Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

Prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a návrat k výkonu prezidentských povinností hodnotí jeho lékaři během následujících týdnu jakožto „nejistý“, oznámil to předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). O dalším postupu se má jednat již zítra.

„Jak víte, dnes ráno 18. října obdržel Senát dopis od Ústřední vojenské nemocnice, který je podepsán ředitelem nemocnice panem Miroslavem Zavoralem. Dopis je reakcí na naší žádost, kterou jsme poslali v pátek 15.10,“ započal sdělení Vystrčil.

Dopis nemocnice podle šéfa Senátu obsahoval trojici sdělení. Podle prvního ze sdělení není prezident Miloš Zeman v současnosti schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Podle charakteru onemocnění má být „nejistá“ i dlouhodobá predikce stavu Zemana a návrat k výkonu povinností má být ve zprávě ohodnocen jakožto „málo pravděpodobný“.

Třetím sdělením nemocnice pak bylo, že byl kancléř Vratislav Mynář o stavu prezidenta informován nemocnicí již ve středu 13. října v osm hodin ráno.

Během následného tiskového brífinku zaznělo, že jelikož měl být Mynář informován o stavu prezidenta Zemana již během středy, doprovázel přesto následně předsedu Sněmovny Radka Vondráčka do pokoje prezidenta za vědomí, že prezident není schopen plnit žádné pracovní povinnosti.

Dotaz, zdali Vondráček lhal o Zemanově stavu, odmítl předseda Senátu jakkoli komentovat se slovy, že dnes pouze senátoři hodlají informovat o závěrech od ošetřujících lékařů prezidenta.

Vystrčil řekl, že se nyní bude zabývat sdělením nemocnice sněmovní komise, a zítra ve 14 hodin se mají předsedové sněmovních stran společně v Senátu dohodnout na dalším postupu.

Sdělení Senátu předcházel brífink, který svolal Hrad.

Senátoři se dnes od ranních hodin radili, co smí z odpovědi Ústřední vojenské nemocnice ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana zveřejnit, nakonec došlo ke zveřejnění stěžejní trojice bodů ze zprávy.

Zdali bude aktivován článek 66 Ústavy, a jaké to bude mít případně dopady, má být obsahem zítřejších jednání. „Nerad bych předbíhal,“ uvedl k tomu Vystrčil.

Všichni přítomní senátoři však následně při oslovení na jejich osobní názor uvedli, že budou hlasovat pro aktivaci článku 66, který prezidentovi republiky odnímá jeho pravomoci.

„Jiná cesta tu není,“ uvedl Václav Láska.

Na tiskovce byl přítomen i Jiří Drahoš: „Po přečtení dopisu pana ředitele Zavorala zbývá jediné. Aktivovat článek 66, není jiná možnost.

Podle prvního místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky by aktivace článku 66 neznamenala, že by byl prezident odvolán z funkce, pouze by tím „bylo řečeno, že prezident v současné době není schopen vykonávat své povinnosti“. Podle něj nyní vzhledem k povolebnímu předání moci není jiná možnost, než se o aktivaci článku bavit.

Miloš Vystrčil v reakci na otázky novinářů uvedl, že v dokumentaci z nemocnice nebyla přesná prezidentova diagnóza, ale bylo tam vše, co senátoři potřebovali vědět.

Možnost návratu v následujících týdnech je podle Vystrčila „nepravděpodobná“ a prognóza zdravotního stavu prezidenta je „krajně nejistá“.

Parlamentní listy
https://bit.ly/3ANZ1bv

sdíletj na

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
18. 10. 2021 20:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to nechutné – Pan prezident Zeman je sice nemocný, ale ne nesvéprávný, tak ať laskavě nechají na něm, ať sám řekne, zda se na funkci cítí….. Takhle ho šachovat je netolerovatelné a od politiků, kteří se takto chovají k prezidentovi, nelze nic dobrého čekat. Chybí jim sebekritičnost, ohleduplnost, empatie, úcta, zodpovědnost k lidem…. jen už už chtějí ke kormidlu a začít čerpat odměny za naslibované plány…. to je opravdu skandální. Pokud vím, tak prezident Biden je ta tom psychicky neporovnatelně hůř a zůstává, USA měly dokonce prezidenta na vozíčku – Roosevelta -a jaký to byl pan prezident, vládl Státům v době II. světové války a uhrál to i z vozíčku… a u nás v banánové republice honem honem spěchají patolízalové odstanit prezidenta v nemocnici a dokončit konečně proměnu Česka v kolonii.

Taurus
18. 10. 2021 21:19
Odpovědět  zdena

Bohužel, kolaborantský režim je schválně nastaven tak, aby na hladinu vyplavalo to nejhorší bahno jaké ve společnosti je. Kolaborantský režim je nejsofistikovanější mučící nástroj do jakého se může národ dostat. Neláme jen kosti, ale hlavně lidského ducha. Naše země je tomuto nástroji historicky vystavena opakovaně. V průběhu dějin bychom našli zástupy Vystrčilů, kteří se s Němci podíleli na těch nejhorších zvěrstev vůči Čechům. Udavačství, kolaborace, zločiny, genocida, zotročování, propaganda. Česká společnost je v tomto ohledu jednou z nejnebezpečnějších na světě. O to více je třeba si vážit jedinců, kteří i v takových těžkých podmínkách zvednou prapor pravdy. Hus, Komenský, Masaryk, Zeman.
Po sedmdesáti letech tady máme opět režim, kterému jde o jediné, zlomit našeho českého ducha.

Pavla
18. 10. 2021 20:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Krysy lezou z děr. Vencu vezli do Švajcu na operaci a nikdo se nezmínil, že by nemohl vykonávat funkci, ale ten jim holt sloužil…

Editor
18. 10. 2021 23:57
Odpovědět  Pavla

Letiště nevezli do Švýcarska, byl na dovolené v Rakousku v Reutte (nezaměňovat s Reute, to je jinde) a operovali ho v Innsbrucku. Údajně zdarma, ovšem Lánskou oboru to stálo na trofejích pro prof.Bodnera několik milionů. Střílel si tam zadarmo nejlepší kusy.

KarelDar
18. 10. 2021 21:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Filcka prostě nikdy nezklame…

krtek
19. 10. 2021 01:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Prostě chtějí odstranit predzidenta , aby se dotali k plným korýtkům, splnili tím zadání svých páníčků, povýšili vlastizrádce z BIS a odevzdali zemi jako kolonii. Neuvědomují si ovšem, že po splnění úkolu budou odsraněni, protože již jich nebude třeba. Viz. Afganistán, rok 1989, kdy museli odstranit Dubčeka (dosti najivního), aby tam mohli dosadit Havla.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$