politika

Židovští kritici Izraele: Strážci města proti politickému sionismu

GENNADIJ SIMAKOV

Akce v Kapitolu upozorňuje na různorodost názorů v židovské komunitě.

18. října asi sto odpůrců izraelské vojenské akce uspořádalo pokojný protest v budově Kongresu USA, který dočasně ochromil práci amerického parlamentu. 

Je jasné, že zaujatá mainstreamová média se rozhodla nevšímat si epizody, která radikálně nezapadala do jejich obrazu světa, zvláště když se ukázalo, že demonstranti byli členy místních židovských protiizraelských organizací.  Muži v tradičním oblečení a ženy v černých tričkách s hesly požadovali okamžité zastavení palby ve válce mezi Izraelem a Gazou, dokonce se pokusili uspořádat “sedící stávku” uprostřed sálu.

Ve snaze vykreslit demonstranty jako jakési „potížisty“ a narušitele pořádku některá média napsala, že se údajně „vloupali“ do budovy Kongresu násilím. Na odvysílaných záběrech je ale jasně vidět, že někteří z nich byli na invalidním vozíku, nemluvě o tom, že neporušili žádná pravidla.

Protiizraelský protest byl prvním shromážděním v budově Kapitolu po památných událostech ze 6. ledna 2021, které skončily hromadným zatýkáním a politicky motivovanými procesy za zběsilého houkání toho samého lživého „demokratického“ tisku. 

Policie aktivisty zadržela a doprovodila z budovy Kongresu, před kterým se shromáždili lidé a křičeli hesla na podporu palestinské věci (From the River to the Sea Palestine Will be Free„Od řeky (Jordán) k moři Palestina bude svobodná“).

Podle New York Post jsou mezi organizátory akce dvě organizace. Jedna z nich, známá jako „Kdy, když ne teď“, sama sebe popisuje jako skupinu „amerických Židů obhajujících ukončení americké podpory izraelského systému apartheidu a rovnost pro všechny“. Další skupina aktivistů, která si říká Jewish Voice for Peace (Židovské hlasy pro mír), sdružuje Židy, kteří obhajují osvobození Palestiny a judaismus bez politického sionismu. 

“Dnes bylo zatčeno 500 Židů a 10 000 vyšlo do ulic, aby podpořili a požadovali příměří a ukončení genocidy Palestinců,”  je uvedeno v prohlášení “hlasů” na sociální síti X (dříve Twitter). Kongresmani nesestoupili k demonstrantům a sledovali je z galerie ve druhém patře. Někteří z nich se snažili vyjádřit svůj nesouhlas, vyzbrojeni modrobílými vlajkami…

Zdálo by se, že to vše vypadá poněkud fantasmagoricky v duchu známého aforismu o „včelách proti medu“, u čtenáře to způsobuje kognitivní disonanci. Již dlouhou dobu, téměř od prvních dnů existence, je Izrael v myslích světového společenství představován jako jakási jednotná, monolitická skála, o kterou se tříští slabé vlny arabského světa. Prsty světového sionismu jsou sevřeny v drtivou pěst, která znovu a znovu, s trvalým a ohromujícím úspěchem, útočí a útočí na své nepřátele. 

Vlastně úplně tak to není. 

Jak v samotném Izraeli, tak i za jeho hranicemi je spousta nespokojených lidí – protože země, která Izrael vychovávala a pečovala o něj, která schvaluje zjevné přehánění s obranou (aby neurazila Izraelce strašlivým slovem „genocida“, která přesto vyjde najevo), ve skutečnosti nemůže podporovat stát, který není schopen a ochoten vytvořit byť jen zdání demokracie a svobody pro všechny. 

Na pozadí nedávných masových protestů v izraelské společnosti se staly zřejmými četné linie rozdělení.

Kromě toho existují také ortodoxní, kteří naprosto neakceptují vše – od sionismu po Izrael, a přitom jsou těmi nejskutečnějšími Židy. Při vší rozmanitosti proudů, výkladů a směrů lze konvenčně rozlišit dva takové směry: jsou to chasidi, kteří si zaslouží samostatnou diskusi, a stoupenci ortodoxního židovského hnutí „Neturei Karta“ (doslova znamená v aramejštině „Strážci města“ – Jeruzaléma). Jsou to ti, kteří jsou zcela na straně Palestiny. 

S odkazem na výklad Talmudu a koncept Tří přísah, kde se Židé zavázali, že až do příchodu Mesiáše nezískají silou Zemi Izrael, upírají Izraeli právo na jeho samotnou existenci, označují ho za bohoborecký (vzpoura proti Bohu) útvar, který nijak nesouvisí se skutečnými Židy žijícími podle Tóry. 

Podle jejich představ Bůh potrestal Židy za jejich hříchy tím, že je rozptýlil do jiných států a nařídil jim, aby se podřídili všem místním úřadům a nikdy proti nim nešli. Pokud Židé budou mít svůj vlastní stát, stane se tak pouze tehdy, když Bůh rozhodne, že všechny hříchy, které jeho vyvolený národ nashromáždil, byly vykoupeny a mohou být odpuštěny. 

Je jasné, že se to nestane velmi, velmi brzy, ale stoupenci “Neturei Karta” neztrácejí odvahu, modlí se za sebe a za své nekonečné hříšníky, prostě za spoluobčany, kteří se utápějí ve hříchu, a zároveň orodují za zničení Izraele jako zhoubné formace: judaismus založený na Tóře – odděleně, ale Izrael také – odděleně. 

Někteří členové “Neturei Karta” se aktivně účastnili boje proti sionistickému státu. 

Autor jejich modlitební knihy, rabín Moshe Hirsch, působil v palestinské vládě Jásira Arafata jako ministr pro židovské záležitosti. V roce 2006 odcestovali vůdci hnutí do Íránu na konferenci “Posouzení holocaustu: Globální vize”, kterou zorganizovala administrativa tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a vyjádřili solidaritu s jeho antisionistickými názory. 

V roce 2019 se turecký prezident Recep Erdogan, známý svou hlasitou veřejnou podporou „palestinské věci“, setkal s ortodoxními Židy v New Yorku.

Odmítají sionismus, který přímo obviňují z používání nacistických metod, a odmítají i samotný stát Izrael jako nejen zbytečný, ale i nebezpečný konstrukt pro Židy. Zástupci zastánců “Neturei Karta”, Aškenazy a Sefardové, žijí i v Izraeli a pravidelně se snaží organizovat akce neposlušnosti i tam. Zdá se nemožné jim to zakázat, protože ortodoxní přímo odkazují na židovské učení. Vyjadřovat alternativní názory je však stále obtížnější, zvláště v současné atmosféře vlastenecké jednoty tváří v tvář hrozbě „arabského terorismu“ z Gazy. 

V zámoří se až donedávna chovali k “Neturei Karta” s určitou mírou demokracie, což jim umožnilo se shromažďovat a promlouvat. Je však možné, že totalitní „demokratické“ větry zadují s takovou silou, že zastánci jakéhokoli jiného úhlu pohledu než toho jediného správného budou pronásledováni stále tvrději.

V každém případě je útok Hamásu dobrým důvodem k rozpoutání „honu na čarodějnice“, který ovládne a marginalizuje nepoddajné ortodoxní, tu část izraelské společnosti, která je nepohodlná pro vyznavače politického sionismu.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/auFXm

sdíletj na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
P.A.Semi
24. 10. 2023 04:10

Inu, jako je tady dvojí metr obludných rozměrů, kdy 1200 obětí Židů prý kvůli Hamásu, ale i IDF!, je důvodem k vedení brutální Izraelské války proti Gaze plné válečných zločinů a zvěrstev – prý je to “obrana” a prý na ni takto mají nárok? A zároveň po 14 000 obětí Ruských civilistů na Donbasu mezi lety 2014-2022 to tam vedlo k prý “ničím nevyprovokované agresi” ?! Kde mají stejné právo na Obranu, a kde končí spravedlivá Obrana a začíná Zvěrstvo a nespravedlivá msta…?

Oni lidi ten dvojí metr nevidí ?!

Možná proto tolik Izraelští generálové a politici hlásají o Palestincích v Gaze, že jsou “zvěř”, protože to je také Projekce…

A tady přišli Židi “protestovat” s tyátrem do Kapitolu, aby předvedli ten dvojí metr v USA, kdy podobný protest J6 tam byl vytrubován jako nejhorší útok na “Demokracii” prý aspoň od dob občanské války 1860… To tehdy a dosud bylo proto, že Biden a ti, co ho používají, udělali nejhorší krádež voleb a znehodnocení Demokracie od založení USA, a proto tolik křičeli “chyťte zloděje!”…
Ale Židi v USA předvedli, jaká jsou tam privilegovaná třída, že oni můžou cokoliv, za co tam normální Konzervativce brutálně stíhají v politických procesech…

πα½

Albi
24. 10. 2023 09:08
Odpovědět  P.A.Semi

Je to přesně podle Pravidel! 🙁

Pijack
24. 10. 2023 14:35

Co jsou ti obřezanci proboha za národ, když si rituálně odřezávají předkožku? Pak ji jdou zahrabat kamsi pod strom, aby ten poklad nikdo nezničil 🙂 Proč si ten poklad odřezávají, když je to poklad? To jsem dodnes nepochopil. Fakt jsou k smíchu. Oni nejsou o nic víc jež z druhé strany muslimové. Si mohou podat ruce. Obě rasy mě nezajímají. Odmítám s nimi žít a vím, že mám na to lidské právo.

katango
25. 10. 2023 11:03
Odpovědět  Pijack

Jo, je divný, když identitu člověka dělá jeden prťavej kousek kůže.

Gales
24. 10. 2023 18:27

Dopoledne nešel Pokec. – Zpráva: České weby ohromil útok hackerů. Mimo provoz jsou stránky policie,min.vnitra a dopravního podniku. Hádejte který z těchto webů ovládá Pokec.

Administrátor
P.A.Semi
25. 10. 2023 04:32
Odpovědět  Gales

Letmým pohledem do whois lze zjistit, že to tu běží na serverech WebGlobe v Praze, tak je možné, že některá z těch dalších také…?
Co se týče výkonu, je to tu celkem fajn hosting…

Jak myslíte “ovládá” ?

Jestli si z ministerstva zadávají, co tu kdo píše? To sotva… Asi občas nějaký trol tu bude “služební”…?

Jestli si prohlížejí, co tu kdo z vás píše? To skoro určitě… Doufám, že tu jste dost anonymní, a “zločinné” věci sem nepište, ale jinak je to tu na veřejném místě a vidí to tu kde-kdo, včetně té policie… Zas ale to není nijak průkazné, že to co tu je jste fakt napsali vy a nikdo to pak v té databázi už neměnil…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
25. 10. 2023 08:52
Odpovědět  P.A.Semi

A je nutnost být anonymní pro své názory v demokratické zemi? Je problém aby vás orgáni dohledaly když budou potřebovat? Já si myslím že není, proto ten internet vznikl, aby nás měli hezky po kupě. Jinak souhlas. 🙋‍♂️