Zacharova: Americké odposlechy spojenců jsou jen špičkou ledovce

Informace o tom, že dánské speciální služby společně se Spojenými státy monitorovaly evropské politiky, jsou pouze „špičkou ledovce“, samotné země NATO nerozumí tomu, co se na jejich území děje. Uvedla v úterý oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova ve vysílání «Соловьев Live», uvádí TASS.

“Myslím, že to je jen špička ledovce, ve skutečnosti je situace mnohem katastrofálnější pro samotné členské země NATO,” řekla.

Zacharova poukázala na to, že země NATO a EU se záměrně snaží o tomto příběhu nemluvit. 

“Ukázalo se to jako velmi nepříjemné, ale pravda je mnohem horší, než co se nyní objevuje v médiích. Myslím, že ani nevědí, co se děje v jejich prostoru,“ řekla diplomatka.

“Spojené státy svévolně vystoupily z jakéhokoli systému právních souřadnic, dohlížejí na každého a na všechno <…> Možná se nyní rozhodly hodit takovou kostičku svým vazalským partnerům a umožnit jim také nekorelovat s pravidly,” dodala Zacharova.

V neděli večer noviny Suddeutsche Zeitung a vysílání ARD a WDR informovaly, že dánské zpravodajské služby pomohly v roce 2013 americké národní bezpečnostní agentuře (NSA) sledovat evropské politiky. Podle zpráv v médiích bylo k odposlechům využíváno centrum poblíž Kodaně. Skandál NSA začal již v roce 2013, kdy týdeník Der Spiegel zveřejnil odhalení bývalého důstojníka CIA Edwarda Snowdena. Od té doby se příběh rozrůstá o stále více podrobností – ukázalo se, že americká rozvědka po mnoho let sledovala tisíce cílů v Evropě, odposlouchala německé občany a dokonce se několikrát připojila na telefon kancléřky Angely Merkelové.

https://bit.ly/2TDrGjX

sdíletj na