politika

Washington chce bojovat s OPEC

Autor:  Malek Dudakov

Senát projedná příští týden návrh zákona s výmluvným názvem NOPEC. Umožní generálnímu prokurátorovi USA žalovat členské země OPEC ve snaze usvědčit je z „manipulace“ s cenami ropy a poškození americké ekonomiky.

Tento zákon byl poprvé představen před 22 lety. V těch letech ceny ropy nepřetržitě rostly – Bush mladší, který se nechtěl hádat se Saúdskou Arábií, však tento zákon odmítl podpořit. A za Obamy zaznamenal americký břidlicový průmysl boom a problém s OPEC se stal méně aktuálním.

Nyní jsou vztahy USA se zeměmi Perského zálivu nejhorší za posledních 77 let. Vlastní americký ropný průmysl stagnuje kvůli nedostatečnému financování a Bidenovy pokusy uvolnit americké ropné rezervy měly jen malý efekt.

Nekontrolovatelná energetická krize vyhnala ceny pohonných hmot na rekordní výši – a vytlačila inflaci na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Americké zásoby nafty a benzínu jsou na mnohaletých minimech – ceny pohonných hmot letos v létě nastaví nové rekordy – možná dosáhnou předpovědi Trumpa 10 dolarů za galon.

Zoufalé pokusy Bidena přesvědčit OPEC, aby zvýšil produkci ropy, vyšly naprázdno. V zemích Perského zálivu prostě odmítají odpovídat na jeho telefonáty – přeorientovávají se na vztahy s Ruskem a Čínou, stejně jako na obchod v jüanech a obcházejí dolar.

Nyní, když nepomohl perník, dostane slovo bič. 

Zákon NOPEC umožňuje americkému ministerstvu spravedlnosti pokutovat ropné monopoly zemí OPEC – a uvalit na ně sankce. Írán ani Venezuelu tím už nevyděsí. Nyní by ale americké sankce mohly ohrozit monarchie Perského zálivu – což s konečnou platností rozbije petrodolarový systém, který se stal další obětí ukrajinské krize.

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
iii
1. 5. 2022 09:54

zdá se, že destrukce se daří luxusně

Milan ze Zahrady Čech
1. 5. 2022 10:03

Čím dříve se do toho boje ušáci pustí, tím lépe. Nic tak nesjednotí různorodé entity jako společný nepřítel.

zdena
1. 5. 2022 10:20

Arabští šejkové mnoc dobře vědí, že ustoupit nemohou, protože by jim to američané už navždy otloukali o hlavu… jediná cesta je Neustoupit. Amíci se sami usmýkají na svých “nepostradatelných” službách, které velkopansky začínají odmítat poskytovat v domnění, že tím ostatní postraší….. ha.ha.ha…… oni jim na to dlabou…. no nepřijde to líto…..? Chudáček Bidetek, stejně to nakonec svedou na něj….. ale ono mu to stejně do hlavinky nedojde….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$