionální konverzaci jako údajnou neochotu Ruska „obnovit komunikaci“.

Docela primitivní tah.

sdíletj na