WHO vystoupila proti povinnému očkování a lockdownu

Mluvčí organizace Fadela Shaibová poznamenala, že očkování by nemělo být povinné.

ŽENEVA, 19. listopadu. / TASS /.

Státy samy určují své reakce na pandemii koronaviru, ale je třeba vzít v úvahu dopad těchto kroků na lidská práva. Uvedla to v pátek na brífinku v Ženevě oficiální představitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Fadela Schaibová, která se na žádost novinářů vyjádřila k lockdownu v Rakousku pro lidi, kteří nebyli očkováni nebo neměli COVID-19, stejně jako k rozhodnutí rakouské vlády o přípravě zavedení povinného očkování v roce 2022.

“Země musí zaujmout přístup založený na riziku, aby zastavily přenos [infekce],” řekla Shaibová a dodala, že tato práce musí být provedena “na základě posouzení jejich vlastní národní epidemiologické situace.”

Na otázku, zda by očkování z pohledu WHO mělo být povinné, odpověděla zamítavě. Zároveň se podle ní v tomto směru „otázky imunizace řeší v rámci národní sféry, rozhodují samotné státy“.

S odkazem na postoj WHO k lockdownu Schaibová vysvětlila:

“Uplatnění toho, co se nazývá selektivní lockdown, ve vztahu ke konkrétní skupině [lidí] a ne na všechny ostatní skupiny, má určité etické důsledky a důsledky pro lidská práva.”

“Vše skutečně závisí na reálné epidemiologické situaci v každé zemi, ale je třeba mít na paměti, že selektivní lockdown bude mít určitý dopad na etickou stránku a lidská práva,” uvedla.

V tomto ohledu WHO doporučuje, aby země „nadále vyvíjely veškeré možné úsilí k zajištění dostupnosti vakcín pro všechny skupiny obyvatel, jak je definováno v národním programu“.

„Je velmi důležité, aby lidé měli přístup k očkování, aby bylo očkování vysvětleno a podporováno,“ shrnula Shaibová.

Rakouský kancléř Alexander Schallenberg v pátek uvedl, že země kvůli složité situaci s šířením koronaviru zahajuje přípravy na zavedení povinného očkování proti COVID-19. Takové opatření by podle jeho slov mělo být zavedeno od února 2022. Schallenberg také uvedl, že od 22. listopadu země zavede celostátní lockdown pro všechny obyvatele země. Rakouská vláda zavedla 15. listopadu lockdown pro lidi, kteří nebyli očkováni nebo neprodělali COVID-19.

https://bit.ly/3x3GBTU

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
20. 11. 2021 16:46

Inu, Hitlerova rodná hrouda…

ZRX1200
20. 11. 2021 21:15

WHO se nevyjádřila odmítavě, ale spíše zaujala alibistický postoj. Řekl bych z důvodu, že vi něco, co my ne. Někde jsem četl názor, že v dubnu 2022 už budeme mít úplně jiné starosti, než covid, a toho se právě bojím.