politika

Žaloba na Stanjuru! Advokátka toho má dost. „Za to by jakéhokoliv starostu zavřeli.“

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová minulý týden podala trestní oznámení na ministra financí Zbyňka Stanjuru za půjčku ČEZ ve výši 74 miliard korun. „Pan ministr podepsal úvěr za veřejné peníze, za to by jakéhokoliv starostu zavřeli,“ uvedla Zwyrtek Hamplová a zkritizovala celou vládu, která podle ní nedělá nic pro české občany, ale posluhuje Bruselu a stará se o Ukrajince.

Zwyrtek Hamplová v rozhovoru podcastu Inovace republiky zhodnotila současný zoufalý stav České republiky a její vlády a taktéž Evropské unie, která je podle ní zcela v rozkladu. „Evropská unie selhává, a kdo to nevidí, tak je slepý,“ uvedla advokátka s tím, že by se Česká republika měla soustředit více na sebe.

„Myslím, že bychom se měli pokorně vrátit do hranic České republiky. Začít si vážit věcí, které máme. Celý proces není jednoduchá záležitost. Chce to v mezích možností, které máme, kumulovat chytré a pracovité lidi této země. Opravdu je nyní nutné si hájit své,“ tvrdí Zwyrtek Hamplová, podle níž je absurdní, že Fialova vláda má v programu prohlášení typu „silné Česko, silná Evropa“.

„Bohužel Evropa již dávno není silná. Evropu si mažou na chleba všechny kontinenty a Evropa na to skáče, takže silná Evropa je nyní trochu fatamorgána, ale silné Česko bychom měli chtít si udržet. Chce to opravdu schopnou vládu. Tu bohužel již pár let nemáme,“ štve Zwyrtek Hamplovou.

Současná krize spojená s válkou na Ukrajinu neschopnost Evropské unie prý ještě více obnažila. „Žili jsme desetiletí, když pominu ten konflikt v Jugoslávii, tak jsme byli v Evropě v klidu, roupama jsme nevěděli co dělat a z EU se stal byrokratický moloch, který diktuje státům nesmysly. Evropské unii nevěřím, je to rigidní útvar, který nic dobrého nepřináší, a v rámci té války na Ukrajině ohrožuje sama sebe svým jednáním,“ pokračovala advokátka.

Česká republika je v přístupu k válce podle ní ještě horší a situaci vůbec nezvládá. „Náš přístup k válce je příliš militantní. Místo toho, abychom poskytli účinnou a efektivní humanitární pomoc maminkám s dětmi, tak se místo toho otevřely hranice všem, rozdávalo se plnými hrstmi, aniž to mělo nějakou logiku. Najednou se nezkoumá zdravotní stav, nezkoumá se bezpečnost. Podle mého názoru humanitární pomoc není otevření hranic kdekomu, bez toho, aniž se lidé prověří, rozhazování všemi hrstmi, i když sami tak tak máme na co peníze, a rozhodně to není vyzbrojování jedné strany konfliktu,“ uvedla Zwyrtek Hamplová ohledně pomoci ukrajinským uprchlíkům.

Vadí jí ale zejména militantní rétorika české vlády. „Mám kolikrát pocit, že jsme téměř vyhlásili válku. Přitom ostatní státy s Ruskem vyjednávají, hájí bezpečnost své energie. Samozřejmě Rusko nemá právo nikoho napadnout, ale domnívám se, že Česká republika při své rozloze, při své síle nemůže prohlásit, že je ve válce. Máme zatím štěstí, že to Rusko nebere vážně, jinak bychom byli terčem,“ říká advokátka.

Poté si vzala na mušku vládu Petra Fialy, která podle ní nedělá nic pro české občany v současné energetické krizi. „Energetika s tím vším samozřejmě souvisí. Naše vláda hodila české občany přes palubu. Ostatní státy se o své občany starají, mají regulované ceny energie a tak dále. Fiala se usmívá do kamery s těmi svými hezkými gesty, ale na naše lidi kašle. Dělá všechno pro Brusel a pro Ukrajinu, ale ukažte mi jednu věc, kterou udělal pro lidi tady u nás,“ je přesvědčená Zwyrtek Hamplová.

Nejvíce ji dopálil úvěr na 74 miliard, který stát prostřednictvím vlády udělil ČEZ v době, kdy na nic nejsou peníze. „Pan ministr podepsal úvěr za veřejné peníze, za to by jakéhokoliv starostu zavřeli. Stáhla jsem si smlouvu o úvěru 74 miliard a podrobila jsem ji pečlivé analýze. Například je tam utajený údaj, na jak dlouho je úvěr půjčován, kdy se to má splatit, se tam nedočtete. To je tajná informace. Budu samozřejmě žádat o informace podle zákona číslo 106, protože na tom nemůže být tajné vůbec nic,“ prohlásila advokátka.

„Zisk z ČEZ uložíme na účet lipské burzy, tak by mě zajímalo, zda jsou tam například záruky, že burza nemůže zkrachovat. Trestní oznámení proto, že se použily veřejné peníze, přestože bylo i jiné řešení. Peníze se zároveň použijí i ve prospěch jiných akcionářů a v době, kdy jsou doporučení ekonomů, že je málo peněz. Přitom zakopaný pes je v tom, kdy se to má splatit. Jednak okrádáme spotřebitele tím zpětným nákupem, jednak zisk České republiky vytváříme v hodnotě nula, a přitom vlastníme ČEZ,“ nechápe účel půjčky Zwyrtek Hamplová.

Stejné myšlenky ale podle ní měl i například bývalý šéf ČEZ a další experti na energetiku. „Potom se mi ozvali i experti z energetiky, třeba bývalý šéf ČEZ, že má stejné pochybnosti, takže já jako laik jsem měla stejné myšlenky jako bývalý ředitel ČEZ. Takže na tom asi něco bude. Už jsem to prostě nevydržela a podala jsem trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Teď jsem opravdu zvědavá, co se s tím bude dít,“ dodala.
https://bit.ly/3b1rgwu

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
21. 7. 2022 10:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Obávám se, že žaloby už nemají význam z prostého důvodu: MV má po sebou Rakušan, M.”spravedlnosti” padre mafián Don Pablo. Ti nenechají projít justicí nic proti mafii. Chobotnice má chapadla všude, asi už nadešel ten správný čas ty chapadla začít nemilosrdně usekávat. Tentokrát to žádný samet nebude.

skeptik
21. 7. 2022 10:53
Odpovědět  Helena

Dodržování zákonů a jejich vymáhání je možné jen v demokracii – to právě dělá státy demokratickými.
A jak se v poslední době naplno ukázalo, kolektivní Západ je ve skutečnosti fašistický, tudíž nelze čekat, že budou uplatňovány demokratické principy na ty, kdo je porušují a páchají vlastizradu.

ijn
21. 7. 2022 11:19
Odpovědět  skeptik

Řešení ČR důrazný zákaz výkonu veřejné funkce všem těm politickým stranám to musí být požadavek na justici a předběžné opatření musí zabránit demolici veřejného prostoru v ČR, opakované zklamání od politiků PSP už nelze tolerovat,…..!!!

Pijack
21. 7. 2022 11:30
Odpovědět  Helena

Ono se to řekne – “mělo by se…” ALE jak to udělat? Demokratické principy se vyžadují po poddaných, ale kdo je u moci, se už těmito principy řídit neumí a odvolává se na floskuli – za 4 roky můžete zvolit někoho jiného. Tady je demokracie krátká. Pokud si “demokraticky” zvolení zástupci usmyslí cokoliv, mohou dělat cokoliv a nikdo nemá páku. Kromě revolučních změn neexistuje NIC jiného. Proto již 30 let říkám, že zastupitelská demokracie je jen čirý podvod na obyvatelstvu. Pokud si zvolený či jinak dosazený politik usmyslí porušovat zákony, nikdo mu vlas na hlavě nezkřiví. Je to jen zvůle. Nic víc.

Albi
21. 7. 2022 11:52
Odpovědět  Helena

A za zády je jistí JUDr. Rychetský!

Frank
21. 7. 2022 12:23
Odpovědět  Helena

Máte pravdu, ale něco se dělat musí. Trestní oznámení nelze jen hodit do šuplíku. A pokud to někdo nařídí zastavit, tak za to bude někdy pohnán k zodpovědnosti. Na každou svini se vaří voda a ti dva nejsou výjimkou.

Markýza
21. 7. 2022 13:13
Odpovědět  Helena

Asi ne, ale líbí se mi, jak holky víří vody.

miro
21. 7. 2022 14:45
Odpovědět  Helena

Nejednoduší,nejrychlejší,nejučenější řešení je rána z kulovnice mezi parohy

Petr
21. 7. 2022 10:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Naprostej souhlas , ta kreatůra z ODS musí vypadnout a nebo ho vyhodit , okno neni špatné !!!!

milan h
21. 7. 2022 17:08
Odpovědět  Petr

das ist fenster politik

Aleš
21. 7. 2022 10:41
Ohodnotit příspěvek :
     

A Rusko někoho napadlo ? Viz článek. Nebylo to naopak ? Kdo to 8 let vraždil rusy na Donbasu ?

Pavel
21. 7. 2022 11:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Vím, že se začínám již opakovat. Nedělejme službu škůdcům zemským, tím, že se o nich stále bavíme. Jsou tu skuteční vlastenci, kteří potřebují podporu. Ti škůdci jsou navýsost spokojení, když se o nich mluví, oni čerpají sílu ze záře reflektorů. Nedělejme jim tuto medvědí službu. Mezi námi jsou vlastenci z hnutí PES, vlastenci z Národní Demokracie, vlastenci z SPD, ty musíme podpořit ty musíme vyzdvihnout. Nikoho nejmenuji, ale těch vlasteneckých lidí je tam spousta. Pokud nezviditelníme tyto naše vlastence, tak opravdu končíme. Většina lidu je bohužel zbabělá a víme proč a proto si těch odvážných musíme vážit. Jiná cesta než podpořit je není a to jak lidsky tak i finančně, bude- li to třeba. Toto je již typický koloniální subjekt, ale v koutku duše si člověk říká, že snad ještě není pozdě.

Frank
21. 7. 2022 12:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Stanjura je jen kolečko v destrukčním soukolí pětizmetků. Těch šmejdů, na které by právníci měli podávat trestní oznámení, je daleko více. Třeba na paní Afroameričanovou, která se bez výběrového řízení chystá nakoupit americké stíhačky. A o vykulenci snad ani nemá smysl psát.

Markýza
21. 7. 2022 13:15
Odpovědět  Frank

Někde se začít musí, ne? A toto kolečko se prostě přímočaře nabourává lidem do šrajtoflí.