Zapamatujme si: Až poteče krev, geopolitický střet EU s Ruskem vyvolaly země V4…

Každý ví, jak v posledních desetiletích končili barevné revoluce, které provokovaly Rusko.

Vždy tragédií, ztrátou území dotčených bývalých satelitů, napětím mezi Západem a Východem… Gruzie a hlavně Ukrajina by o tom mohla povídat. Ta poslední už se z toho nikdy nevzpamatuje, byť zaslouženě. Díky rusofóbii poloviny svého obyvatelstva, ale hlavně polofašistických elit, které převzaly vládu v zemi a naopak rusofilství té druhé části se už objektivně nikdy nemohou znovu stmelit.

Je také dobré si připomenout maximální finanční i osobní nasazení západních politiků, Obamy, Bidena, Merkelové atd. A vina za katastrofu běží za nimi.

Mám pocit déjá vu. Marně jsem tehdy varoval a upozorňoval, že Ukrajina bude na konci rozvrácena a utopena v krvi. Byla a je. Je to zhroucená země.

Musím pochválit tentokrát západoevropské politiky, zejména Angelu Merkelovou a Emanuela Macrona, kteří rozhodně nehýřili touhou jakkoliv zasahovat, i když tam byly sporné momenty. A přiřadil bych k nim i předsedu Evropské rady Charlese Michela, který se snažil oddálit telekonferenci premiérů a hlav států EU, někdy na konec září (řekl bych na dobu, až hlavy vychladnou a věci budou jasné)

A když už tedy Andrej Babiš hrdě přibližuje svou úlohu a roli V4, jak včera učinil ve Sněmovně, rádi ji zaznamenejme. Možná už za rok bude litovat toho, co udělal pro rozpoutání nového geopolitického konfliktu mezi EU a Ruskem či potažmo i Čínou, která má v Bělorusku mimořádně silné ekonomické i strategické zájmy. A bude dělat, že on nic, on muzikant.

Nuže co řekl náš drahý pan premiér:

Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Já bych s dovolením využil tuto příležitost, abych vás informoval o Bělorusku. Zaznamenal jsem aktivitu poslanců a dostal jsem dopis od předsedy Senátu pana Vystrčila, což budeme řešit tady s panem místopředsedou vlády Hamáčkem, který dá – nebo možná už dal – příkaz rozvědce, aby pana předsedu Senátu informovala o situaci. 
Ta situace je samozřejmě dynamická a já si myslím, že Česká republika, česká vláda a já osobně se v této záležitosti aktivně angažujeme.

Tu hlavní roli v našem regionu převzalo Polsko. Polsko už před časem požádalo Charlese Michela o svolání mimořádné rady Evropské rady k Bělorusku. Tehdá to Charles Michel neakceptoval, odkazoval na září. Já jsem se do toho zapojil minulý týden, podpořil jsem premiéra Morawieckého . Já se potom ze Sněmovny omluvím, …. A ve 12 hodin dneska proběhne videokonference Evropské rady, to znamená všichni premiéři a prezidenti Evropské unie.

My jsme v tom byli velice aktivní. Já jsem komunikoval s kancléřkou Merkelovou, ta mi volala v neděli. Mluvil jsem opakovaně s premiérem Morawieckým, s Orbánem, s Macronem.

A nakonec V4 přesvědčila Charlese Michela, aby zkrátka dneska ta videokonference proběhla. A je dobře, že jsme v tom byli aktivní, nás se to týká . Historicky si myslím, že tam máme vztahy – já osobně ty lidi i znám – takže je důležité, že se v tom angažujeme.

Hlavní teze je, že běloruští občané mají dostat šanci vyjádřit se ve svobodných volbách a říct, co si pro svoji zemi přejí. My bychom neměli dopustit, aby se v našem těsném sousedství na schengenské hranici dělo něco podobného jako zmanipulované volby, ostré potírání svobody slova, blokování internetu.

Co je nejdůležitější z mého pohledu, je, že my jasně říkáme, že Bělorusové si mají sami rozhodnout, kde chtějí civilizačně být a kam chtějí jít. A na tom my trváme. To znamená, nikdo jim nemá vnucovat, kam patří, co by měli dělat. Tady jde skutečně jenom o to, aby proběhly svobodné a demokratické volby a aby vlastně oni si rozhodli. Rozhodně by se neměla opakovat situace, která proběhla na Ukrajině.

Znovu opakuji, že Česká republika skutečně v této záležitosti byla velice aktivní a dá se říct, že společně s premiérem Morawieckým jsme prosadili, že ta videokonference se neodkládá, ale že Evropská rada je akční, Evropská unie je akční. Nemáme to ve zvyku, ale tentokrát se to povedlo, proběhly různé rozhovory. Kancléřka Merkelová – Německo má předsednictví – mluvila i s prezidentem Putinem. I prezident Macron, a tak dále.

Takže v tomhle směru si myslím, jak jsem pochopil i v rámci našeho politického spektra, že máme na to stejný názor. Takže určitě budeme rádi, když i, pokud tady nastane nějaká situace – já se potom musím rozloučit – a bude nějaké usnesení, že nás Sněmovna podpoří, naše aktivní kroky.
Děkuji. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO.)

Jak víme, Emanuel Macron i Angela Merkelová si uvědomovali rizika celé operace a věděli, že tak jako onak z toho vznikne napětí s Ruskem a do jednání Evropské rady se jim nechtělo. A tak volali s Putinem, dohadovali se a dlužno dodat, že se jim na rozdíl od dávných událostí kolem euromajdanu podařilo alespoň prosadit, že žádná politická úderka z EU či USA nevyrazila směr Minsk a nezačala organizovat nábor pro vstup do EU či NATO a odpor proti Rusku.

To je rozhodně oproti událostem v Gruzii (velká angažovanost např. McCaina) a o Ukrajině ani nemluvě, protože tam si podávali ruce jeden západní politik za druhým (i od nás Schwarzenberg, Zaorálek, Štětina a prakticky celá protiruská západní elita)

Tomu samozřejmě napomáhá, že prezident Lukašenko je poučen a ví, jak ukrajinský prezident Janukovyč na spolupráci se Západem doplatil a kdyby jej před smrtí nezachránili na poslední chvíli jednotky specnaz Putina, nebyl by už mezi živými.

Evropská unie včera prohlásila, že neuznává prezidentské volby, čímž na jedné straně přestala uznávat prezidenta Lukašenka za hlavu státu, ale zároveň schizofrenně jej vyzvala, aby s opozicí navázal dialog.

A proč by to jako dělal. Ze svého úhlu pohledu je platně zvolen a co si přejí nějací marbulínkové na západ od hranic Běloruska, kteří chtějí ukládat sankce jemu a jeho lidem, tak by byl hlupák, kdyby se s nimi chtěl sejít.

A odpověděl po svém. Ještě včera v 19:00 hodin jmenoval novou vládu včetně staronového premiéra i ministra vnitra, který logicky odpovídá za události minulých dnů.

Stejně tak vydal rozkaz k zákazu dalších násilných shromáždění. No proč ne? Bělorusko nejsou USA, kde na násilí a nekonečný vandalismus Black jsou Američané zvyklí…

Jak se ovšem věci budou vyvíjet nikdo neví a představy, že skončí nějak harmonicky jsou nepravděpodobné.

Ať tak či onak, s výjimkou velmi státotvorných sil SPD a KSČM, které včera při projednávání současné běloruské krize vystupovali skvěle, moudře a zdrženlivě, zbývající politické síly a zejména Andrej Babiš se odpovědnosti za možné budoucí krveprolití nezbaví. Stejně jako se celoevropské odpovědnosti nezbaví V4.

Asi tak…

Jiří Vyvadil
Vaše věc
https://bit.ly/3j2DCTM0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na