historiepolitika

Žádná promlčecí lhůta. Zub, který zbyl z Lumumby se vrací domů. Belgie se oficiálně omluvila za vraždu

Vladimir Kornilov: Belgie se oficiálně omluvila za vraždu.

Belgie se oficiálně omluvila za atentát na prvního premiéra Belgického Konga Patrice Lumumbu. A dokonce vrátí jeho zub jeho potomkům, čímž potvrdili skutečnost, že Lumumba byl mučen a rozřezán. 

Nyní by bylo dobré si připomenout, že SSSR celé ty roky mluvil pravdu o smrti afrického politika, zatímco Západ lhal. Ale nezapomeňte, že jsme byli „říší lží“ a liberální a demokratický Západ – „říší dobra“. A za ta desetiletí se nic nezměnilo!

Belgie se omlouvá za zabití Lumumby.

Belgie vyjádřila „upřímnou lítost“ nad atentátem (v roce 1961) na Patrice Lumumbu, prvního premiéra dnešní Demokratické republiky Kongo.

“Vláda věří, že musí rodině Patrice Lumumby a všemu konžskému lidu vyjádřit hlubokou a upřímnou lítost a omluvu za bolest, která jim byla způsobena,” řekl belgický ministr zahraničí Louis Michel.

Michel to oznámil během parlamentního zasedání, kde se debatovalo o tom, zda by Belgie, měla převzít morální odpovědnost za Lumumbovu vraždu. Parlamentní komise, která se touto problematikou zabývala v listopadu loňského roku, dospěla k závěru, že se tak musí učinit.

Ruka CIA a MI6?

Od nezávislosti KDR v roce 1960 byl Patrice Lumumba jediným vůdcem, který byl zvolen do úřadu. U moci vydržel pouhé čtyři měsíce: nejprve byl svržen a poté zabit. Lumumbovi bylo pouhých 35 let.

Odpovědnost za tuto vraždu mnozí připisují Belgii, stejně jako zvláštním službám Konga a Spojených států. Na slyšeních belgické komise zřízené pro vyšetřování atentátu bylo konstatováno, že Patrice Lumumba byl zabit v důsledku spiknutí belgických důstojníků, kterým pomáhala americká CIA.

Synové Lumumby, François a Roland, kteří byli přítomni na schůzi parlamentu, prohlásili, že jsou „připraveni uzavřít tuto truchlivou stránku dějin“. Jak oni, tak přední afričtí historici, včetně těch v Rusku, se však domnívají, že jména skutečných organizátorů zločinu se pravděpodobně nikdy nedostanou na veřejnost. 

Vytvoření zvláštní komise belgických poslanců pro vyšetřování si vynutila kniha sociologa Ludo de Witte „Vražda Lumumby“, která obsahovala mnoho historických faktů. 

Do trestního případu bylo zahrnuto i svědectví Gerharda Soeta, který v roce 1961 sloužil jako šéf policie v Kongu. 

Sedm měsíců po osvobození Konga od belgických kolonialistů, 17. ledna 196, zemřel u Elizabethville, hlavního města separatistické provincie Katanga, první premiér země Patrice Lumumba. 

Co se stalo s Lumumbou a jeho dvěma nejbližšími spolupracovníky, stále není přesně známo. 

Podle oficiální verze byli všichni tři zabiti politickými oponenty. 

Ludo de Witte předložil jinou verzi:

Belgie zlikvidovala prvního konžského premiéra, aby Kongo udržela v rukou Západu. Lumumba se totiž chystal obrátit na SSSR o pomoc v boji proti rebelům z odtržené Katangy. 

Zpráva komise uvádí, že atentát na Lumumbu by nebyl možný bez účasti belgických důstojníků, které podporovala americká CIA.  Komise se rovněž domnívá, že belgický král Baudouin „neinformoval vládu o důležitých skutečnostech, které měl k dispozici“. Panovník s největší pravděpodobností předem věděl o blížícím se masakru Lumumby. 

Britská zpravodajská důstojnice Daphne Parková, která zemřela ve věku 88 let v roce 2010, však krátce před svou smrtí řekla, že na organizování spiknutí proti politikovi se podílela i britská zahraniční zpravodajská služba MI6. Prozradila, že MI6 zorganizovala únos a atentát na prvního premiéra nezávislé Konžské republiky Patrice Lumumby v roce 1961.

Podle belgické publikace VRT dnes soud v Belgii rozhodl, že zub, který Patrice Lumumbovi vytrhl belgický policista, který se podílel na masakru politika, by měl být předán jeho rodině. Policista si tento zub odnesl na památku v roce 1961, kdy pomáhal likvidovat mrtvolu oběti.

Jurij VINOKUROV, přední odborník z Institutu pro africká studia Ruské akademie věd, řekl listu Izvestija:

„Lumumba měl těžký osud vést obrovskou zemi, jejíž pohádkové přírodní zdroje byly v hledáčku mnoha domácích i zahraničních lovců. Vedoucí představitelé předních západních zemí odmítli všechny návrhy Lumumby na oboustranně výhodnou a rovnocennou spolupráci, což ho vlastně donutilo obrátit se o pomoc na Sovětský svaz. Jakmile Lumumba oznámil, že jeho vláda hodlá zlikvidovat západní základny v Kongu, zefektivnit činnost zahraničních monopolů na území země, byl prohlášen za „komunistického agenta“. Aby zachránila svého spojence, sovětská vláda vyslala do Konga několik letadel, aby evakuovala premiéra a jeho příznivce. Lumumbu se však zachránit nepodařilo”.

Belgie se chystá 20. června vrátit ostatky prvního premiéra Konžské demokratické republiky Patrice Lumumby jeho rodině.

Ostatky politického vůdce – několik zubů a kostí prstů si ponechal bývalý belgický policejní šéf Gerard Soete, který se v roce 1999 přiznal, že pomohl zabít konžského politika a zbavit se jeho těla.

Lumumbovo tělo bylo pohřbeno v mělkém hrobě. 

Druhý den byl vykopán, rozřezán a zničen v kyselině sírové.

Bývalý policejní šéf Soet, další bílý policista a někteří černí policisté se vydali zničit mrtvoly. Vzali s sebou pilu, obrovskou nádobu s kyselinou chlorovodíkovou a dvě velké láhve vodky. 

„Z těl nezbylo nic, – vzpomíná Gerhard Soet, – jen zápach, monstrózní pach. Pak jsem se třikrát vykoupal, ale zápach nezmizel.“ 

Soete zemřel v roce 2000. Za tento politický zločin nebyl nikdy postaven před soud. Ostatky Lumumby „přešly do vlastnictví“ jeho dcery.  Úřady je „zatkli“ v roce 2016 při policejní prohlídce. Ostatky Lumumby jsou v současné době uchovávány v Justičním paláci v Bruselu.

Kabinet belgického premiéra Alexandra De Croa minulou středu oznámil, že navrácení Lumumbových ostatků se uskuteční na oficiální ceremonii v paláci Egmont v Bruselu. Na obřadu se zúčastní konžské úřady a Lumumbova rodina.

Kongo bylo v osobním vlastnictví belgického krále Leopolda II. (1865-1909) a v roce 1908 se stalo belgickou kolonií. Během koloniálního období prováděli Belgičané těžbu surovin z Konga mimořádně krutým způsobem. Mučení, mrzačení domorodého obyvatelstva, vypalování vesnic bylo každodenní záležitostí. V důsledku zvěrstev, hladomoru a tropických epidemií zemřely miliony Konžanů.

V roce 2001 belgické parlamentní vyšetřování zjistilo, že několik belgických úředníků bylo „morálně odpovědných“ za Lumumbovu smrt a o rok později se belgická vláda v čele s vlámským liberálem  Guyem Verhofstadtem oficiálně za atentát omluvila.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3lTacL9
https://bit.ly/38rA7X4sdíletj na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
30. 5. 2022 20:09

Prohnilý, prolhaný a vražedný západ! A tohle je vzor pro naši fašistickou vládu! Hnus!

Helena2
31. 5. 2022 12:35
Odpovědět  Ladislav

Západ by nikdy nebyl tak bohatý, jako je dnes. Nikdy. Kdyby neměl kolonie, které brutálně vydrancoval. Kdyby se např. frantíci museli živit sami za své, dnes by ještě žili v chatrčích a angláni v koňských stájích a amíci by bydleli v pralese s medvědy. A tak to dělal leta letoucí celý západ. Kradl, zabíjel, kradl, zabíjel. Teď to zkouší na ukr. a hodně brutálně i u nás.

Editor
31. 5. 2022 14:22
Odpovědět  Helena2

USA nikdy neměly kolonie. Samy byly původně koloniemi. Tam je to fakt trochu jinak. Celá Amerika, jak Severní, tak Jižní komplet byly koloniemi a nikdy samy neměly kolonie. Kolonie měla už Římská říše…

Helena2
31. 5. 2022 15:14
Odpovědět  scipio

Americkou kolonií byl např. Irák, Afghánistán, spousty let okupovali mnoho zemí a je jedno jestli se tomu říká kolonie nebo okupované území – výsledek je stejný- amíci tam drancovali, kradli co se dalo, zabíjeli domorodce, zůstala po nich bída, smrt a zmar. Dnes se dá říci, že USA s Anglií začali většinu válek a neštěstí, co na planetě Zemi jsou.
A kdo se má aspoň trochu rád, prchne od USA co nejdál.

primak
31. 5. 2022 15:48
Odpovědět  scipio

A neměly Jižní a Střední Ameriku? A jak se jim tam dobře vede po 100 letech kolonizace?

Pavel K
31. 5. 2022 17:27
Odpovědět  Helena2

Naprosto přesně napsáno, drancovali, kradli, vraždili a chlubili se cizím peřím. To se jim to hodovalo, za cizí a kradený. Co jiného od toho etnika chtít.

Milan h
1. 6. 2022 13:28
Odpovědět  Ladislav

to su ty zapadni hodnoty

zdena
30. 5. 2022 21:17

Takže další prasárna belgického království na světle božím…..

zdena
30. 5. 2022 21:23
Odpovědět  zdena

Jo a ty děti bez rukou – na fotkách – všimněte si pozorně – jsou zaměstnanci, kteří nezvládli denní přiděl práce… a pokud to nepomohlo a zase práci nezvládli, usekla se jim i noha v kotníku… i děvčátkům…. šílené…..na blití…..

Pavel K
31. 5. 2022 17:32
Odpovědět  zdena

To jsou zrůdnosti co? Je vůbec možné, že si tohle dělají lidské bytosti?
Tito “lidé” jsou psychopati, to samé na UKá. Utratit ať už to nemůže šířit geny.

Rizor
30. 5. 2022 23:18

Reznik z Konga ma na svedomi asi 10 milionu mrtvych a dalsi miliony mucenych a zmrzacenych.
Zapad, zcela bez sebereflexe a neustale hazejici vinu na druhe si nezaslouzi, nezli zanik. A co Cesko? Zda se, ze se sveze take. Byt dejinne ma svedomi ciste, v rozhodujici chvili se pridalo na spatnou stranu. Tomu se rika pech!

Editor
31. 5. 2022 00:50

Při vyšetřování celé záležitosti byl zavražděný i tehdejší generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld, údajně se jeho letadlo zřítilo v Zambii, podle některých pramenů bylo sestřeleno stihačkou. Sestřelení nařídil údajně Moise Tshombe, tehdejší prezident, který údajně inicioval i popravu Lumumby a jeho stoupenců. Vše pod laskavou patronací a s pomocí belgické a anglické tajné služby.

primak
31. 5. 2022 04:40

Podobně jako Che Guevara.

primak
31. 5. 2022 04:44
Odpovědět  primak

Kdy konečně naši lidi – co denně komentují o Rusech na Idnes, Novinky – si daj 1+1 dohromady?

Ladislav
31. 5. 2022 05:48
Odpovědět  primak

Nedaj, nemysli! Nemaj mozek!

Pavel K
31. 5. 2022 17:46
Odpovědět  Ladislav

Smutné, ale je to tak. Potkávám je denně už se s nimi ani o tom nebavím, protože jsem byl věčně terčem posměchu. Jen na okraj. O víkendu jsem viděl video ze zasedání pražského magistrátu, kde mohli vystoupit řádový občané. Jedna mladá holčina musím podotknout pěknýma kozama ? tam vystoupila na podporu Ruska. Lidi měli byste vidět. Třeba taková Jiřina se mohla podělat a dívčinu dával vyvádět ze sálu a posílal do kriminálů. Samozřejmě že se pak k buzně ještě přidali další. HNUS. Holka nebojácná a nikdo se jí nezastal všichni jen čuměli. Pak se nemůže nikdo divit jak to tu je!!! ??‍♂️

primak
31. 5. 2022 04:53

Včera se v USA oslavoval Memorial Day. Za koho ti vojáci položili život?

On Memorial Day, America remembers and honors those who died while serving in the military. It is altogether fitting and proper to ask: for what did they die?
Na Memorial Day si Amerika vzpomíná a ctí ty, kteří zemřeli při službě v armádě. Je zcela vhodné a správné ptát se: pro co zemřeli?

“You don’t fight for your country, you fight for your government.”
“Nebojujete za svou zemi, bojujete za svou vládu.”
The Golden Pinnacle, by Robert Gore

Od doby mexické války nikdo nenapadnul USA území. (I když ti Mexičani vlastně si šli pro svoje původní území…)

primak
31. 5. 2022 07:23
Odpovědět  primak

Ten kdo mi dal -1, by nám měl osvětlit (a dokázat), co je na mém příspěvku špatné.
Možná že by mu pomohlo se podívat na ty, co se hrdinsky chovají po celém světě (já vím, u MacDonaldů neberou, tak proč se nedat nalejt k armádě?)

primak
31. 5. 2022 07:27
Odpovědět  primak

A jak hrdinsky se maj zachovat, když zachránit děti ve škole? Špatné rozhodnutí, jinde se tomu říká zbabělost.

BB Rad
31. 5. 2022 15:44
Odpovědět  primak

Na to, je třeba se vykašlat . Mínus sem,tam nikoho nic nebolí. Neználci z Google story* žijí v jiném formátu světa.
Osobně si myslím, že ti trotli ze zion‐ Usbanana state *ve skutečnosti nemají ani nárok na nějakou oslavu. Když tak dny
VRAHŮ A ZVRÁCENCŮ

Frank
31. 5. 2022 05:35

Toto je přesně rukopis západu. Mučit, vraždit a drancovat. To jsou ty pravé západní hodnoty, ke kterým se i my hrdě hlásíme.

Helena2
1. 6. 2022 08:05
Odpovědět  Frank

“Vláda” se k takovýmto “hodnotám” hrdě hlásí-mají to nařízeno Západem, ovšem ty opravdové hodnoty z těch rabovacích nájezdů zůstanou zase jen na Západě!

Gales
31. 5. 2022 09:21

Za trest by mělo kongo populačně ovládnout belgii.

Vladimír
31. 5. 2022 15:33

Brusel o svou kolonii Kongo nakonec přišel, ale už má novou kolonii. Jmenuje se Evropská unie.