Zacharova: V britských bankách jsou nelegálně uloženy miliardy patřící Venezuele a Libyi

Miliardová aktiva patřící Venezuele a Libyi zůstávají v britských bankách nelegálně, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

Diplomatka upozornil na zprávu, že vlastnické nároky na venezuelské zlato v hodnotě téměř jedné miliardy dolarů, které je uložené v londýnské bance budou hájit právníci zastupující Juana Guaidóa. 

Zároveň krátce před tím, jak poznamenala Zacharova, Londýn znovu oznámil uznání Guaidóa jako „jediného prezidenta Venezuely“. 

Britské ministerstvo zahraničí uznává kroky vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa v jeho boji za zlaté rezervy Venezuely za přijatelné.

Britský odvolací soud dříve rozhodl, že Londýn uznal prezidenta Nicholase Madura jako vůdce.

Zatímco Evropská unie již oficiálně neuznává Guaidóa jako prozatímního prezidenta Venezuely, britská vláda podporuje opozičního politika, a to i poté, co odvolací soud ve Velké Británii v říjnu rozhodl, že takový postoj nemusí odrážet realitu.

Guaidó, který bojuje za získání přístupu k venezuelským zlatým rezervám ve výši 1 miliardy USD, které drží Bank of England, toto rozhodnutí zpochybnil. Britský nejvyšší soud má tento případ projednat dnes, 19. července.

“Pokud bychom hovořili o detektivním seriálu, pak by se taková “shoda okolností” označila jako “předem naplánované činy těchto osob za účelem zločineckého spiknutí v zájmu kořistních cílů. Je zřejmé, že mluvíme o velkých penězích, i ve zlatých ekvivalentech,” – napsala Zacharova v Telegramu

Diplomatka zdůraznila, že skutečnou stranu zastoupenou u soudu představuje venezuelská centrální banka, která převzala iniciativu na vrácení zlata, které tvoří přibližně 15% devizových rezerv země, za účelem financování boje proti koronaviru.

“Britská vláda se vůbec nestará o to, že Caracas potřebuje peníze na boj s koronaviry. Londýn je potřebuje víc,“ řekla.

Jak zdůraznila Zacharova, britské banky také držely prostředky patřící Muammarovi Kaddáfímu a jeho rodině. 

“Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1973 ze dne 17. března 2011 byly finanční prostředky uložené v bankách mimo Libyi, které patří rodině Kaddáfího a jeho vnitřnímu kruhu, zmrazeny. Poté Muammara Kaddáfího zabili a co se stalo s účty bývalého vůdce … Libyi není známo. Podle zpráv v médiích bylo ve Velké Británii zmrazeno více než 12 miliard GBP. Zpočátku měly jít na postkonfliktní rekonstrukci severoafrické země, ale peníze se k běžným Libyjcům zatím nedostaly,“ uvedla.

Podle Zacharové Británie zvažuje možnost tyto prostředky částečně rozmrazit a převést je rodinám zasaženým teroristickými útoky. 

“Ale to jsou všechno jenom slova. Pravdou je, že miliardy cizích dolarů, miliardy jiných lidí, zůstávají v britských bankách nelegálně,“ shrnula.

Podle agentury TASS v Bank of England jsou uloženy venezuelské zlaté cihly o celkové hmotnosti 31 tun. Venezuelská vláda se opakovaně pokoušela část zlata vrátit, ale banka to odmítla. Soud v Londýně ve svém rozhodnutí o tomto případu v červenci 2019 uznal vůdce opozice Juana Guaidóa za hlavu republiky a odmítl poskytnout přístup k finančním prostředkům vládě úřadujícího prezidenta Nicolase Madura. Později odvolací soud v Anglii zrušil toto rozhodnutí.

https://bit.ly/3iusvnA

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
20. 7. 2021 14:16

Ten anglosaský lidský odpad, to nejsou jen vrazi a kanibalové, ale i největší a nejsprostsští defraudanti a nanejvýš odporní zloději! A tento odporný genetický odpad by chtěl poroučet světu a považuje ve své sprostotě všechny ostatní národy za svoje “kolonie”?!? Nás Slovany tahle lidská spodina nenávidí snad vůbec nejvíce?! Oni už jim Rusové v případě jimi vyprovokované válce ukáží, kde je jejich místo a co jsou zač!