Začnou i Poláci mluvit o vystoupení z EU? Nepoučujte nás o demokracii, vzkázali Bruselu

Polský premiér Morawiecki ve stylu maďarského premiéra Orbána vzkázal do Bruselu, aby nepoučoval Poláky o demokracii. Evropská unie i v případě Polska zvažuje krácení dotací. 

V Maďarsku už kvůli tomu hovoří o vystoupení z unie.

Polský premiér reagoval na sdělení Evropské unie, že stále probíhají rozhovory, zda mají být Polsku jako členskému státu vyplaceny miliardy eur. Důvodem jsou údajné problémy související s právním státem. 

I kvůli takovému chování bruselských úředníků se v Maďarsku začalo hovořit o vystoupení z EU.

Nikdo nás nebude poučovat

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek uvedl, že nikdo nemá právo poučovat jeho zemi o demokracii. Reagoval tím na sdělení Evropské unie, že stále probíhají rozhovory, zda mají být Polsku jako členskému státu vyplaceny miliardy eur. Důvodem jsou údajné problémy související s právním státem.

“Nikdo nás nebude učit, co je demokracie a právní stát, protože Polsko má velmi dlouhou a vznešenou historii bojování proti všem druhům totality a despoty,” napsal Morawiecki na Facebooku.

“Bojovali jsme za právní stát a demokracii během hrozných let komunismu, ale máme mnohem delší tradici demokracie a nechceme se nechat poučovat nikým v západní Evropě, co je demokracie, co je právní stát, protože to víme lépe,” dodal premiér.

Polské právo má přednost

Komisař EU pro hospodářské záležitosti Paolo Gentiloni před dvěma dny oznámil, že se stále diskutuje o polském zpochybňování faktu, že právo EU má v 27-členné Unii přednost, a o tom, zda mají být tedy Polsku uvolněné miliardy evropských peněz ze speciálního fondu obnovy na zotavení z pandemie.

Polský soud odkládá své rozhodnutí v této otázce, nejbližší jednání je stanoveno na 22. září. 

Pokud tento soud uzná přednostní postavení polského práva, bude to hrozba pro vzájemně propojený právní řád Evropské unie.

Soudní dvůr Evropské unie již dříve rozhodl, že právo EU má přednost před polskou ústavou. Tento verdikt byl oznámen v době širšího sporu s Polskem o změnách v polském soudnictví, iniciovaných vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Tyto změny vnímá EU jako narušení systému vzájemné kontroly a vyvážení mezi složkami moci v demokracii.

https://bit.ly/38EUcpC

sdíletj na