Vučič: Úspěšná budoucnost Srbska závisí na jednání s Putinem

Srbský prezident Aleksandr Vučič při své návštěvě tepelné elektrárny „Nikola Tesla B“ v Obrenovaci, kde probíhají práce na restartu bloku B1, řekl, že záchrana Srbska spočívá v úspěšném jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Návštěva srbského prezidenta v Moskvě je naplánována na 25. listopadu, informuje „PolitNavigator“.

„Tady se vyrábí 650 megawattů elektřiny ve dvou blocích a těchto 650 megawattů nám nestačilo, tak jsme elektřinu dováželi, ale 18. listopadu se spouští kotle a 24. až 25. listopadu přibude nových 650 megawattů v síti, – řekl srbský prezident. – Od této chvíle bude mít Srbsko dostatek elektřiny pro své potřeby. Zbývá vyjednávat (o cenách plynu) s ruským prezidentem Putinem 25. listopadu v Moskvě.“

Vučič dodal, že pokud budou moskevská jednání relativně úspěšná, budoucnost země bude zajištěna.

„To jsou klíčové otázky. Představte si, že za plyn musíme platit tržní ceny a dovážet ho roky. Byly by to velké finanční ztráty a vykrvácení státu“.

„Záchranou pro Srbsko je ale to, že energoblok bude spuštěn na konci měsíce, nebudeme mít problémy s elektřinou a budeme schopni ušetřit většinu rozpočtových úspor,“ uzavřel prezident Srbska.

Srbský prezident Aleksandar Vučič v rozhovoru pro „Соловьев Live“ řekl, že plánuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem diskutovat o ceně plynu a zvýšení objemu dodávek.

Srbský prezident již dříve oznámil, že předběžný termín jeho setkání s Putinem je 25. listopadu a jedním z nejdůležitějších témat budou dodávky a cena zemního plynu z Ruska.

„Jsem si jistý, že najdeme řešení věcí souvisejících s plynem. To je cena plynu, jeho množství, potřebujeme stále více plynu, utrácíme, spotřebováváme více: dříve jsme spotřebovali 1,1 miliardy metrů krychlových plynu, ale nyní 2,7 miliardy metrů krychlových. Musíme se dohodnout na velkých objemech dodávek plynu, protože naše ekonomika roste nejrychleji v Evropě,“ cituje RIA Novosti

Vyjádřil naději, že ruský lídr pochopí postoj republiky k ceně a objemu dodávek plynu.

„Jsem si jistý, že prezident Putin vždy našel, vždy prokazoval vzájemné porozumění vůči nám v těžkých podmínkách <…>. Doufám, že tentokrát nám bude rozumět i v ceně a objemu dodávek plynu,“ dodal Vučič.

Srbsko bude mít plyn a elektřinu za rozumné ceny v případě nadcházejících úspěšných jednání s ruským vedením, je nutné vyřešit otázky dodávek energie do konce roku, řekl již dříve Vučič.

Nyní je Rusko vlastně jediným dodavatelem zemního plynu do Srbska, které v posledních letech dostalo přes Ukrajinu a Maďarsko přes 2 miliardy metrů krychlových ruského plynu. Oficiální spuštění do srbské přepravní soustavy plynu přes Bulharsko z plynovodu „Turecký proud“ proběhlo 1. ledna. 

Provozovatel Gastrans již dříve uvedl, že v první fázi bude plynovod přepravovat asi 4 miliardy metrů krychlových plynu ročně, což plně pokryje potřeby Srbska. Projekt je navržen pro roční objem až 12,4 miliardy metrů krychlových plynu pro Srbsko a země EU.

https://bit.ly/3wLHPTW
https://bit.ly/3kz3ARW

sdíletj na