„Zločinné“ pro Rusko, že dovolilo NATO přesunout se na Ukrajinu – Putin

Rusko má oprávněné obavy z rizika umístění americké vojenské techniky blízko jeho hranic, prohlásil prezident země Vladimir Putin a trvá na tom, že stále doufá, že rozhovory s Washingtonem mohou zmírnit napětí.

Putin na středeční tiskové konferenci v Soči po boku řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise řekl, že „bylo by zločinnou nečinností z naší strany bezpáteřně sledovat vše, co se děje“, pokud jde o vyhlídku na vstup sousední Ukrajiny do NATO.

Podle něj „Rusko provádí mírumilovnou zahraniční politiku, ale my máme právo se postarat o svou vlastní bezpečnost,“ varuje, že zbraně vojenského bloku vedeného Spojenými státy by mohly být rozmístěny stále dále na východ, pokud by Kyjev dlouho věřil v členství. byly uděleny.

Putin však dodal, že jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem, která se konala o den dříve, by stále mohla pomoci zmírnit napětí, které mezi Moskvou a Washingtonem v posledních týdnech vzplanulo. „Rozhovory byly velmi otevřené, věcné a konstruktivní. Doufám, že americká strana vidí výsledky stejně. Máme možnost pokračovat v dialogu, to je nejdůležitější,“ dodal ruský vůdce.

Na dotaz ohledně možnosti, že Moskva zahájí invazi proti Ukrajině, Putin řekl, že otázka je „provokativní“ a trval na tom, že jeho země bude jednat pouze v sebeobraně.

„Samozřejmě se obáváme o potenciální členství Ukrajiny v NATO, protože by to vedlo k umístění vojenských základen a jednotek na území Ukrajiny,“ dodal.

Představitelé Kyjeva a Washingtonu vydali v posledních týdnech řadu varování, že Rusko by mohlo zahájit totální ofenzívu proti svému sousedovi.

Kreml tato tvrzení soustavně odmítal, přičemž Putinův tiskový tajemník Dmitrij Peskov označil údajné plány invaze za „nepodložené“ a trval na tom, že rétorika je součástí „dezinformační“ kampaně vedené USA . Nejvyšší představitel také zesměšňoval satelitní snímky používané k doložení zpráv v západních médiích a poukazoval na to, že fotografie ukazují vojenskou techniku ​​stovky mil od ukrajinských hranic, blíže k Bělorusku.

Biden a Putin v úterý jednali prostřednictvím zabezpečeného video spojení, přičemž Moskva tyto diskuse označila za „upřímné a věcné“. Podle Bílého domu Biden „vyjádřil hluboké znepokojení USA a našich evropských spojenců ohledně ruské eskalace sil obklopujících Ukrajinu a dal jasně najevo, že USA a naši spojenci budou reagovat silnými ekonomickými a jinými opatřeními v případě vojenské eskalace. .“

Podle prohlášení ruských představitelů Putin odpověděl, že NATO „činí nebezpečné pokusy dobýt ukrajinské území“ a „buduje svůj vojenský potenciál na našich hranicích“. Před schůzkou ruský prezident řekl, že bude hledat písemné záruky, že se blok nepokusí dále expandovat na východ.
https://bit.ly/31ES5C7

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
8. 12. 2021 23:41

Písemné záruky, že se blok nepokusí dále expandovat na východ měl již požadovat Gorbačov. To byl obyčejný zemědělec, dosažený do funkce a dnes přežívá na západě, protože v RF by tvrdě pracoval někde v gulagu.