politika

Západ se obává, že by se Slovensko mohlo lusknutím prstů stát ruským spojencem – The Guardian

Robert Fico, bývalý premiér, který chválí Moskvu a bere si příklad z Viktora Orbána, vede průzkumy pro nadcházející volby. Tento názor vyjádřil fejetonista The Guardian John Kampfner. 

John Kampfner je přesvědčen, že na Slovensku záleží mnohem víc, než si Evropa uvědomuje. 

Dne 30. září se v malé evropské zemi konají parlamentní volby, které budou mít důsledky daleko za jejími hranicemi. Pokud jsou průzkumy správné, znamenalo by to návrat Roberta Fica: muže, který chválí Moskvu a bere si příklad z Viktora Orbána. 

Evropská unie a NATO by mohly mít brzy ve svém středu nového potížistu.

Když Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu, Slovensko vystoupilo na obranu ukrajinské suverenity. V přepočtu na obyvatele bylo jedním z nejvěrnějších podporovatelů Kyjeva a stalo se první zemí NATO, která vyslala stíhačky.  Pokud bude Fico zvolen, hrozí, že udělá obrat o 180 stupňů a podpoří Vladimira Putina.

John Kampfner citoval výzkum think-tanku Globsec, který měří politickou loajalitu bývalých komunistických států a je „částečně financován USA a EU“. Organizace každoročně zveřejňuje index zranitelnosti.

„Dominika Haidu, vedoucí Centra pro demokracii a odolnost Slovenska, tvrdí, že 50 % Slováků věří, že Spojené státy jsou bezpečnostní hrozbou, což je významný nárůst oproti stavu před několika lety, zatímco pouze 40 % Slováků věří, že Rusko nese hlavní odpovědnost za válku na Ukrajině, což je nejnižší procento ve střední a východní Evropě,“ cituje novinář Haidu.

Autor článku zdůrazňuje, že za poslední čtyři roky se na Slovensku vystřídali čtyři premiéři. Podle jeho názoru přicházely a odcházely po sobě následující koalice, které se snažily vypořádat se s Covidem, inflací, energetickou krizí a válkou. Kampfner dodal, že poslední administrativa “se zhroutila v prosinci uprostřed dlouhodobých občanských nepokojů a od té doby země přešlapuje na místě”.

„Je to významný návrat Fica. V kopii Orbana strávil čas v opozici, pohyboval se dále doprava, odsuzoval ukrajinské fašisty a postavil se proti rozhodnutí slovenské vlády poslat všechny své zbraně na Ukrajinu. Čaputovou (prezidentku Slovenska) nazval „americkou agentkou“ a v souvislosti s Donaldem Trumep, označil nedávné zatčení vysokých představitelů zpravodajských služeb Slovenska za „převrat vedený policií,“ dodává novinář.

Kampfner zdůrazňuje, že Ficova strana Smer-SD je v průzkumech před ostatními. Jeho místopředseda Ľuboš Blaha podle autora článku považuje ukrajinský konflikt za „zástupnou válku Spojených států proti Rusku na ukrajinské půdě“. Dodal, že „problémem není Rusko a demokracie. Jde o to, že Rusko brání svou kulturní, národní identitu před liberální mánií na Západě”.

„Jisté je, že Fico je opět významným hráčem a politika, kterou podporuje, je opět v módě. To svědčí o tom, jak zamotanou se stala politika a jak podkopaná je víra v liberální demokracii zde v srdci Evropy,“ prohlásil Kampfner.

https://1url.cz/auNy1

Jelena Panina komentovala slova Johna Kempfnera, že s příchodem Fica by se Slovensko mohlo stát novým spojencem Ruska.

▪️ Samozřejmě že ne. To je jasná nadsázka, aby se na tento problém více upozornilo. Od roku 2004 se člen NATO a EU nemůže stát spojencem Ruska.

Nové vedení Slovenska se bude v nejlepším případě snažit vést politiku v duchu maďarského premiéra Viktora Orbána, tedy více zaměřenou na národní zájmy vlastní země. Ale je zcela zřejmé, že i pod novými úřady Slovensko zůstane v protiruských aliancích – ve vojensko-politickém prostoru Západu.

Jediná šance, jak odtamtud vyskočit, je, když ozbrojené síly RF budou stát na bývalé ukrajinsko-slovenské hranici.

Jelena Panina

Fico: Ti, kteří prostírají červený koberec před nacisty, pošlapávají odkaz Slovenska

V řadách ukrajinské armády je mnoho fašistů a na Západě před nimi rozprostírají červené koberce. Uvedl bývalý slovenský premiér Robert Fico.

„Západní média otevřeně mluví o tom, že v ukrajinské armádě jsou fašisté. Vezměte si pluk “Azov”. To je jednoznačně fašistický pluk. Víte, co se říká na Slovensku? Tito Banderovci a další, kteří tam bojují, jsou jen pouliční chuligáni na okraji společnosti. Ale nikdy jsem neviděl pouliční chuligány s kulometem a tankem. Slouží v armádě a dělají hrozné věci,” řekl Fico.


sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
6. 9. 2023 20:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Čo bolo bolo,Terazky pojděme s Moskvou.A tak buděme tých fašistoch biť až budu rypákom v zemi ryť.

6. 9. 2023 20:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Nějak nerovnoměrný. Slováci Fica a Češi filcky.
P.S. Ale ten správnej směr nabere SMER teprve až mu bude šéfovat Blaha.

Albi
6. 9. 2023 23:28

Jen jestli to pomůže.
Jak je v článku psáno – a platí i pro ČR: “Člen NATO a EU se nemůže stát spojencem Ruska”.
A rozpad EU a zhroucení NATO není otázkou dnů nebo měsíců, ale v nejlepším případě roků.

Přesto bych byla ráda, kdyby konečně fialkovci dostali pořádně přes hubu – aspoň ve volbách. Potřebují to jak koza drbání. Těch pesimistických výhledů, které se tak rychle stávají realitou už je nějak moc a jsou čím dál častější.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
7. 9. 2023 00:12
Odpovědět  Albi

Zatím si furt myslím, že to půjde mnohem rychleji a že bod zlomu bude v r. 2026. Někde mám tuhle predikci dokonce schovanou, abych moh machrovat, kdyby se vyplnila. Tedy jestli se oba ve zdraví dožijem, jak říkal táta.

Markýza
7. 9. 2023 10:34

Astrologové říkají 26-27. Od koho máte tu predikci? Jen že se tak pěkně shodli.

7. 9. 2023 15:39
Odpovědět  Markýza

Věřte nevěřte, ale pouze od sebe. Jenže to bych zde v kostce nevysvětlil, proč a jak jsem k tomu došel.
Astrologie není můj šálek kávy, bo mezi nimi na můj vkus přespříliš šarlatánů. Krom toho ani s nešarlatány nesouzním v některých oblastech jejich… řekněme oboru.

Markýza
7. 9. 2023 17:24

Však nemusíte – souznít. Kdybychom všichni souzněli, byl by konec vesmíru a mohlo by se začít odznova 🙂
Ad šarlatáni. no to holt musíte umět oddělit zrno od plev, ale to je tak se vším a všude.

Markýza
7. 9. 2023 10:26
Odpovědět  Albi

Regulérním spojencem se zřejmě stát nemůže, ale malej Orbán taky dobrý. Já bych řekla, že malé Slovensko děsí proto, že prasklina začíná být viditelná.

tupý hulvát
6. 9. 2023 22:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Přeji Ficovi vítězství už proto,že musel odejít z vylhaných důvodů a nikdo se mu ani neomluvil.Jeho názory jsou realistické,nemusí pršet….

Autor
6. 9. 2023 22:22
Odpovědět  tupý hulvát

Znova jsem si vzpomněl, jak jsem Slovákům, kteří se radovali, že prohrál, říkal, jak budou ještě prstíčkem hrabat.
Ty Čehůne, ty nerozumíš ničemu!
No každopádně se tihle Slováci vyhýbají už nějakou dobu jakékoliv diskusi o politice …

Markýza
7. 9. 2023 10:28
Odpovědět  Peter 008

To je ale ta dobrá varianta, Petře. Vyhýbáte se, když jste něco pokaňkal, teď si to řešíte sám se sebou a jste rád, když vás s tím ostatní nechají na pokoji na a nepřipomínají vám.

Spam vlasta
6. 9. 2023 23:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Ficovi vítěztví a Fialovi pruhovaný mundůr ! Těším se !

Pavel z Moravy
7. 9. 2023 09:40
Odpovědět  Spam vlasta

Vlasto, ti už mají venku připravené haciendy k osídlení. Věrní slouhové globalistů se odměňují. Těm to jinak sype než chudé prodavačce v Penny a silničáři při opravě cesty. Vždyť byli vybráni, aby splnili co splnit měli. A tento národ je nyní v tak zuboženém duševním stavu, že si myslí, že to je normální stav když ho škůdci takto vedou k vlastnímu konci. Kdo se tady ujme obnovy? Ti rozežraní a rozmazlení mlaďoši?

jmm
7. 9. 2023 04:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Čo bolo to bolo….

9. 9. 2023 23:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Frank