Zastavit “Nord Stream 2” a odpojit od SWIFT: Evropský parlament předložil návrh usnesení o Rusku

V návrhu usnesení navrhl Evropský parlament, v případě invaze na Ukrajinu, odpojit Rusko od mezinárodního platebního systému SWIFT a zastavit dovoz ruských surovin do Evropské unie. 

Poslanci rovněž vyzvali k zastavení výstavby „Nord Stream – 2“.

Poslanci připravili návrh usnesení navrhující možná omezení vůči Rusku.

Pokud se v budoucnu vojenská expanze promění v invazi Ruska na Ukrajinu, musí EU „dát jasně najevo, že cena za takové porušení mezinárodního práva bude vysoká,“ uvádí se v návrhu dokumentu. 

Evropský parlament vyzývá:

  • okamžitě zastavit dovoz ropy a zemního plynu z Ruska;

  • odpojit Rusko od platebního systému SWIFT;

  • všechna evropská aktiva oligarchů blízkých ruským úřadům a jejich rodinám musí být zmrazena a víza zrušena.

Evropský parlament dále trvá na tom, že by Evropská unie měla snížit svou závislost na ruské energii, a vyzývá všechny členské státy aliance, aby zastavily výstavbu plynovodu “Nord Stream 2” a požadují ukončení výstavby jaderných elektráren společností Rosatom.

Dokument uvádí, že byl připraven z důvodu skutečnosti, že Rusko zvýšilo svoji vojenskou přítomnost na Krymu a na hranicích s Ukrajinou, nadále zadržuje vůdce opozice Alexeje Navaľného a vyvíjí tlak na související organizace, jakož i vzhledem k tomu, že situace v oblasti lidských práv v Rusku se nadále zhoršuje a úřady „tato práva neustále porušují“. 

Poslanci dále vyjádřili nespokojenost s tím, že Rusko se rozhodlo pozastavit možnost plavby zahraničním vojenským a jiným státním plavidlům v několika oblastech Černého moře.

Poslanci rovněž berou na vědomí, že kromě toho, že Rusko představuje vnější hrozbu pro bezpečnost Evropy, vede také „vnitřní válku proti vlastním lidem v podobě systematického potlačování opozice“. 

Dokument rovněž odkazuje na výbuch ve vojenských skladištích v České republice, ke kterému došlo v roce 2014 – z jejich organizace české úřady obvinily ruské speciální služby, poté ohlásily vyhoštění 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví.  

Evropský parlament rovněž v návrhu dokumentu vyzývá Rusko, aby stáhlo své jednotky z Donbasu a vrátilo Ukrajině kontrolu nad Krymem a Sevastopolem, zaručilo volný průchod lodí v Černém moři a dodržovalo dohodu o příměří na Donbasu.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve uvedl, že Rusko již vytvořilo záchranou síť pro případ diskriminace v oblasti platebních systémů. Začátkem dubna jeho zástupce Alexander Pankin řekl agentuře RIA Novosti, že
v Rusku se může objevit alternativa k platebnímu systému SWIFT. 

Podle slov tiskového tajemníka ruského prezidenta Dmitrije Peskova, sankční politika jednotlivých zemí vůči Rusku je ‚nerozumná a nepředvídatelná‘, s to ‚nás nutí být ve střehu.‘ 

https://bit.ly/2QvHYKx

sdíletj na

3 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
28. 4. 2021 23:50

Ti nikým nevolení psychopati EP v EU a USSA už jsou na dně,