XX. kongres se znaménkem plus

Na rozdíl od nechvalně známého 20. sjezdu KSSS, který světovému komunistickému hnutí a SSSR zasadil zevnitř monstrózní ránu, lze 20. sjezd Komunistické strany Číny (ČKS) považovat za historický se znaménkem plus.

1. Přes všechny narážky a fámy si prezident Si Ťin-pching nejen udržel, ale také posílil svou moc. 
Dnes vlastně začíná jeho 3. funkční období, což je odklon od dřívější tradice, která sahá až k Deng Xiaopingovi. Zde je ale důležité připomenout, že idolem předsedy Si není Deng, ale Mao (čínský Stalin). Princip rotace politického vedení ČKS, který existuje již desítky let, je tak alespoň dočasně odložen stranou. Čína spoléhá na osvědčeného kormidelníka, který ji provede bouří transformace světového řádu. Stejně jak Stalin provedl SSSR přes bouři druhé světové války až k vybudování velmoci.

2. Vnitrostranická opozice vůči prezidentu Si Ťin-pchingovi utrpěla těžkou porážku, směřování ke sbližování se Spojenými státy bylo odmítnuto stranickou většinou, která se důvodně domnívá, že Čína vstoupila do fáze boje za budoucí světový řád a „návrat k roku 2007“ se již neuskuteční. 

Čeká se boj se Spojenými státy a ti, kdo volají po „vyjednávání“, se stávají nejen zbytečnými, ale pro čínskou perspektivu i nebezpečnými.

3. Obnova ÚV ČKS a politbyra odráží nejen přerozdělení sil v největší komunistické straně na světě, ale také konsoliduje hlavní trendy schválené sjezdem – boj za návrat Tchaj-wanu do jeho rodného přístavu, rozhodující posílení ozbrojených sil, směřování k multipolárnímu světu bez americké hegemonie. 

Čínu povede touto cestou prezident Si a pak, v závislosti na úspěchu boje, buď bude moci přejít do 4. funkčního období, nebo, pokud zdraví nedovolí, připravit nástupce, kteří nedovolí, aby se situace vrátila zpět.

4. Pro Rusko to znamená, že v našem boji za nový světový řád nezůstaneme sami, studená válka USA proti Číně bude eskalovat a úspěch Číny v tomto boji proti USA je pro nás stejně důležitý jako je pro Čínu důležitý náš úspěch ve zničení americké hegemonie. Přestože ČLR a Ruská federace nejsou spojenci v plném slova smyslu, v otázce boje proti americké hegemonii jsme s Čínou na jedné lodi. 

A pokud tomu tak je, o nějaké izolaci Ruska nemůže být ani řeč. Vítězství prezidenta Si Ťin-pchinga je proto pro Rusko dobrým signálem, že Čína přichází do boje a neodchýlí se z této cesty a nepodlehla přesvědčování těch, kteří nabídli, že „to bude jednoduché“.

5. USA něco takového evidentně očekávaly, takže je nepravděpodobné, že by byly s takovým výsledkem spokojené. Sázka na vnitřní rozpory v Ústředním výboru ČKS se nepodařila, stejně jako pokusy donutit Čínu prostřednictvím hrozeb, aby opustila cestu znovusjednocení s Tchaj-wanem. 

S ohledem na to lze očekávat, že si Spojené státy vynutí zahájení vojenského konfliktu na Tchaj-wanu, aby jej zorganizovaly v době, kdy na něj Čína ještě není plně připravena. USA si jsou dobře vědomy kritického spouštěče situace – tchajwanské deklarace suverenity. To nevyhnutelně vyvolá čínskou vojenskou reakci. V souladu s tím musí být tento mechanismus z pohledu USA aktivován dříve, než bude Čína plně připravena. Siovo vítězství vážně zvyšuje možnost války o Tchaj-wan, kde je Tchaj-wanu přidělena role Ukrajiny. Ať už tento konflikt dopadne jakkoli, lze očekávat, že ekonomický význam Tchaj-wanu v dlouhodobém horizontu výrazně poklesne.

https://bit.ly/3DjC0Si

Výsledky 20. sjezdu Komunistické strany Číny, „Silná facka“ Spojeným státům – signál pro pátou kolonu v Rusku

JELENA PANINA

Si Ťin-pching je jako Lenin: nejprve rozdrtí oponenty ideologicky a poté organizačně. Co napovídá eskorta lídra proamerické lobby v Číně?

Ukončení 20. sjezdu Komunistické strany Číny bylo ranou pro Ukrajinu a prozápadní část ruské politické třídy. Jmenování klíčových postav na začátku kongresu bylo jeho hlavní neznámou: podaří se udržet rovnováhu sil mezi armádní skupinou Si Ťin-pchinga a proamerickým Chu Ťin-tchaem?

Si Ťin-pching zvítězil nad proamerickým „Komsomolem“ vedeným bývalým šéfem Číny Chu Ťin-tchaem. Ten byl poražen nejen organizačně, ale zničili mu i reputaci – byl před koncem vyveden z kongresového sálu před zraky celého světa.

Co to znamená? Spousta věcí. Kolaps jeho skupiny, jejíž osud je nyní v rukou Si Ťin-pchinga.

Navzdory skutečnosti, že Si Ťin-pching soustředil dostatek moci ve svých rukou, čínskou centrální banku (Čínská národní banka) a ministerstvo financí řídil v zákulisí Hu Jintao, hlavní přítel USA v Číně. Byl to on a jeho okolí, kdo donedávna prováděl politiku podobnou politice Centrální banky Ruska: povzbuzování vývozu kapitálu a zvyšování investic do amerických cenných papírů. Nyní čínský finanční blok čeká rozdrcení.

„Členové Komsomolu“ Li Keqiang a Wang Yang, hlavní uchazeči o post Si Ťin-pchinga, byli politicky zničeni. Jejich kariéra skončila. 

Porážka proamerického tábora v Číně končí ve skutečnosti veřejným bičováním jejich vůdce.

To není špatný signál jen pro Tchaj-wan, EU, Ukrajinu a USA. To je špatný signál i pro ruskou pátou kolonu. Vnitřní „Komsomolce“, s vlastním Chu Ťin-tchaem zastoupeným Jelcinem. A přestože ten už nežije, jeho symbol stále stojí v Jekatěrinburgu a jeho příznivci u moci jsou stále silní.

V Rusku čekali na konec 20. kongresu ČKS, aby rozhodli, co dělat s naší pátou kolonou. Vítězství “komsomolců” v ČLR by jí dalo šanci na pomstu. Naopak porážka „komsomolců“ v Číně předpovídá osud ruských „příznivců konstruktivních vztahů se Spojenými státy“, kteří zůstali v našem finančním bloku.

Člověk by však neměl propadat euforii z osudu proamerických liberálů. Čína ani Rusko se jich rychle nezbaví. Zapojení Ruské federace a Číny do světového zahraničního obchodu, postaveného podle vzoru Spojených států, vyžaduje demontáž globalistického bloku, jakmile budou připraveny alternativní bloky. Pokud se podíváme na dynamiku expanze SOŠ a BRICS, tento proces je nyní v plném proudu.

Stále není jasné, kdo se stane šéfem Státní rady ČLR (premiér). Zvažuje se několik kandidátů, jedním z nich je bývalý vicepremiér Hu Chunhua: jako Li Keqiang, odchovanec Komsomolu. Formálně má více šancí než všichni ostatní – zkušenosti jako druhý člověk ve vládě. Co se ale stane ve skutečnosti, se ukáže později. A v březnu, kdy Národní shromáždění schválí rozhodnutí sjezdu, bude transfer v Číně definitivně dokončen.

Výsledky 20. sjezdu Komunistické strany Číny výrazně ovlivní vnitřní i zahraniční politiku Ruské federace. Mocenský blok, kde jsou soustředěni stejní zastánci ruské suverenity jako kolem Si Ťin-pchinga v Číně, dostal jasný signál: na Dálném východě nebude žádná druhá fronta proti Rusku.  Všechny síly mohou být soustředěny na západní frontě. Pátá kolona v Rusku pro dialog se Spojenými státy a Čínou již není potřeba.

Evropa, Ukrajina a Spojené státy nyní budou čelit tvrdší a důslednější politice Ruska než dříve. Ruská politická třída si prostě nemůže dovolit držet nejednoznačnou ambivalenci vůči Spojeným státům a dualitu ve své struktuře. Tempo změn v Rusku se zrychlí bez ohledu na výsledek amerických voleb.

Je možná předčasné mluvit o transferu-2024 v Rusku, ale už teď je jasné – tendence udržet během války u moci vůdce těžké váhy je nejdůležitější podmínkou vítězství. Jejich týmy se mohou měnit, ale oni ne. Britské a německé zkušenosti ukazují, co se stane, když se koně u brodu vymění.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

P.S.

Na webu aktivně koluje video ze skandálního okamžiku, který se stal během 20. sjezdu Komunistické strany Číny. Si Ťin-pchingův předchůdce, 79letý předchozí vůdce Číny, Chu Ťin-tchao, vyveden z haly.

Čínská oficiální verze příběhu o odchodu Chu Ťin-tchaa z Kongresu – bývalému generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Číny se udělalo špatně a pomohli mu ze sálu odejít. Nyní je mu lépe.

sdíletj na

3.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
22. 10. 2022 22:05

Hm… Tak proč ho tam vůbec pouštěli? Vychází mi z toho demonstrace; poselství jak soudruhům Komsomolcům, tak ušákům.

Buchtík
22. 10. 2022 22:11

Tak ještě štěstí, že už je mu teď mnohem lépe. Bylo mu tak špatně, že se prvně nemohl ani zvednout, a pak se mu nechtělo odejít.
To panu Rokytkovi bylo taky špatně, že ho musel vyvést ten boxer ze Zemanova štábu, ale nakonec na to umřel právě on 😮
https://www.youtube.com/watch?v=kq4-bDlJGTA

[Trol-1] BBBB
23. 10. 2022 08:45

Příště odstaví Sia. Tak už to chodí. Přirovnávat ho k masovým vrahům Stalinovi a Maovi je naštěstí mimo realitu. Pokud bude chtít udržet vládu jedné strany namixovanou s kapitalismem, bude nadále potřebovat odbytiště na Západě. Pak se nic moc nezmění.

Pavel z Moravy
23. 10. 2022 10:55
Odpovědět  [Trol-1] BBBB

Smrťáku, ten na to nemá, on to nemůže pochopit, myslet ho u strýčka Sama a jeho loutek neučí. Proboha chlapci, co máte mezi těma ušima. Myslím, tedy jsem. Vždyť je to tak jednoduché, na to ani základku nepotřebujete.

Milan ze Zahrady Čech
23. 10. 2022 15:04
Odpovědět  [Trol-1] BBBB

Odbytiště zvané západ je vlak, který už sjel z kolejí a v dohledné době se zřítí z náspu. Kde tady vidíš jaké “odbytiště Západ”? Vykastrovanou a do nouze se řítící Evropu? Či snad do občanské války se řítící USA? Čína, a to už po tisíciletí, uvažuje v jiných horizontech, než od voleb k volbám, jako Západ. A v rámci těchto horizontů si buduje nová odbytiště a odpoutává se od starých. Ne náhodou byli na těchto volbách v podstatě odstaveni od moci prozápadně orientovaní Komsomolci. Hm… Je doba luxovaní. A jak Gosudar, tak Si, s tím co nevidět začnou. Gosudar vlastně už začal. Proto ostatně mobilizace. Aby si uvolnil ruce a pomocí válečných zákonů mohl přikročit k očistě ruské společnosti od vlastizrádců. Není z mé hlavy, ale od Chazina. Odbytiště Západ… A co odbytiště Zbytek světa? Zbytek světa který pozvolna zvedá hlavu, oproti Západu, který se řítí do katastrofy a jehož “spojenci” ho opouštějí a krom multipolární společnosti uvažují i o “vlastní OSN”, protože ta stávající se stala děvkou USA.

Gales
23. 10. 2022 10:36

A Hřib je z toho taky na prášky.

Rees
23. 10. 2022 11:48

Je otázkou, zda byl Chruščovův projev o kultu osobnosti na 20. sjezdu KSSS skutečně pravý, či zda to byla provokace CIA.
Chruščov měl projev údajně přednést na tajném zasedání. Žádný oficiální výstup nebyl vydán. Údajný projev zveřejnila americká média. K projevu se měl údajně dostat ve Varšavě polský žid Grajevský, který ho údajně získal přes svoji milenku, která byla sekretářkou šéfa polských komunistů. Okamžitě s tím letěl na izraelské velvyslanectví a odtamtud to doputovalo do CIA. Slušná pohádka.
Víme, že tohle byl a je přesně styl CIA. Informační válka, hybridní válka. U nás v té době na základě podvržených informací CIA skončili na popravišti Slánský a spol., podobně v Maďarsku, Polsku a Bulharsku.

Janka
24. 10. 2022 14:49
Odpovědět  Rees

ano s tym sa da suhlasit. Preco by Chruscov nechaval kopiu svojho prejavu vo Varsave. Na druhej strane je pravda asi aj to, ze Chruscov sa velmi snazil odstranit z pamate ludi Stalina ako mozny idol, pretoze pre neho bolo tazke sa rovnat. A kritiku o kulte osobnosti tak ci onak niekto vypustil a rozmazal po celom vychodnom bloku, my sme sa o tom ucili v skole este snad 20 rokov po. A ono to vela znegovalo image ZSSR vtedy az doteraz. Keby tam neboli vysoko v politbyre (teda ak aj nie samotny Chruscov), tak nejak nikto nebojoval proti tomu a aj tie cisla ludi, ktori skoncili v gulagoch sa zacali nafukovat az prekrocili pomaly pocet padlych v 2.sv.vojne. A teraz tomu ludia veria, lebo nie su ziadne poriadne fakty a aj keby sa vytlahli, budu spochybnene