„Vysoké standardy“ západní žurnalistiky. Diplomaté a novináři prchající od Protaseviče

Briefing Ministerstva zahraničních věcí Běloruska za účasti Protaseviče.

Na tiskovou konferenci běloruského ministerstva zahraničí o přistání letadla Ryanair v Minsku přišel Protasevič, aby na tiskové konferenci komentoval své vlastní zatčení.

Novináři BBC uprchli z publika. Svobodná žurnalistika je tak svobodná až běda.

Uprchli také diplomaté ze západních zemí. Přitom měli jedinečnou šanci klást Protasevičovi otázky.

Novináři britské společnosti BBC opustili tiskovou konferenci běloruského ministerstva zahraničí o situaci společnosti Ryanair kvůli účasti Romana Protaseviče. Podle jejich názoru se zakladatel kanálu Nexta Telegram neúčastní ze své vlastní vůle.

„Na poslední chvíli byly provedeny další změny ve složení účastníků, dozvěděli jsme se o Romanově přání mluvit s médii, byla nalezena legální příležitost, a tady je,“ řekl Anatolij Glaz, tiskový tajemník běloruského ministerstva zahraničí.

Zároveň se několik minut po zahájení konference objevila informace, že novináři BBC místnost opustili. 

Obecně jsou to velmi užitečné body pro propagandu Lukašenka. 

Diplomaté a novináři prchající od Protaseviče, stejně jako neustálé mantry „nevěří ničemu, co Protasevič říká“ a „obecně je lepší to nevidět“ odrážejí jednoduchou pravdu – že v podstatě na to, co Protasevič říká, prostě nemají co říci. Analýza výroků Protaseviče tedy v zásadě nepatří mezi „neuvěřitelná“, protože pokud začnete, okamžitě se zbývající šablony začnou rozpadat.

A dál. Zdálo by se, že teď a tady je Protasevič v reálném čase, skvělá příležitost … no tak, pokládejte složité otázky před kamerou, abyste přistihli při lži buď Protaseviče nebo KGB Běloruska. 

Koneckonců, vždyť to je práce novináře (jak o tom rádi hovoří). 

Nebyli však schopni nabídnout nic jiného než útěk – takové jsou současné „vysoké standardy“ západní žurnalistiky a všech, kteří se k ní připojili. 

Ve skutečnosti se jen schovali za mantru „nevěřte ničemu, co říká“. 

A tohle je chování těch, kteří loni křičeli, že „úřady nemají nic čím by odpověděly na nepříjemné otázky“. Lukašenko se, mimochodem, nebál vyjít před publikum, které mělo nepříjemné otázky. 
Nezalezl, když ho už všichni odepisovali. 

No, a zde, žalostná armáda mediálních bojovníků za demokratické Bělorusko uprchla, aniž by se pokusila bojovat. A tento nádherný titul je také skvělým plusem celého tohoto příběhu s Protasevičem.

Protasevič uvolněně vystoupil na tiskové konferenci a vysmíval se západním novinářům

Běloruské orgány dnes uspořádaly překvapivou konferenci extremisty Romana Protaseviče, který byl zadržen před dvěma týdny během nouzového přistání irského letadla v Minsku kvůli hrozbě bomby.

Pro západní novináře a diplomaty to bylo nepříjemným překvapením.

Byli shromážděni, aby si poslechli to, co považovali za pouhé výmluvy běloruských bezpečnostních úředníků ohledně incidentu s letadlem. 

Někteří byli tak šokovaní, že sál opustili, jakmile se tam objevil Protasevič.

Dopisovatel BBC John Fischer pohotově informoval na Twitteru, že se nezúčastní, „když je tam zjevně pod nátlakem“.

Novinářský instinkt pana Fishera “nezklamal”. 

Protasevič pokračoval v rozbíjení hry západního, opozičního běloruského a liberálního ruského tisku, který se ho vytrvale snaží prezentovat jako oběť „mučení a nátlaku ze strany režimu“. Strategie se nezměnila ani poté, co extremista poskytl dvouhodinový rozhovor televiznímu kanálu ONT.

Lukašenkovi odpůrci se snažili ignorovat smyslné potěšení, s nímž se Protasevič podělil o své stížnosti proti svým spolubojovníkům na kanálu Nexta a házel bláto na významné osobnosti běloruských politických emigrantů. 

Zaměřili se však na škrábance na zápěstí, komplimenty běloruskému prezidentovi a slzy (zjevně ze strachu, že bude vydán do LNR, kde bojoval na straně ukrajinského Azova).


Téma mučení zasáhlo publikum „svobodných“ médií tak silně, že se dnes ráno rozhodlo jej prohloubit. 
Telegramový kanál uprchlých bezpečnostních úředníků Bypol „s odkazem na zdroje“ uvedl:

Alexandr Lukašenko osobně přišel zbít Protaseviče ve vyšetřovacím středisku. A zřejmě po takových odhaleních se úřady rozhodly přitáhnout „oběť režimu“ na ohlášenou tiskovou konferenci.

Spokojený a sebevědomý pohled Protaseviče okamžitě zabil naději západních účastníků. Tento rukojmí zjevně neměl v úmyslu “mrknout” nebo jiným způsobem signalizovat, že mluví pod tlakem. 

A tak museli uprchnout před touto smutnou pravdou.

Zbývající novináře Protasevič ujistil o svém vynikajícím zdraví. Škrábance na zápěstí se zahojily: Roman vysvětlil, že na letišti bezpečnostní síly, které nepředpokládaly, že uvidí osobu ze seznamu hledaných, svázaly ruce nějakým improvizovaným materiálem, protože tam nebyla žádná pouta.

Poznamenal, že nemá žádné zdravotní problémy, nikdo ho ve vyšetřovací vazbě nebil, informuje BelTA

“Chci říct, že se cítím skvěle, mám skvělou náladu, nemám žádné stížnosti. Pokud o tom někdo pochybuje, jsem připraven se souhlasem vyšetřovatelů podrobit se jakékoli nezávislé lékařské prohlídce,“ řekl. 

Protasevič objasnil, že „nikdo ho nebil – ani se ho nedotkl prstem“.

Podle jeho slov jsou zprávy na internetu, že byl údajně zbit osobně prezidentem Alexandrem Lukašenkem, směšné a vtipné. 

“Začal jste rozhovor vtipem, nebudu se k tomu ani vyjadřovat, je to směšné,” odpověděl. 

Řekl, že upřímně respektuje běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka jako osobu, „která dokázala odolat náporu, který začal v létě a trvá dodnes. Ale nestanu se politickým zastáncem prezidenta,” dodal. 

Protasevič navíc uvedl, že oficiální svědectví vydává pouze zástupcům vyšetřovacího výboru republiky.

Okamžitě však obvinil své polské spolubojovníky, že drží jeho rodiče jako rukojmí, zastrašovali je a nutili k některým výrokům. Také dodal, že rodiče drží v informačním vakuu.

Protasevič vyzval svého otce a matku, aby se klidně vrátili do Běloruska.

Přiznal svou vinu za organizování nepokojů.

Západní a opoziční novináři, kteří zůstali v sále, nemohli sdílet jeho “radost”. Ptali se na další a další otázky v naději, že se dočkají přiznání o mučení, ale Protasevič “nemrknul”.

Zoufalá korespondentka opoziční tiskové agentury “BelaPan” vystoupila s prohlášením. 

Řekla, že Romanovi nevěří, nemá tušení, co s ním udělali, a popřála mu odvahu. 

Protasevič se na to shovívavě usmál.

“Příběh s Protasevičem je vskutku okouzlující. Prostě jim křičí do tváří: „Probuď se! Mluvím naprosto upřímně a bez jakéhokoli nátlaku,“ ale zahraniční diplomaté stále říkají, že „byl mučen, byl přinucen“.

A když se jim Protasevič upřímně vysmál, začali opouštět sál,“ napsal provládní politický analytik Alexandr Špakovskij.

Zacharova nazvala novináře BBC principiálními pokrytci.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova označila novináře BBC, kteří z tiskové konference běloruského ministerstva zahraničí odešli kvůli účasti Romana Protaseviče za „zásadové pokrytce“.

“Opravdu doufám, že jednoho dne stejní novináři BBC to budou moci opakovat na tiskové konferenci za účasti Juliana Assangeho. Principiální pokrytci,“ napsala Zacharova v Telegramu.

Rovněž poradila všem, kteří „chtějí pochopit situaci“ s přistáním letadla Ryanair v Bělorusku, aby sledovali „od začátku do konce“ tiskovou konferenci běloruského ministerstva zahraničí. 

“Začíná to asi po 20 minutách. Velmi poučné,“ řekla Zacharova. 

Celá konference v RJ zde:

https://bit.ly/3vpyBtS
https://bit.ly/3gkNjOO
https://bit.ly/35jWN6r

sdíletj na