politika

Vyhrožování a žebrání zároveň: firemní styl diplomacie EU v Pekingu

Kdo ještě věří v politické a hospodářské schopnosti „elity“ Evropské unie?

Dmitrij Kosyrev

“Pomozte nám se vyhrabat z ekonomické díry, ale abyste to mohli udělat, dodržujte prosím naše politické pokyny.” Přibližně tento vzorec, z hlediska zdravého rozumu nemyslitelný, se Evropa snaží vnutit svému nesmírně důležitému ekonomickému partnerovi Číně. Sice ne Evropa, ale Evropská unie, což není jedno a totéž. 

Hovoříme o obnovení kdysi každoročního mechanismu summitů Čína-EU, který se konal včera. Do Pekingu  za tímto účelem přijeli jakoby evropský prezident, šéf  Evropské rady  Charles Michel a jakoby premiérka, šéfka  Evropské komise  Ursula von der Leyenová . A tak čteme, co čínský prezident  Si Ťin-pching řekl hostům : vyzývá k oboustranně výhodnému partnerství, posílení politické důvěry a také k nutnosti vyhnout se vnějším zásahům a budovat dialog. 

A ukázalo se, že z Pekingu jsou tu jen úsměvy pandy a řeči o přirozeném partnerství s Evropany. A proč se neusmívat: Číně se daří, ale Evropě se zdaleka tolik nedaří. Připomeňme si, jak vypadá vzorec pro evropskou katastrofu: odmítnutí ruského plynu a ropy – tedy obrovské zvýšení výrobních nákladů – odchod části těchto průmyslových odvětví do USA – v důsledku přichází eroze střední třídy, která ztrácí svou kupní sílu. A nesmíme zapomenout na davy migrantů. A to pokud mluvíme pouze o ekonomice. 

Vlastně v první řadě se mělo diskutovat o ní v Pekingu. Faktem je, že za poslední rok nebo dva se objevil špatný trend: Evropa chtivě a stále více dováží vše z Číny a dostává tak obchodní deficit ve výši téměř 400 miliard eur ročně. V poslední době tomu tak nebylo, bilance byla vyrovnaná. 

Obsah rozhovoru v Pekingu by se dal shrnout do jednoho slova: vyjednávání. A to dlouho a tvrdě. Evropané zahájili vyšetřování: nedotuje-li asijský gigant svou automobilovou výrobu, zejména elektromobily, která z evropských trhů vytlačuje všechno ostatní čtyřkolové? EU zároveň požaduje pokud možno neomezený přístup na čínský trh a předkládá Pekingu seznam více než tisíce takových požadavků. Evropané si také rozzlobeně všímají, že čínský dovoz – nejen z Evropy – znatelně klesá, a to je nečestné, protože zde je opět vidět ruka vlády, konkrétně program „Made in China – 2025“. Stručně řečeno, tento import se úspěšně nahrazuje. 

Tvrdý, dokonce silový obchod – to se stává (jen kolikrát to udělali Američané – pozn.překl.) a z Pekingu přicházejí signály: situaci velmi dobře rozumíme a mohli bychom se dohodnout. Zde však začínají zasahovat cizí záležitosti a konkrétněji se Evropa cítí povinna „dojit“ a politicky drtit Čínu. 

Co to však znamená – Evropa? Ve skutečnosti jen za poslední rok Čínu navštívili lídři Francie,  Španělska a  Německa. A pak to byly červnové návštěvy premiéra  Li Qianga ve dvou z označených zemí. Vedení země tedy dokonale rozumí potřebám a přáním evropských partnerů a dobře ví, jak se tam obchoduje. A hlavním problémem je prostě to, že Evropská unie poškozuje Evropu, protože se neustále snaží vyvíjet maximální politický tlak na Peking s obecnou myšlenkou: „Ještě si rozmyslíme, zda má cenu se s takovým režimem zabývat“. No, kdo stojí za strukturami EU, je jasné – Spojené státy. Ti samí, kteří přivedli evropskou „rozkvetlou zahradu“ do současného stavu. 

Stačí připomenout, jak bruselští dozorci nad Evropou měsíce a roky všechny trápili diskusemi o tom, jak by měl vypadat vývoj vztahů s asijskou velmocí z hlediska strategie a ideologie. Výsledkem byl v červnu zveřejněný strategický dokument se vzorcem: Čína pro Evropany je zároveň partnerem, konkurentem a strategickou výzvou. Musíme snížit evropskou závislost na něm. Podle ryze amerického vzorce můžete v některých oblastech s Pekingem spolupracovat, v jiných s ním ale musíte udělat „protiriziková opatření“, tedy všechno trhat. 

Navíc teď na summitu proběhl rozhovor o tom, jak je EU nespokojená s čínskými firmami, které pomáhají Moskvě obcházet evropské sankce: musíme zjistit, která firma co dělá, ale nakonec potrestat všechny. Jeden z bývalých generálních tajemníků NATO, Rasmussen připomněl před cestou  bruselskému páru, že je třeba nastolit otázku Tchaj-wanu. 

V Číně to všechno vnímají se shovívavým úsměvem: stále si myslíte, že je rok 1998 (kdy takové summity začaly)? Kdo na kom závisí? Chcete vést přísný, rozhodný a tvrdý rozhovor se svým druhým (po USA) obchodním partnerem? Neuspěli jste v ukrajinské operaci a váš pár byl nucen zkrátit návštěvu Pekingu, protože Evropané se hádali o další pomoc Kyjevu. Vaše ekonomika se hroutí a události na Středním východě vám zasadily další ránu, přestože vedly k čistému diplomatickému a ekonomickému zisku  pro Rusko a Čínu. A pořád si myslíte, že byste s námi mohli vést tvrdý obchod? 

Taková glosa: Jestliže chápu správně postoje těch, co skutečně vytváří nový multipolární svět, pak každé jeho centrum, bez ohledu na systémy, bude nuceno SAMO vyrábět, nebo aspoň schopno případně vyrábět, vše potřebné. A to za takových podmínek, aby byli schopní konkurence. To znamená obrovské potíže pro Západ, a to bez ohledu na to, bude-li USA na jedné straně a Evropa na druhé straně jako samostatné objekty a subjekty takového světa, či půjdou „spolu“. Jak v Americe, spolu s Kanadou, tak v Evropě je průmysl rozvrácen, narušeny prakticky všechny posloupnosti výroby prakticky všech druhů výrobků a ani ionfrastruktura není „tak nějak v ažůru“. Ostatně právě proto Západ prohrává. Neschopností POZITIVNĚ plánovat a uspokojovat potřeby svých obyvatel.

https://ria.ru/20231208/diplomatiya_es-1914484358.html

Překlad Peter 008

sdíletj na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
9. 12. 2023 20:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Holt, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

ijn
9. 12. 2023 21:10
Odpovědět  sizok

zažijeme narovnání vztahů pouze tehdy (NOVÉ VOLBY 2024), pokud sami zvedneme zadek a dlouhou STÁVKU vyvoláme zákaz kandidovat všem polit. zločincům.!!!

https://otevrisvoumysl.cz/stanislav-novotny-vyzva-k-vytvoreni-narodniho-tribunalu/

Pavel z Moravy.
10. 12. 2023 08:46
Odpovědět  ijn

Vidíte, co vzniklo z minulé stávky s účastí odborového manekýna. Přesně to, co jsem čekal, každý sektor bojuje pouze za svoje zájmy. Lékaři chtějí výsluhy, stejné to bude za chvíli i u učitelů. Takže soudcovský sbor, policejní sbor, lékaři a učitelstvo a pak asi ten zbylý plebs, kterému se hodí drobky ze stolu panstva. To si stále myslíte, že tento národ, tak konzumně naladěný a tak chamtivý se dokáže spojit pro blaho všech. Už nejsme v socíku, u moci je dravý kapitál umocněný dnes nějakou neoliberální ideologií vymývající mozkovny většinové populace. Takže dobře již skutečně bylo, s tímto současným materiálem v tomto státě je dobojováno. A teď do mně, že jsem pesouš, ale já jsem realouš, slyším, vidím a tvořím si názor. Ale samozřejmě optimismu se meze nekladou. Já sám bych chtěl, abych neměl pravdu.

Mike
9. 12. 2023 21:17
Odpovědět  sizok

Anebo, – kdo jinému…, sám do ní… (zkrácená verze).

janle57
9. 12. 2023 23:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína si hraje s EU jako kočka s myší a tenhle žalář národů jí zajímá jen z hlediska
odbytiště svých výrobků,které úspěšně válcují veškeré evropské firmy ať vyrábí,
co vyrábí,ubožáci jako je Leynová a její gauleiteři se téhle velmoci pokoušejí ještě
vyhrožovat a vyzývají jí tím jen k tomu,aby okamžitě ze svého území vypráskla
veškeré evropské firmy a znárodnila jejich majetek,pak si mohou stěžovat
v OSN na diskriminaci.

Lubek
9. 12. 2023 23:21
Ohodnotit příspěvek :
     

…jakoby evropský prezident, šéf Evropské rady Charles Michel a jakoby premiérka, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová .
K tomu netreba viac.

sergej
9. 12. 2023 23:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglosasové mají dravčí a ne lidskou psychiku, tedy j elita.

sergej
10. 12. 2023 07:15
Ohodnotit příspěvek :
     

U nás mají taky “demošku. Myslíte že to ministerstvo pravdy pustí na PL? 🙂
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Pirati-Porazka-Putinovy-invaze-je-v-nasem-zajmu-Putin-nesmi-zvitezit-747376/diskuse/predplatitelu?parent=23643353&returnToPage=
Kolik statečných Pirátů bojuje na Ukrajině Putin z Putimi , 10.12.2023 5:33:01
že tak horují pro válku ?
Ti jsou pro magnáty pindostanu. obrázek jsem nevložím tak dám text. Jsou jako zelení, taky vše hrnou ode všech parazitům mudráci, spin doktoři naprášený. ..90% peňazí pridělených usa ukrajině zostalo v usa a investovalo sa do amerického vojensko-průmyslného komplexu. Tieto financie uplně reštartovali a omladili americký vojensko průmyslový komplex. The Washinton Post. …takže cálují obyčejní lidé v americe oligaršíkům a samozřejmě si to vyberou od řadových evropanů protože ukr nic dát nemůže a ani nebude moci kde mají zase platit obnovu toho co rozstříleli pro ty co si to tam už zase oni nakoupili z peněz obětí válečné orby a sklizně. To je kauf, ještě jim zaplatíte co rozbili a postavíte jim nové na zelené louce. A ukrajina s lidmi, mnozí nejsou.

sergej
10. 12. 2023 07:17
Odpovědět  sergej

No ano, pěkně je vyhoukali i s mameluky okolo i doma za louží. Ale piráti si zahulí a uvidí.

Francin
10. 12. 2023 08:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Klasika, pokud jedou na východ tito dva blbové z EU, má to stále stejný průběh. Hňup poučuje chytrého jak se má chovat a co má dělat a současně otevírá žebráckou moštu aby nepošel hlady.

Frank
10. 12. 2023 08:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína si může s potentáty TU vytřít prdel. Na to ale blbá a prolhaná gynekoložka sama nikdy nepřijde.

Frank
10. 12. 2023 08:26
Odpovědět  Frank

EU

Frank1
10. 12. 2023 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Evropa procitla. Pred ni to byli USaci co se stale rozcilovali nad obchodnim deficitem s Cinou.
Nejdrive tam prevedli vyroby a pak se divili, ze Cinani uz z USA stale mene kupuji. Proc by meli? Vyrabeji uz vsechno v Ia kvalite.
Prijet zebrat a jeste mit nejake pozadavky na Cinany ? To je jako kdyby zabrak rekl 1oKc je malo, musis mit dat padesatku.

Jaro Jaroslav
10. 12. 2023 14:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Starej “dobrej” Sovětský svaz se posunul do Bruselu a EU Gulagu, a kdysi ” dobrý” USA se posunuly do Číny! Holt, takove je dnešní přepólovanej svět před koncem…Rudé zmodralo a Modré zrudlo…A tak si skorumpováni politici mění jenom vázanky, rudé za modré a naopak…

Spam krpo
11. 12. 2023 17:02
Odpovědět  Jaro Jaroslav

Si asi RVHP nepamatujete – no bodejť, tenkrát jsme žili tak bezstarostně, že jsme o nějakých bouřkách neměli ani tušení !!!

Jaro Jaroslav
10. 12. 2023 14:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Svet nikdy nebol a nemôže byť statický! Preto žid hýbe svetom z Východu, Západu a aj z EU Gulagu, kde okolo 12 hviezd zodiaku teraz maluje polmesiace…Čína už má 4 hviezdy ako polmesiac a jednu hviezdu= slnko pred polmesiacom…A do Ameriky za svetla Mesiaca ženie milióny emigrantov cez Rio Grande, aby tam uz boli ked vyjde Slnko=hviezda na oblohu!

Karel
10. 12. 2023 18:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Představitelé EU lezou ke křížku ale snaží se přitom neztratit glanc. Jsou to bezcení šašci.

PENNYS
11. 12. 2023 16:09
Ohodnotit příspěvek :
     

11. prosince 2023, 16:04

Ritter: Rusko bude diktovat Kyjevu mírové podmínky a určí hranice Ukrajiny