Vývojáři „Sputniku V“ zažalují brazilského regulátora za nepravdivé informace

Vývojáři ruské vakcíny proti koronaviru „Sputnik V“ budou žalovat brazilskou Národní agenturu pro sanitární dohled (Anvisa) za úmyslné šíření nepravdivých a nepřesných informací o této vakcíně.

„Poté, co brazilský regulační úřad Anvisa připustil, že vakcínu „Sputnik V“ vůbec netestoval, „Sputnik V“ zahajuje v Brazílii soudní řízení proti společnosti Anvisa ve věci pomluvy a dezinformace, za úmyslné šíření nepravdivých a nepřesných informací,“ uvádí se ve čtvrtek 29. dubna na oficiálním Twitteru vakcíny.

26. dubna Anvisa nedal povolení k dovozu a používání Sputniku V. Rozhodnutí bylo jednomyslně schváleno všemi členy rady regulačního orgánu. Gustavo Mendes ředitel oddělení léčiv a biologických produktů v pondělí uvedl, že Brazílie zakázala dovoz ruské vakcíny „Sputnik V“, protože vakcína obsahuje živý adenovirus, který je schopen replikace v těle.

Jak se však ukázalo, regulátor ruskou vakcínu neprověřoval a vůbec jí netestoval.

„Anvisa dělá chybu.“ Gustavo Mendes, manažer pro léčiva a biologické produkty společnosti Anvisa:
„Nedostali jsme vzorky vakcín k testování … Mělo by být tedy jasné, neprováděli jsme test na replikovaný adenovirus,“
napsali ve čtvrtek vývojáři „Sputniku V“.

Anvisa údajně uvedla nepravdivá a zavádějící tvrzení, ignorovala skutečnost, že v ruské vakcíně jsou použity pouze nereplikující se vektory.

Přičemž 27. dubna odborníci z brazilského ministerstva pro vědu, technologie, inovace a komunikace uznali „Sputnik V“ jako bezpečný a schválili jeho komerční uvedení na území státu.

Po prohlášeních brazilské strany tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko bude i nadále udržovat kontakty s Brazílií, přičemž zdůraznil, že pokud brazilské straně nebudou k dispozici žádané údaje, budou jí poskytnuty.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také komentoval rozhodnutí Brazílie zamítnout žádost o použití ruské vakcíny a uvedl, že USA se netají skutečností vyvíjení nátlaku na země v této oblasti, a podobné práce prováděla i předchozí administrativa. Zpráva amerického ministerstva zdravotnictví z roku 2020 připustila, že se Spojené státy snaží přesvědčit Brazílii, aby upustila od ruské vakcíny COVID-19.

Lavrov zdůraznil, že nyní v Brazílii existuje protestní hnutí proti rozhodnutí o ruské vakcíně.

„Západní odpůrci Ruska slíbili, že udělají vše pro diskreditaci ruských vakcín, a zde uspěli“, uvedl zástupce Státní dumy, doktor lékařských věd Gennadij Oniščenko. 

Výsledky protiruské kampaně lze vidět právě teď.

26. dubna brazilská národní sanitační agentura (Anvisa) zakázala dovoz vakcíny Sputnik V s odvoláním na „nedostatek spolehlivých údajů o její bezpečnosti a účinnosti“. Předtím deset brazilských států podalo u regulátora žádosti o nouzové použití vakcíny.

Rusko označilo rozhodnutí ministerstva za politicky motivované a vývojáři Sputniku V hodlají Anvisu žalovat za šíření nepravdivých informací. 

Zdůrazňuje se, že brazilský regulační orgán se rozhodl bez testování samotné vakcíny.

„Co se stalo v Brazílii: naše vakcína není registrována, protože nebyly poskytnuty některé speciální údaje – pravděpodobně v některých certifikátech byly nesprávně umístěny čárky. Jedná se skutečně příklad úspěšné práce prováděné proti našim očkovacím látkám,“ uvedl bývalý hlavní sanitární lékař Ruska na tiskové konferenci společnosti Patriot Media Holding.

Odmítnutí České republiky prostudovat vakcínu „Sputnik V“ může souviset s diplomatickým skandálem.

Ředitelka lékového úřadu Irena Storová označila dokumenty za absolutně nedostatečné. Výrobce podle ní dodal jen zlomek toho, co je v podobných případech běžné.

Odmítnutí českého farmaceutického regulačního orgánu studovat dokumenty o ruské vakcíně „Sputnik V“ a diplomatický skandál souvisí, oznámil Kreml.

Uvedl to tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov. 

„Toto rozhodnutí bylo učiněno kvůli provokativnímu naladění. Není to v zájmu českých obyvatel, uvedl mluvčí. V tomto případě mluvíme o světovém preparátu, který je považován za nejúčinnější,“ dodal Peskov.

https://bit.ly/3aPp4oI
https://bit.ly/3gOsY4R
https://bit.ly/3eHtGOP

sdíletj na