Zacharova reagovala na slova šéfky Evropské komise, které v Turecku nedali židli

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharova komentovala reakci šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen na incident v Ankaře, kdy jí nedali židli na schůzce tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana a předsedy Evropské rady Charlese Michela.

Připomeňme, že Charles Michel a Ursula von der Leyen byli na návštěvě v Turecku, kde jednali s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem. Organizátoři schůzky na pozadí vlajek Evropské unie a Turecka poskytli 
hostům pouze dvě židle. Židle si vzali turecký prezident a Charles Michel a šéfka EK musela sedět stranou na pohovce – naproti tureckému ministru zahraničí Mevlutovi Cavusogluovi.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová komentovala ponížení na návštěvě v Ankaře, kde nedostala židli. Podle Leyenové je to tím, že je žena.

„Jsem první ženou, která se stala předsedkyní Evropské komise. Jsem předsedkyní Evropské komise. A když navštívím Turecko, očekávám, že se mnou bude jednáno jako s předsedkyní Komise … ale nebylo,“ 
stěžovala si Leyenová europoslancům.

„Nemohu najít žádné odůvodnění, jak se mnou bylo na summitu zacházeno. Z toho vyvozuji, že se tak stalo, protože jsem žena. Stalo by se to, i kdybych na sobě měla oblek a kravatu? U předchozích jednání jsem nezaznamenala žádný nedostatek křesel. Ale neviděla jsem na nich ani mnoho žen,“ dodala.

„Cítila jsem se zraněná a cítila jsem se osamělá – jako žena i jako Evropanka. Nešlo o zasedací pořádek nebo o protokol, jde to k jádru toho, kým jsme, za čím jako Unie stojíme“ uvedla von der Leyenová.

Zacharova na Facebooku s odkazem na média citovala von der Leyenovou:

„Byla jsem uražena! Cítila jsem se osamělá jako žena i jako Evropanka: Ursula von der Leyen – o svých pocitech na pohovce Erdogana.“

„Dovolte mi, abych vám připomněla, že právě tato „uražená osamělá žena-Evropanka“, jak se sama nazvala, vybízela vést dialog s Ruskem z pozice síly. Chtělo by to u partnerů větší jistotu při sebeidentifikaci,“ řekla Zacharova.

Sofa­gate:

https://bit.ly/2S9vOr5

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
27. 4. 2021 20:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Zapomněla přidat.., cítila jsem se jako „0“, ale možná nezapomněla, možná i ví;)

Editor
27. 4. 2021 21:28
Odpovědět  Janinna

Proč neodešla? Protože je blbá. Neměla tam jezdit, stejně si Turci budou dělat co chtějí Uschi neUschi!

KarelDar
27. 4. 2021 22:54
Odpovědět  Janinna

Erdogan ji neposoudil jako hlavu státu (kterou skutečně není). A taky mohla skončit na koberečku na podlaze… Divan byl pro ni ažaž.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
28. 4. 2021 10:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Pravda může být i jiná….
Byl to sám Charles Michel, kdo způsobil „protokolární incident“ v Ankaře. Prezident Erdogan mu milerád tuto laskavost splnil, protože při tom rozdělil evropské unionisty. Pokud budete pečlivě sledovat video, uvidíte, že Charles Michel kráčí nahoru po schodech Bílého paláce, aniž by počkal na Ursulu von der Leyenovou, poté spěchá k dostupnému křeslu a drží se u něj, místo toho, aby uvolnil místo Leyenové nebo odešel společně s ní z místnosti, pokud jim nepřinesou další křeslo. Pokud si přečtete jeho prohlášení, které po schůzce vydal, zjistíte, že se ani o incidentu nezmiňuje [2]. Podíváte-li se na turecká videa se stejným záznamem, uvidíte, že pohovka, na které sedí šéfka Komise, je umístěna naproti další pohovce, kde sedí turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu, což je přesně podle Evropského protokolu. Opravdu, v Turecku již není předseda vlády, a to od doby, kdy se režim stal prezidentským. Cavusoglu proto oprávněně seděl naproti evropské „premiérce“.
Nejedná se o diplomatický incident, ale o pokus Charlese Michela nárokovat si moc pro sebe v rámci EU na úkor Leyenové. Bitva právě začala.
https://bit.ly/3eD0AjB

Naposledy upraveno$ s uživatelem$