politika

Vyplulo ven: „NATO po nás nepožadovalo F-35.“ A otevřeně z USA: Jste klienti, ne spojenci

11.03.2024 4:40 | Reportáž

Při debatě o hrozbách a rizicích pro Českou republiku a Evropu upozornil bezpečnostní analytik Miloš Balabán na ty nejzásadnější. V souvislosti s nákupem letounů F-35 varoval, že v konečném důsledku musí negativně postihnout ostatní složky armády z hlediska jejich rozvoje. Navíc Aliance po nás nechtěla pořízení F-35, ale vytvoření těžké brigády, která doteď vytvořená není. Poukázal také na to, jak Spojené státy přistoupily k summitu o Ukrajině, který se konal v Paříži za účasti evropských politických špiček. Nevynechal ani dopady neřízené masové migrace do Evropy.

Sdílej

Foto: Archív M. Balabán
Popisek: Bezpečnostní analytik Miloš Balabán

Z několika úhlů pohledu se na bezpečnost naší země zaměřil ve svém vystoupení při Debatě v podzemí, kterou pod názvem „Bezpečnostní hrozby a rizika pro Českou republiku a Evropu“ pořádala Nadace Železná Opona, bezpečnostní analytik Miloš Balabán. Úvodem se věnoval největšímu nákupu v historii české armády. „Samozřejmě že samotný výběr letounů F-35 nebyla žádná bezpečnostní debata. Nebyla to seriózní debata, ale spíš reklamní kampaň. To vidím jako problém. Přitom se v úvahu nebraly i určité špatné zkušenosti armády z minulosti. Když si pořizujeme letadlo za 320 miliard, a možná ta cena bude ještě vyšší, tak to samozřejmě v konečném důsledku musí nějakým způsobem postihnout ostatní složky armády z hlediska jejich rozvoje,“ upozornil Miloš Balabán.

Ilustroval to na situaci v České republice před třemi desítkami let. „V 90. letech jsme měli L-159 a pořízení tohoto letounu, které bylo velmi neprozíravé, znamenalo, že jsme zastavili rozvoj pozemního vojska. Ani debata o nových letadlech se nevedla s přihlédnutím ke všem záležitostem, které souvisejí s hrozbami a obranou země. Přitom první F-35 dostaneme někdy v letech 2030–2031, když to dobře půjde. Takže nám nyní, kdyby hypoteticky došlo k nějakému konfliktu, nepomůžou. Když to tady přistane někdy za sedm let, tak nemáme silnou protivzdušnou obranu, kterou bychom třeba mohli potřebovat na základě zkušeností z Ukrajiny,“ připomněl plukovník v záloze.

Pro zahraniční politiku USA je největší hrozbou ta vnitřní

Expert, který se zabývá problematikou české a evropské bezpečnostní politiky, procesy transformace globální moci a vlivu i rolí nezápadních aktérů v globální politice, také zdůraznil, že Aliance po nás pořízení F-35 nechtěla. „To prostě není pravda. Aliance po nás chtěla vytvoření těžké brigády a ta v podstatě doteď vytvořená není. Těžká brigáda je primárně určena k tomu, aby zasahovala v případě, když bude někdo aktivovat článek 5 Severoatlantické smlouvy. To jsou prostě vážné věci, kdy je akviziční proces v podstatě špatný. A možná tu tímto máme de facto – řekněme – ohrožený nějaký cíl nebo bojeschopnost naší armády. Takže to je má poznámka k těm akvizicím,“ konstatoval bezpečnostní analytik.

Druhá jeho poznámka patřila možným hrozbám. „Vezměme si nynější situaci ve Spojených státech amerických. Robert Gates, bývalý šéf CIA a dlouholetý ministr obrany za Baracka Obamy, napsal v magazínu Foreign Affairs zhruba před půl rokem článek, v jehož prvním odstavci uvedl, že pro americkou zahraniční politiku je největší hrozbou americká politika vnitřní. Takto do písmene přesně to tam napsal. A my teď vlastně v přímém přenosu vidíme, že americký Kongres je prakticky ochromen vnitřními půtkami mezi Republikánskou a Demokratickou stranou,“ poukázal Miloš Balabán na složitou situaci, v níž se nachází největší světová velmoc.

EU nebere nikdo vážně ve dvou klíčových regionech

A také na to, že prezident Joe Biden s tím nemůže dělat vůbec nic. „A jestli teď něco říkáme o financování Ukrajiny, tak faktem zůstává, že to bude čtrnáct měsíců, co tam nedal ani dolar. Po pravdě řečeno to nevypadá příznivě, protože je volební rok, takže vedení Republikánské strany zavelí svým republikánským kolegům ve Sněmovně reprezentantů, takže pomoc Ukrajině asi neprojde. Nebo možná projde. Rýsoval se nějaký kompromis, že to nebude 60 miliard, ale 40 a že se škrtne osm miliard, protože ty měly být na platy ukrajinských úředníků, ale to teď z pohledu USA není zapotřebí, zapotřebí jsou hlavně peníze na zbraně. Takže vidíme jakousi chaotickou politiku. To jsou Spojené státy,“ zhodnotil plukovník v záloze.

Kritikou nešetřil ani při pohledu na Evropskou unii. „Jsou tady dva faktory. Evropská unie bez ohledu na to, že je teď samozřejmě koncentrovaná na válku na Ukrajině, přece prohrála na Blízkém východě, prohrála v Sahelu. To znamená na svých dvou podhřištích Evropská unie prohrála, protože její politika je neefektivní. V zásadě je jasný odhad situace, že Evropskou unii nebere nikdo vážně ve dvou klíčových regionech. Co se týče politiky vůči Izraeli, tak na ní je Evropská unie štíplá. A hodnotová politika Evropské unie dostává ve světle toho, co se děje v Gaze, zabrat. Je dvojí metr pro to, co je Ukrajina a co je Gaza,“ uvedl bezpečnostní analytik.

Pátá kolona pořádala protiizraelské demonstrace

Třetí hrozbu nepochybně představují dopady masové migrace do Evropy. „Nechci to přehánět, ale řekl bych, že uvnitř Evropské unie máme pátou kolonu. Ta o sobě dala několikrát velmi silně vědět těmi protiizraelskými demonstracemi, které v Evropě probíhaly v uplynulých měsících. Byly to opět otevřené vraždy a teroristické útoky. Jsou to problémy, které způsobují i to, že vinou neřízené migrace teď Německo stojí před politickým dilematem. Vzrůstá role Alternativy pro Německo, která má už 25procentní podporu u voličů, se stranou Wagenknechtové bude mít 30 procent. Takže třetina prostoru pro nějaké politické manévry je pryč. A to se samozřejmě bude nějakým způsobem podepisovat třeba také na zahraniční politice Německa. Takže v tomhle vidím opravdu špatné signály,“ uzavřel Miloš Balabán téma aktuálních politických hrozeb.

Svoji pozornost pak obrátil k tomu, jaká je a v blízkém budoucnu může být americká politika vůči Evropě. „Řeknu jeden detail, který možná trošku zapadl. Týká se summitu o Ukrajině, který v Paříži hostil francouzský prezident Emmanuel Macron. Zúčastnila se ho řada evropských lídrů a vládních představitelů. Ale všimněte si skutečnosti, kdo tam byl za Spojené státy. Čekali byste ministra zahraničí Antonyho Blinkena, Kamalu Harrisovou, viceprezidentku Spojených států, nějakou skutečně těžkou váhu americké politiky, která by v této pro Evropu klíčové situaci přijela podpořit své spojence? Ani náhodou. Byl tam náměstek ministra zahraničí pro Eurasii a Evropu. Takže za USA přijíždí na schůzku, která řeší zásadní otázky pro Evropu, náměstek ministra zahraničí,“ poukázal bezpečnostní analytik na fakt, jaký význam Spojené státy summitu o Ukrajině přikládaly.

Silné politiky nahradili v čele Evropy šediví úředníci

Vnímá to jako signál, že co nás trápí, co je potenciálně pro Evropu noční můra, největšímu spojenci ani tak na srdci neleží. „Už ta současná americká administrativa tímto v podstatě říká: ‚Ukrajina, éto vaše dělo.‘ To známe z naší historie. Američané tím říkají, teď si s tím poraďte, jak umíte, protože my máme problémy jinde a budeme je muset řešit, takže to pravděpodobně spadne na vás. Tohle je v zásadě obraz toho, do čeho se Evropa dostala. Je to velmi nemilá situace. Ještě bych k tomu chtěl říci, že americký senátor J. D. Vance měl nedávno velký článek ve Financial Times, v němž mimo jiné píše: ‚No já nevím, jestli jste naši spojenci, vy jste naši klienti.‘ Takže republikánský senátor, trumpista, řekne o Evropě: ‚Vy jste naši klienti,‘“ pozastavil se Miloš Balabán.

Evropské politické elity se podle něj dostávají do velmi kritické situace, protože se jim prudce zužuje manévrovací prostor. „Musím, bohužel, konstatovat, že éra Mitteranda, Kohla, Thatcherové nebo z těch malých států Olofa Palmeho, Bruna Kreiského, tedy lidí, kteří dokázali přemýšlet i v letech studené války a byli jasnozřiví ve svém politickém uvažování, je pryč. Byli zaměněni šedivými úředníky, kteří v podstatě nemají žádnou ozbrojenou strategii a nejsou ani schopni dohlédnout svých cílů. Takže to je asi to nejhorší zjištění. Pokud mluvíme o hrozbách, tak bych možná řekl, že tohle je ta zásadní, protože nám hrozí, že tito lidé nebudou schopni uceleně formulovat strategii pro Evropu,“ vyjádřil se bezpečnostní analytik s obavami o nynějších evropských politických špičkách.

sdílet na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
pedro
11. 3. 2024 20:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Klienti? Neměli na mysli “cocoti”?

Tom
11. 3. 2024 20:32
Odpovědět  pedro

Jste kabrnak pedro, objevil jste nové synonymum. 🙂

Tom
11. 3. 2024 21:18
Odpovědět  Tom

… a zajímalo by mě co musí klient Péťa vychlastat nebo spolykat před spaním, aby usnul? Nevěřím totiž, že mu svědomí dovolí normálně zabrat.

pedro
11. 3. 2024 22:12
Odpovědět  Tom

Ten vůl žere koks lopatou, jinak by mu bouchla ta blbá makovice. Nikdo normální by tohle nedal.

Tom
11. 3. 2024 22:32
Odpovědět  pedro

…a taky si myslím, že už určitě párkrát řekl manželce Volodymyre.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Helena
12. 3. 2024 11:02
Odpovědět  pedro

Dovedete si představit, být v kůži toho šestihnusu/i s ANO/? Já ne! FUJ. To by se nedalo vydržet, takový šílený stres: usambasáda tlačí na protičeská rozhodování, usáci zvou do Fašingtonu a kdovíco mu tam nalejou do makovice – ti hajzli musí fakt žrát koks lopatou, to by opravdu nikdo normální nedal.

12. 3. 2024 05:53
Odpovědět  Tom

Že by… jak to říct slušně… sperma? To by pak moh zabrat, páč ho nemůže rušit něco, co ho minulo.

Tupý hulvát
12. 3. 2024 08:47
Odpovědět  Tom

Zase pořád dokola,on je přesvědčen,že vše dělá dobře,PROČ BY NEUSNUL?

Albi
12. 3. 2024 10:09
Odpovědět  Tom

Tome,
nepodezírejte našeho čestného premiéra z takové podlosti, jako je svědomí!

Tom
12. 3. 2024 10:29
Odpovědět  Albi

Albi, přiznám se, že jsem ho taky jednou dokonce podezíral, že mluví pravdu. Ale fakt jenom jednou. Stydím se teď za to, že jsem tak podezíravý.

Albi
12. 3. 2024 11:37
Odpovědět  Tom

To je OK. Chybička se někdy může vloudit i do slov premiéra.
Nebo mohl být – samozřejmě výjimečně – “pod vlivem”. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
11. 3. 2024 20:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Jenom nevím, proč někteří analytici pořád jsou nadšeni z Thatcherové. To ona pomáhala ničit nejen Anglii, nejen evropskou politiku, ale v podstatě předznamenala dnešní éru. To ona přitvdila vůči průmyslu Anglie, to ona opovrhovala lidmi, to ona si – a právem – vysloužila nenávist Irů! Že by se nakoukali filmu o ní? Ostatně ta Mayová, Mejová, či jak se jmenovala anglická premiérka, která se zapsala celkem nedávno do jejich politiky dvěma příznaky, za prvé se chtěla podobat ve všem právě Thatchové a za druhé strávila u moci velice krátkou dobu.
A dávat Thatcherovou do roviny s dalšími politiky, kteří aspoň něco pořádného dokázali .., to je nonsens.
Ach ano, já zapomněl. Evropští maloměšťáci milují svoje politiky! Přitom ona opovrhovala všemi, kromě bankéřů, konec konců jsou bohatí a královské rodiny, z tradice. A udělala dost, aby se anglický maloměšťáček dobrovolně zbavil části svého jmění.
A co se týče postoje Amerikánů – sakra copak si nikdo z těch idiotů u moci nikdy nepřečetl nic o tom, jak dopadají tio, co zradí vlastní zemi a jdou s nimi? Copak neviděli v přímém přenosu jak dopadli v Afghánistánu, jak ve Vietnamu, jak dopadl původně miláček Saddám Husajn?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
11. 3. 2024 21:42
Odpovědět  Peter 008

To nezměníme, ale zajímalo by mě .- pokud tedy (naštěstí!) nejsme spojenci, mohli bychom jako klienti odstoupit od smlouvy na ta letadla?
I kdyby bylo nutné zaplatit nějaký storno-poplatek, pořád by to v úhrnu vyšlo levněji.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
12. 3. 2024 05:55
Odpovědět  Albi

Shoda. Dumám o tom, už co s tím naše válečná kráva vylezla.

Albi
12. 3. 2024 10:19

Jo a ještě k tomu, má-li p. Svatoš pravdu (jakože asi má), se schyluje ještě k něčemu horšímu v segmentu “finance a my” – koukni na to:
https://www.michalapetr.com/map-1936-tajne-plany-washingtonu-odhaleny-proc-jsou-polsky-prezident-duda-a-cesky-premier-fiala-predvolani-k-bidenovi/
Zvýšení válečných výdajů ze 2 na 3% HDP, jak se bude domlouvat ve Washingtonu, představuje pro ČR astronomickou sumu dodatečných výdajů ve výši 78 miliard CZK, Válečné výdaje ČR tak mají činit celkem 234 miliard CZK! ……
Aby celé ve Washingtonu domlouvané zvyšování válečných výdajů všemi zeměmi NATO v Česku prošlo, musí Fiala začít osekávat státní výdaje do školství, do zdravotnictví, a na sociální a důchodové platby! 

Na českou veřejnost už pronikly první plány, ze kterých je nepochybné, na čem Fiala hodlá šetřit, aby měl na zvýšené válečné výdaje. Je prý třeba zlikvidovat tisíce lůžek v nemocnicích, protože na ně nebudou peníze, bylo oznámeno v lednu.

Albi
12. 3. 2024 15:06
Odpovědět  Albi

A teď – pozdě, ale přece – mě napadlo: jestli se tak dramaticky sníží počet lůžek, bude jich dost pro zraněné ukrajinské vojáky?

12. 3. 2024 15:42
Odpovědět  Albi

Štědře dotované polní nemocnice…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
12. 3. 2024 17:06

Nojo – to mě – nevojáka! – nějak nenapadlo.

Pravdomluvny
12. 3. 2024 18:13
Odpovědět  Albi

V ÚVN je lůžek pro Banderonacisty dost.
O tom jsem se přesvědčil na vlastní oči v době Mejdanu, když tam tu havěť prolezlou AIDS ,SYFILIS,KAPAVKOU A OTEVŘENOU TUBEROU LIFROVAL STROPNICKÝ A NAŠE PACIENTY MUSELI PŘEKLÁDAT DO MOTOLA 😡😡😡😡😡

Gales
11. 3. 2024 20:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Existuje někde nějakej horší zjev než je Černošice?Aktivní blbec je horší než bolavá pata.Žádnej vůl a žádná kráva nemají u nás za své jednání odpovědnost.

Tom
11. 3. 2024 22:42
Odpovědět  Gales

Myslím, že nejlepší definici vyřkl Ivan Vyskočil, když řekl: Myslím, že i Jan Hus by odvolal, kdyby s ní měl jet na Libavou.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
12. 3. 2024 00:50
Odpovědět  Tom

🙂

Pravdomluvny
12. 3. 2024 06:28
Odpovědět  Gales

PekariMylkaLangádlo…..🤮

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
11. 3. 2024 21:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Hmm…

Albi
12. 3. 2024 11:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Právě jsem na Seznamu dočetla nepředstavitelně objektivní článek o vzniku NATO (první z údajně připravované minisérie).

Čekala jsem, kdy se po “seznamovsku”na konci objeví to správné “poučení z krizového vývoje” – a nestalo se. Možná se čeká až na úplný konec seriálu.

Nebo je to nějaký “kontrarevoluční útok” na naše věrné spojenectví s USA, za které bude příslušný autor mediálně lynčován?
Uvidíme. V každém případě to stojí za přečtení. I kvůli ukázce, jak snadno se v politice “převlékají kabáty”.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-at-si-je-diktator-hlavne-kdyz-ne-komunista-pribehy-vzniku-nato-ktere-neznate-247538#

12. 3. 2024 23:41
Odpovědět  Albi

Až na to, že tady:
Neexistuje žádná písemná smlouva, v níž by se NATO zavazovalo k tomu, že nebude expandovat na východ.
A naopak existuje mnoho spekulací a různých interpretací toho, o čem tehdy sovětský prezident Michail Gorbačov a západní politici jednali… objektivně kecá, bo je to už dávno potvrzený i ze strany KoZy.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
13. 3. 2024 00:44

No – pořád je to výborné shrnutí proti rétoruce panující v současném tisku
Mimochodem – napsala jsem ti ještě jednu poznámku k diskuzi u čl. “Proč.evropské elity…”.

13. 3. 2024 01:34
Odpovědět  Albi

To jo. Roluju odspodu, za chvíli jsem tam.