Zbraně, které by Rusko nyní mělo poslat na Donbas

Předseda strany Jednotné Rusko v Dumě Vladimir Vasiljev požádal Kreml o vojenskou pomoc separatistickým Doněcké a Luganské lidové republice na východě Ukrajiny.

První místopředseda Rady federace a tajemník Generální rady strany Jednotné Rusko Andrej Turčak prohlásil, že Rusko musí Doněcké a Luganské lidové republice (DLR a LLR) poskytnout nezbytnou pomoc, a to “v podobě různých druhů zbraní”.

Vyvstává otázka, jaké typy zbraní a vojenského vybavení by mohly být republikám, které se od Ukrajiny odtrhly po Majdanu v roce 2014, kdy masové protesty svrhly bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, dodány a zda by to byl brzdící faktor v hypotetickém ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Podle některých zpráv,DLR a LLR v této fázi disponují více než 600 tanky, výrazně více než tisícovkou bojových vozidel pěchoty (IFV), více než 500 kusy dělostřelectva a více než 250 vícenásobnými raketomety (MRL). V republikách je asi 30 000 vojáků.

Zdá se, že jde o významné počty, ale pokud 255tisícová ukrajinská armáda zahájí ofenzivu, jednotky DLR a LLR ji nebudou schopny zadržet. Obecně panuje názor, že pokud se napětí v Donbasu zvýší, budou samozvané republiky potřebovat pomoc ruské armády.

Jaké zbraně by ale Rusko mohlo poslat na Donbas dnes, aby jim pomohlo v obraně?

První, co mě napadá, jsou zbraně, které mohou cílit na ukrajinská obrněná vozidla. To by posílilo schopnosti, které ozbrojené síly DLR a LLR již mají.

Mezi tyto systémy patří odpalovací zařízení protitankových řízených střel (ATGM) Chrizantema, různé modifikace ATGM Kornet, systémy Šturm-S a také přenosná odpalovací zařízení protitankových řízených střel Fagot a Metis.

Pro boj s ukrajinským dělostřelectvem by mohly být dodány dělostřelecké pozorovací stanice a radary pro řízení palby, jako je radarový systém pro sledování zbraní Zoopark-1.

Stávající minové překážky vybudované ženijními jednotkami DLR/LPR by využily další protipěchotní a protitankové miny různých typů. To by umožnilo vytvořit neprostupné překážkové zóny.

Máme důvody se domnívat, že by bylo třeba modernizovat i systémy protivzdušné obrany rozmístěné v separatistických republikách. Pokud se Moskva rozhodne poslat pomoc, mohli bychom pravděpodobně očekávat příchod raketových a protiletadlových systémů Pantsir-S a také radarů, které by posílily možnosti vzdušného dohledu. Pantsir by musel být plynule integrován do řídicích systémů, stejně jako radarový přehled a nástroje pro zpracování dat.

Republiky Donbasu by také mohly obdržet nejnovější systémy elektronického boje, včetně těch nejmodernějších, jako je Krasucha. Ty by rušily komunikaci a narušovaly systémy velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil.

Vojenská pomoc DLR a LLR by měla ještě jeden důležitý aspekt. Kromě dodávek nových zbraní by Rusko mohlo pomoci opravit a vyladit vybavení, které již republiky mají k dispozici. Vše musí být připraveno k boji. To platí pro všechny zbraně a techniku – tanky, vozidla IFV, pásová vozidla, běžná motorová vozidla, protitankové řízené střely a střelné zbraně. Ozbrojené síly DLR a LLR by s největší pravděpodobností potřebovaly masivní dodávky tanků, obrněných a motorových vozidel a dalších druhů vojenské techniky.


Zásoby munice (dělostřelecké granáty, rakety, protitankové řízené střely, tanková a střelná munice), pohonných hmot (benzin a nafta) a potravin musí být obnoveny na úroveň nezbytnou pro vedení obranné operace. Tyto zásoby by měly vystačit nejméně na 30 dní, dokud budou ozbrojené síly DLR/LPR zapojeny do bojů.

Dalším důležitým aspektem je výcvik. Jak dodavatel, tak přijímající strana by měly vzít v úvahu skutečnost, že ani nejmodernější zbraně by neměly skončit v rukou obsluhy, která nemá dostatečný výcvik k jejich správnému použití. To by mělo dva negativní důsledky: neúspěch v boji a diskreditaci ruských zbraní.

Umožnily by tyto zbraně samozvaným donbaským republikám odrazit hypotetickou ofenzívu ukrajinské armády? Určitě by pomohly, ale doufejme, že by taková vojenská pomoc pomohla zabránit zahájení případné invaze: donutila by ukrajinské vedení zvážit náklady takové kampaně v podobě možných ztrát na personálu a vybavení. Vzhledem k vysokým sázkám spojeným s jakýmkoli takovým krokem není v zájmu Kyjeva, aby nyní došlo k další eskalaci na východě Ukrajiny.

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
2. 2. 2022 15:14

Velmi dobrý a věcný článek, všechny tyto zbraně samozřejmě DLR/LLR nutně potřebují! Ale vůbec nejlepší “zbraň” proti ukropii by bylo přijetí obou republik do svazku RF, mimochodem obě republiky o to už oficielně požádaly a velká většina jejich obyvatel má občanství RF! Takže Voloďo neotálej s tím a směle do toho!! Jako s Krymem a bude vymalováno.