Zima bude horká

Evropa a Velká Británie 60 + Amerika 52 = 112 milionů pracovních míst zatím padlo na kruhové obraně proti Covidu zvané uzavírka. Nic lepšího jsme ještě nevymysleli.

To je špatné znamení, protože proroci nám hrozí, že to nejhorší přijde.

Tři nezávislé vědecké studie dokazují, že protilátky potlačující ten zlořečený virus mizí z lidského těla „velice, ale velice rychle“. To znamená, že vakcína tuto zdravotní  krizi nezvládne, a že stejně jako davová imunita není magickou stříbrnou kulkou. Budeme tudíž muset najít jiný způsob boje, protože Covid-19 bude obíhat Zemi rok za rokem bůhvíjak dlouho.

Jedno je jisté: nemůžeme se schovat za kruhovou obranu pokaždé, kdy se někde objeví horda nebezpečných virů. Škoda, kterou jsme tím už natropili národním hospodářství je nevyčíslitelná, a každá další uzavírka je, jako když tonoucímu hodíte záchranný pás ze železobetonu.

Mohly uzavírky zachránit životy? Ano, ale dokažte to.

Statistika, která se nám nabízí není příliš věrohodná, lze ji snadno falšovat a také se to dělá. Posečkejme až budou známy údaje o celkových úmrtích za rok 2020, které nám umožní srovnat je s minulými roky, kdy jsme měli epidemii chřipky.  Do té doby všechny polemiky jsou založeny na hypotézách stejně jako dohady o tom, kolik lidí  zemřelo a  ještě umře zbytečně, protože zatím neúčinnější podpůrný lék hydroxychlorochin je z komerčních důvodů pomlouván a přezírán. Po prostu,  z chamtivosti, o níž ďábel říká, že je to jeho nemilejší lidská neřest.

Světová zdravotnická organizace, Bill Gates, Dr Fauci, Big Pharma  a druhové volají a naléhají, abychom dělali víc toho, co děláme, anebo bude hůř a hůř. Co po nás chtějí? Abychom se uzavřeli ve svých bydlištích nadosmrti, když teď bylo prokázáno že vakcína spásu nepřinese?

Dostáváme panské rady, které si nemůžeme dovolit následovat. Účet za uzavírky v první vlně Covidu-19 je astronomický. Výdaje na zmírnění jejího ekonomického a sociálního dopadu v USA přifoukly státní dluhovou bublinu  o 864 miliard dolarů. 

To je ekvivalent  částky, kterou se zadlužily Spojené státy za celou dobu od svého vzniku až do roku 1980.
Nyní vláda dokázala zatnout stejnou  sekeru během jednoho měsíce. A to je jen počinek.

Ať děláme, co chceme, Covid-19 se nepřestane hned tak šířit a my se budeme muset naučit, jak se s tím dlouhodobě vypořádat. Je čas poučit se z dobrých i špatných zkušeností zemí, které se vydaly vlastní cestou, a to nejen Švédska, ale také jižní Koreje, Vietnamu nebo Tchaj-wanu.  Řečeno jinak, musíme se naučit  bojovat za pochodu.

Další uzavírky rozhodně nejsou řešením, ale bohužel mnoho politiků je zcela opačného názoru.

V Americe Demokratická strana ukula z tohoto rozporu politickou zbraň ve volebním klání o Bílý dům. První vlna uzavírek přivedla do bankrotu víc jak sto tisíc podniků, vytvořila po celé zemi  kolosální fronty před rozdělovnami levných potravin a uvolnila spirálu nezaměstnanosti. Čím déle je ekonomika zbrzděna, tím víc se zhoršuje sociální situace. Ale ve státech, kde vládnou demokratičtí guvernéři, se kruhová obrana spíš posiluje nežli uvolňuje. Například v Kalifornii byly nedávno zavedeny nové uzavírky včetně pláží, což v letních vedrech nadzvedlo spousty lidí.

Demokraté a jimi řízená media obviňují Donalda Trumpa, že nezvládl „pandemii“ Covidu. Doufají, že tím odradí od něho váhavé, nerozhodné voliče a přesvědčí je, aby v listopadových prezidentských volbách dali přednost jejich kandidátovi Joe Bidenovi.

Ale není vyloučeno, že výsledek taktiky čím hůř tím líp bude zcela opačný. Jestliže miliony voličů začnou vnímat demokraty jako „partaj uzavírek“, Trumpovy šance na druhý mandát vzrostou. Dnes se už zcela jasně rýsují bojové linie.  President Trump a další předáci Republikánské strany jsou pro otevření ekonomiky a proti všem dalším uzavírkám. Když demokraté budou příliš tlačit, najdou  ráznou odpověď v urnách.

Koncem července skončí zvláštní podpora pro nezaměstnané následkem uzavírek, která drží desítky milionů amerických rodin nad vodou. Vládci Kongresu, demokratičtí bonzové, jsou proti jejímu prodloužení. Až  k tomu dojde, nastane mela, napsal  referenční deník Boston Globe a předpovídá, že zima v ulicích bude horká.

Jan Vítek
Vaše věc
https://bit.ly/2Bp26q4

sdíletj na