politika

Zaměstnanci EU vyjadřují rozhořčení nad postojem von der Leyenové ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem

Dopis s 842 podpisy obviňuje Evropskou komisi z toho, že dává „volnou ruku eskalaci a legitimitě válečného zločinu“ v Gaze

  1. října 2023
  2. Naomi O’Learyová evropská korespondentka Pá 20. října 2023 – 14:58

Zaměstnanci institucí EU napsali předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, v níž vyjádřili rozhořčení nad jejím postojem ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, v dopise, který nashromáždil 842 podpisů.

Dopis, který byl viděn listem The Irish Times, obviňuje komisi z toho, že „dává volnou ruku eskalaci a legitimitě válečného zločinu v pásmu Gazy“.

Začíná odsouzením útoku Hamasu na Izrael a pokračuje: „Stejně důrazně odsuzujeme nepřiměřenou reakci izraelské vlády proti 2,3 milionům palestinských civilistů uvězněných v pásmu Gazy“.

„Stěží rozeznáváme hodnoty EU ve zdánlivé lhostejnosti, kterou v posledních několika dnech projevila naše instituce vůči pokračujícímu masakru civilistů v pásmu Gazy,“ pokračuje.

Dopis varuje, že EU „ztrácí veškerou důvěryhodnost a postavení spravedlivého, nestranného a humanistického zprostředkovatele“ a poškozuje její mezinárodní vztahy, také ohrožuje bezpečnost zaměstnanců EU.

„Jsme zarmouceni patentním projevem dvojího metru, který považuje blokádu (voda a palivo) provozovanou Ruskem na ukrajinském lidu za akt teroru, zatímco stejný akt Izraele proti lidu Gazy je zcela ignorován,“ píše se v dopise.

Signatáři jsou z celé řady zemí EU včetně Irska.

„My nemůžeme zůstat tichými pozorovateli, když instituce, kterou Vy zastupujete jako předsedkyně, nejenže nedokázala zastavit palestinskou tragédii odvíjející se po celá desetiletí zcela beztrestně, ale zdá se, že svými nedávnými nešťastnými činy a postoji dáváte volnou ruku eskalaci a legitimitě válečného zločinu v pásmu Gazy,“ píší.

Vyplývá to z tvrdé kritiky předsedkyně von der Leyenové v Evropském parlamentu a mezi EU národními diplomaty za její vyjádření bezvýhradné podpory izraelské reakci na útok Hamasu během její cesty do Izraele, přičemž se rozhodla nevyzývat k respektování mezinárodního práva tak, jako to učinily členské státy.

Dopis byl cirkulován interně mezi zaměstnanci Evropské komise a dalších institucí, přičemž příznivci byli vyzváni, aby dopis podepsali na internetové stránce, která před uzavřením odvolání dosáhla 842 podpisů.

Vzkazy zanechané zaměstnanci EU odrážejí hlubokou zlobu a rozčarování, a to i mezi dlouholetými diplomatickými zaměstnanci EU a odborníky na zahraniční věci.

„Jako diplomat EU se cítím v rozpacích z postoje, který instituce zaujala ve vnější komunikaci od začátku té krize,“ napsal jeden z nich.

“Pozorujeme umírání diplomacie, které se odvíjí před našima očima.  A nevidíme žádné vyjádření nebo kroky, které by byly zakořeněny v hodnotách, na kterých byla EU postavena.”

Další poznamenal, že EU „zničila všechnu tu dobrou práci vykonanou v posledních desetiletích s palestinskými úřady a lidmi“.

„Jako Evropan si nepřeji, aby se mým jménem podporovaly válečné zločiny,“ napsal další signatář. “Překvapilo mě, že předsedkyně von der Leyenová prohlásila, že Komise podporuje izraelskou vládu bez ohledu na to, jak se rozhodla reagovat na útoky Hamasu, přestože k tomu neměla žádný mandát od členských států.”

Jiní zpochybňovali, zda je moudré vyjádřit silnou podporu současné izraelské vládě, která zahrnuje krajně pravicové pro-osadnické politiky pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua, rozdělující osobnost v Izraeli, jehož popularita po útoku Hamásu dále klesá.

„Je zcela jistě nezbytné, aby EU využila svého vlivu jako globálního aktéra a vyvinula tlak na Izrael, aby podnikl první kroky k mírovému urovnání tohoto dlouho trvajícího konfliktu tím, že ukončí neustálé hrubé porušování základních lidských práv a mezinárodního práva v Okupovaných Palestinských Území,“ napsal jeden ze signatářů.

Mluvčí Evropské komise uvedla, že si je dopisu vědoma a že „Komise je vždy připravena jednat se zaměstnanci a s občany, vyslechnout si jejich názory a vysvětlit svůj postoj“.

Mluvčí také uvedla, že kromě odsouzení Hamasu po své cestě do Izraele Dr von der Leyen také řekla, že je důležité postarat se o humanitární potřeby Palestinců a že Izrael má právo se bránit podle mezinárodního práva.

https://www.irishtimes.com

zdroj email: JaM

https://www.irishtimes.com/world/middle-east/2023/10/20/eu-staff-members-express-fury-over-von-der-leyen-stance-on-israel-hamas-conflict/

sdíletj na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
24. 10. 2023 00:17

Tak nevím. Napřed jsem měl radost, že počátek rozkladu, ale když mi docvaklo, že EU má těch zaměstnanců cca 60 000…

ModrýKlokan
24. 10. 2023 01:43

“Mluvčí Evropské komise uvedla, že si je dopisu vědoma a že „Komise je vždy připravena jednat se zaměstnanci a s občany, vyslechnout si jejich názory a vysvětlit svůj postoj“.”

Toto je demokracie naruby, absolutní rozklad politiky, práva a státu. Komise ve skutečnosti má povinnost, vyslechnout si názory občanů a národních států, nechat si je vysvětlit, sama držet hubu a následně postoj občanů provést a bez keců realizovat. Jediná jiná varianta je okamžité odstoupení.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
24. 10. 2023 04:26
Odpovědět  ModrýKlokan

Však bruselony s nevolenými “komiskářky v čele udělal bilderberg, šlechta. Tak to bude o knížecích radách – dobrovolně povinně s dráby.

Karel
24. 10. 2023 08:45

EU, podobně jako USA, ovládají židi. A Lejno je jejich loutka. S radostí zatáhne Evropu do války, samozřejmě na straně židů. Pryč z EU.

Pavel z Moravy
24. 10. 2023 15:05

Do zádele s celou zprofanovanou EU. Tahle banda si udělala svoje vlastní pravidla a většina ovcí v EU jim to stále žere. Tak co s nimi, chtějí být otroky, tak ať jsou. Nu a kolik % lidu u nás by se podepsalo pro okamžitý odchod škůdců z jejich lukrativních místeček. Dle mne tak 5%, vždyť by všichni prděli strachem do kalhot, kdyby se měli vyjádřit. To nemá smysl komentovat, tady se to musí úplně rozložit a pak ať se mladí postarají, jak si ty sra.čky uklidit.

jsladin
24. 10. 2023 16:21
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ale oni si v těch sračkách rochní a jsou spokojeni. Zimní zájezdy jsou vyprodány ,zimní pobyty v exotice také, v sobotu je fesťák, život je hollywood si zpívají. Tak je nechejme, zatím jsou ve sračkách jen po pás.