politika

Vzpoury, dezerce: kyjevská armáda praská (francouzská média ukázala skutečný stav věcí v ozbrojených silách Ukrajiny)

Ale to je nečekané. Před pár týdny zcela nemyslitelné. Na druhém nejdůležitějším a zcela propagandistickém televizním kanálu ve Francii “LCI” se před pár dny vysílal program s výstižným názvem: „Nepokoje, dezerce: kyjevská armáda praská“. A to všude a najednou. V každém směru.

To, co se nyní děje v řadách západní propagandistické mašinérie, nelze nazvat jinak než zmatkem. Jednotná informační fronta začíná praskat a právě teď se nám před očima rozpadá na malé kousky.

Ze všech stran se valí rány. Nejprve zpráva “RAND Corporation” o nutnosti ustoupit Rusku, kterou tiskly americké noviny, převzali ji francouzští diplomaté, odborníci a média nejrůznějšího zaměření.

Pak najednou NATO v osobě svého generálního tajemníka zpanikařilo.

Stoltenberg si stěžoval, že Ukrajinci spotřebují za den více střeliva, než dokáží vyprodukovat všechny země NATO dohromady. Navíc Ukrajinci z pochopitelných důvodů nijak nespěchají s hlášením, kolik granátů spotřebovali a kolik jich prodali jemenským rebelům.

A tady se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu.

Ukazuje se, že samotní bojovníci za nezávislost nejsou příliš horliví dostat se na frontu a značná část z nich se všemi prostředky snaží vyhnout smrtelnému osudu. Jak šokující zjištění pro francouzská média a ještě více pro obyvatelstvo zpracované procesem falšování zpráv.

Pro pochopení – za rok konfliktu se ve francouzských médiích neobjevila jediná historka, ani jedno video o nucené mobilizaci na Ukrajině, o odmítání vojáků jít do první linie, ani jedno video o násilné mobilizaci na Ukrajině, ani jedna skupinová výzva ukrajinských vojáků k vyššímu velení a prezidentovi. Ani jedno!

V očích obyvatel se po celý rok formoval obraz vojáků oblečených jako ze škatulky, vybavených nejmodernějšími západními zbraněmi, kteří nejen s potěšením jdou na jistou smrt, ale také na ní stojí fronty před vojenskými registračními a odvodovými úřady.

Jiný úhel pohledu byl donedávna tabu, úplný zákaz.

Těmito slovy zahájil své vysílání novinář LCI David Pujadas.

Moderátor David Pujadas: “Téma, které nyní ukážeme, je tabu. Před našima očima se začínají objevovat známky toho, že armáda Ukrajiny praská ve švech, přestala normálně fungovat, v jejích řadách je neposlušnost.. Rusové vedou opotřebovací válku a zdá se, že tato válka přináší ovoce. V ukrajinské armádě vidíme známky vyčerpání, známky neposlušnosti a někdy i vzpoury. O tom nám řekne Fanny Way.”

Dále je ukázáno video z telegramových kanálů o ukrajinských vojácích u Bachmutu, kteří odmítají jít na frontu, z pohledu ruského diváka zcela obyčejné a známé, ale pro francouzského zcela nepochopitelné.

Vojáci leží na sněhu a stěžují si na vyčerpání, únavu, omrzliny a nedostatek sil. Mnoho čtenářů mohlo tento příspěvek vidět před týdnem v ruských telegramových kanálech.

Fanny Wei (Screenshot vojáka, který odmítá jít do první linie) Zde a níže, všechny screenshoty z přenosu z webu LCI na YouTube)

Moderátor David Pujadas (šokován tím co viděl): “Ale vidíme, že vojákům je zima, což znamená, že jsou špatně oblečení, mají hlad, což znamená, že nemají dostatek jídla. Fanny, jsou to jistě ukrajinští vojáci?”

Komentář Fanny Way: “Video se zdá být pravé. Provedli jsme vlastní malé vyšetřování a náš závěr je, že na něm skutečně jsou ukrajinští vojáci. Navíc žádný z ukrajinských představitelů toto video nepopřel”.

Druhá zápletka.

Wall Street Journal cituje ukrajinského generála Michaila Kovala, velitele fronty v Bachmutu:

„Prapor těch, kteří byli mobilizováni, během bitvy svévolně opustil linii kontaktu a nebezpečně odhalil frontovou linii.“

Je zřejmé, že vojáci opustili své pozice sami bez rozkazu, aniž by kohokoli varovali. Není jasné, zda se báli, nebo se rozhodli dezertovat. Jedna věc je jasná – opustili přední linii fronty.

A zhruba ze stejného místa voják s přezdívkou Barsik sdělil zpravodaji deníku Le Monde, že on i jeho kamarádi jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní.

David Pujadas: “Ale jsou také informace, že ukrajinská armáda otevřeně zpochybňuje rozkaz vrchního velitele – držet Bachmut do posledního.”

Fanny Way: “Ano, je to tak. Někteří důstojníci nevědí, proč pokračují v boji za Bachmut, na kterém nezáleží ani z vojenského, ani strategického hlediska.

“Nechápu, proč bychom tady měli ztrácet své kamarády.” – vysvětluje důstojník reportérovi Le Monde. Další důstojník ze speciálních jednotek jeho slova potvrzuje: “Bachmut je jen politika, v armádě každý, od vojína po generála, chápe, že již před mnoha týdny bylo nutné město opustit.”

Třetí příběh je naprosto úžasný.

“Na internetu se objevila videa násilné mobilizace v Oděse, kdy lidé ve vojenské uniformě popadnou kolemjdoucího, on se drží dopravní značky, padá na zem, jen aby s nimi nemusel. Ale stejně ho vzali násilím.

Máme také podobné video, jak jiného člověka bili a násilně odváděli lidé ve vojenské uniformě,“ uzavírá svůj příběh komentátor LCI.

Nucená mobilizace, dezerce, odmítání plnit rozkazy a zpochybňovat je – a to vše v jedné zápletce. Všechno najednou. Otevřeli francouzští novináři oči?

Bez ohledu na to. Od podzimu loňského roku, poté, co Kyjev omezil poskytování informací, byly pro francouzská média jedním z hlavních zdrojů telegramové kanály ruských vojenských zpravodajů, kde taková videa vždy byla – podívejte se!

Vysílání takového programu na francouzském mainstreamovém kanálu a články podobného obsahu v západním tisku není náhodné. Veřejné mínění se začalo připravovat na nevyhnutelnou porážku Ukrajiny, signály ze zámoří jsou jednoznačné a pro Ukrajinu více než alarmující. A všichni ostatní spojenci s tím budou muset souhlasit.

„Pochopte náš manévr,“ ospravedlňuje se David Pujadas před odborníky přizvanými do studia, kteří se marně snažili zlehčit význam zobrazených témat.

„Jen se snažíme najít pravdu, popsat realitu co nejblíže pravdě. Chceme najít odpověď na otázku: to, co jsme ukázali v záběrech, tam bylo vždycky a my jsme to prostě neviděli? Nebo je toto chování (neposlušnost, dezerce, atd.) ukrajinských vojáků, které jsme si předtím idealizovali, rysem této konkrétní fáze války, kdy ruská armáda neúprosně tlačí?

Slyšeli jsme slova britského generála Richarda Kempa, který nám říká, že ze strany Ruska to není válka o území, je to opotřebovací válka, Rusové chtějí porazit Ukrajinu, chtějí rozbít její armádu. A zdá se, že přesně to se děje”.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/41v7AGQ

sdíletj na

27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír
28. 2. 2023 00:27

Pramen blbců ochotných jít do přední linie začíná Američanům vysychat. Videa násilného rekrutování se z Ukrajiny šíří již velmi dlouho. Snad si i u nás lidé uvědomí, že zasíláním zbraní jen zabíjejí další a další Ukrajince, kteří jsou nuceni bojovat proti své vůli.

me2d44
28. 2. 2023 09:35
Odpovědět  Vladimír

Ale Anglosasům to nikdy nedocvakne. Dnes po ránu jsem narazil na článeček, že Britové už obviňují Rusy i z potopení Titaniku – nějaký šťoura vyšťoural, že kapitán lodi Adward John Smith narozený v r.1850 byl původem Rus (asi po matce, má anglické příjsmení). Ještě zbývá, aby kolektivní západ ovinil Rusy z pádu říše Římské, nebo z ukřižování Ježíše. Přitom Rusku jde jen o jedno: [군가] Мы – армия народа/우리는 인민의 군대 – Bing video .

me2d44
28. 2. 2023 09:40
Odpovědět  me2d44

Pokud Vám bude stačit originálka, tak po konci písně ukončete – pak to pokračuje Paradom Pobedy na Rudém náměstí – a píseň se několikrát opakuje. Jinak jsem se ve jméně kapitána Titaniku uklepl – mělo tam být E.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
28. 2. 2023 10:30
Odpovědět  me2d44

Stačilo by dávat jen seznam toho, co Rusko nezavinilo. Bylo by to kratší a stejně výmluvné. 🙂

Otázka mimo téma, když tu mám pohotově znalce vojenské hantýrky: Proč se vojenské přílbě říká blembák? Z čeho ten výraz vznikl?

Kpt.Nemo
28. 2. 2023 10:45
Odpovědět  Albi

Bo ti blembá na hlavě. Není to jako moto či jiná přilba. Je to těžký železný hrnec s tenkým řemínkem pod bradou. Když dotáhneš, škrtí,nedotáhneš – blembá.

Albi
28. 2. 2023 12:42
Odpovědět  Kpt.Nemo

Aha, díky.
Já to slovo asi někdy už slyšela, protože rozumět nebyl problém, ale zas tak frekventovcané není, takže jsem ho pořádně zaznamenala až v reakcích na frajera Lipavského. 🙂

Pavel K
28. 2. 2023 14:31
Odpovědět  Kpt.Nemo

Nó, skoro jsem to trefil, len sa mihla.🤣🙋‍♂️

Pavel K
28. 2. 2023 11:31
Odpovědět  Albi

Můžu si zahádat, tak jako tvor tvořivý, vynalézavý muž v domácnosti bych si představil bojiště. Tvrdě bojuji a dostal jsem žízeň, támhle je potok naberu do helmy vodu a lemtám a lemtám až jsem si z toho poblemtal mundůr. A je tu blembák. 🙋‍♂️🤣🙄🙏🤦‍♂️🙋‍♂️

Albi
28. 2. 2023 12:49
Odpovědět  Pavel K

Tomu říkáš tvořivost, když většinou první, co ti představivost do mozku přinese je chlast? 🙂 🙂 🙂

Pavel K
28. 2. 2023 14:28
Odpovědět  Albi

Jak chlast? Však tuna básním o potůčku a o vodě. Já nejsem Pandrhola. 🤣🤣🤣🤣

Helena
28. 2. 2023 06:51

Jinak by už mohli ukroši dostat rozum a vyrazit za tím jejich zeleným feťákem, vytáhnout ho ze sklepa a veřejně potrestat za to množství vražd vlastního národa, které organizoval na rozkaz svých dodavatelů koksu z jůesej. Budiž toto varováním pro magora Řehku a fyjalový hnus.

Milan ze Zahrady Čech
28. 2. 2023 08:25
Odpovědět  Helena

Sory jako, ale chybná interpretace. Zelený skřet nevyvražďuje vlastní národ. Zelený skřet z tisíciletého vyvoleného nadřazeného národa Židů, likviduje v žoldu stopadesátiletého vyvoleného nadřazeného národa anglosionistů podřadný národ Slovanů. Jsem zvědavý, kdy tady to konečně docvakne i světu mimo Rusko.

Aleš
28. 2. 2023 07:42

Pár let zpět chtěli vyvraždit moskaly a dobít Moskvu a teď brečí na sněhu a odmítají bojovat.

me2d44
28. 2. 2023 09:41
Odpovědět  Aleš

Viz moje reakce na Vladimira

me2d44
28. 2. 2023 10:05
Odpovědět  Aleš

Jinak: Už jsem se dočetl, že zahraniční žoldáci ve službách Ukrajiny odmítají držet zákopy – nechávají se k nim dovážet minibusy, protože raději odpočívají v týlu v hotelech, chlastají po barech, nakupují v supermarketech a laškují s ukrajinskými prostitutkami – safari jak vyšité, nemám pravdu? V týlu se nestřílí, v hotelu je relativně teplo – a tření s prostitutkou zahřeje!

Albi
28. 2. 2023 10:41
Odpovědět  me2d44

Moment – nakupují v supermarketech?
Oni tam nemají žádnou nouzi o cokoliv? Od potravin až po luxus, jak má správná válečná situace vypadat a vždycky vypadala, když svět ještě dbal na slušné vychování?

unor 2022
28. 2. 2023 08:09

Tak dopada nevzdelany a soucasne na buhvico namysleny narod, jehoz predstavy o sobe samem jsou .. ze vyvojove stoji nad narodem sousednim, nad narody ostatnimi.
Velmi poucne pro ostatni. V mnohem i pro narod cesky.

katango
28. 2. 2023 10:36
Odpovědět  unor 2022

My spíš trpíme zbytečným sebeobviňováním a sebepohrdáním.

Markýza
28. 2. 2023 13:09
Odpovědět  katango

A mně to příšerně štve.

katango
1. 3. 2023 13:39
Odpovědět  Markýza

Mne taky.-

unor 2022
28. 2. 2023 08:20

Ti nasilne mobilizovani, nasledne mozna i mrtvi, to je Bozi trest za to, ze kdyz byli osm roku bezduvodne zabijeni civiliste na Dombasu, neudelali proti tomu nic. Mlceli nebo to mozna dokonce schvalovali. To uz se od nich nikdo nedozvi. Opet .. poucne pro vsechny ostatni, dnes mlcici, souhlasici ci primo vyzbrojujici ukrajinske nacionalisty. A ze se jich najde i v Cesku.

unor 2022
28. 2. 2023 08:31
Odpovědět  unor 2022

A kdyz hovorime o Bozim trestu ..
Buh mozna neni Buh Otec, Buh Syn a Duch Svaty,
Buh jsou spise prirodni a spolecenske zakony, zakony, ktere lze podle vseho na chvili nerespektovat lec v konecne fazi nelze obejit. Dostihnou cele spolecnosti lidi, dostihnou kazdeho z nas.
A onen Buh prave stoji na strane Ruska.

Markýza
28. 2. 2023 09:13
Odpovědět  unor 2022

Souhlas

Pavel z Moravy
28. 2. 2023 10:30
Odpovědět  unor 2022

Přesně tak.

Pavel z Moravy
28. 2. 2023 10:23

Ale co teď bude dělat ta naše soldateska, která celý rok neúnavně buší k podpoře ukroušů a utratila již tolik našich čmrdlíků, které se daly investovat v této rozebrané kolonii alespoň k trochu lepšímu žití. Jak to vše vysvětlí svým zblblým ovečkám. Jejda, to je pecka. Mlaďoši, volbou těchto potentátů jste si fakt nasr.ali do kaťat.

Pavel K
28. 2. 2023 11:45
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak se konečně blízká na lepší časy, že by mohl být konečně ten oný hentý mier. To vypadá, že ti naši bojechtivý mamánci se na front ani nepodívají. Teď nevím jestli je to dobře nebo špatně. Nepřeji nikomu nic špatného, ale obvzláště ti nejaktivnějším by to prospělo a to se nebudu zmiňovat o naší bojové vládě. 🤦‍♂️🤦‍♂️🙄😥

katango
1. 3. 2023 13:40
Odpovědět  Pavel K

Fiala by si konečně musel sundat sako.