politika

„Vtipům je konec“: proč Rusko neposkytne EU žádné ústupky v otázce plynu

Zastavení dodávek plynu do Bulharska a Polska se stává příkladem pro další země. Gazprom ukazuje vážnost svých záměrů, věří politologové a analytici dotazovaní FAN.

Gazprombank otevřela účty pro deset evropských kupců, kteří budou platit za dodávky ruského plynu v rublech. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Polsko a Bulharsko neprovedly platby podle nového režimu včas, což vedlo k zastavení dodávek ruského paliva.

Příklad pro ostatní

Jak poznamenal Sergej Prostakov, odborník z fondu Národní diplomacie, zastavení dodávek plynu do Bulharska a Polska se stává příkladem pro další země. Gazprom ukazuje vážnost svých záměrů. A v EU poprvé čelí ruským odvetným opatřením poté, co na Rusko uvalili obrovské množství ekonomických omezení.

„Už teď je jasné, že i Polsko má zjevné potíže. Žádost o navýšení objemů dodávaného plynu v rámci reverzního schématu znamená význam ruských surovin i pro Polsko. A to přesto, že tato země má rozvinutou strukturu plynovodů a má možnost nakupovat plyn jiného původu. Bulharsko tyto možnosti nemá,“ vysvětlil Sergej Prostakov.

Poznamenal, že jako první utrpěly slabší ekonomiky východní Evropy. Silnější státy EU stále využívají příležitosti a sledují důsledky.

„Americké elity je však také hodlají uvrhnout do energetické krize a připravit je o ruské uhlovodíky z vykonstruovaných politických důvodů. Maďarsko vyhrává, když souhlasí s ruským schématem placení za plyn v rublech,“ vysvětlil Sergej Prostakov.

Obchvatové trasy vyloučeny

Politoložka Natalja Eliseeva věří, že nyní dochází k důslednému provádění všech prohlášení týkajících se plynové politiky Ruska.  Všechno bylo řečeno velmi jasně a – platba za plyn byla převedena na rubly.

„Ve státech, které odmítly dodržovat pravidla, byly dodávky zastaveny. Kromě toho jsou vyloučeny obchvatové trasy. Například Gazprom již uvedl, že pokud Bulharsko a Polsko neoprávněně odeberou plyn z tranzitních objemů, automaticky budou o tento objem sníženy dodávky pro tranzit. Příklad je orientační pro ostatní státy, které nakupují plyn z Ruska. Vtipům je konec, pravidla jsou stanovena – a ta se musí dodržovat. Nebudou žádné ústupky,“ uzavřela Natalja Eliseeva.

Evropské země budou čelit těžké energetické krizi, pokud budou následovat příklad Bulharska a Polska.

Ruská korporace “Gazprom” zastavila dodávky modrého paliva do Sofie a Varšavy poté, co bulharská společnost “Bulgargaz” a polský koncern PGNiG odmítly platit v rublech. 

Bulharský ministr energetiky Alexander Nikolov se již pokusil uklidnit své krajany a prohlásil, že zásoby plynu v zemi vydrží ještě měsíc. O dalším osudu energetického sektoru státu nic neřekl. 

V Polsku počítají s brzkým spuštěním plynovodu Baltic Pipe. Existuje však možnost, že se jeho uvedení do provozu může zpozdit.

Člen dozorčí rady Cechu finančních analytiků a rizikových manažerů Alexandr Razuvaev je toho názoru, že oba státy i přes bravurní prohlášení místních úřadů brzy pocítí důsledky odmítnutí hrát podle ruských pravidel. Bez plynu dodávaného Ruskou federací budou Bulharsko a Polsko nevyhnutelně čelit takovým jevům, jako je recese, rostoucí nezaměstnanost a pokles průmyslového potenciálu. 

Pro Moskvu nebude ukončení spolupráce s oběma zeměmi EU velkou ztrátou, protože náklady na modré palivo na pozadí těchto událostí opět vzrostly a dnes přesahují 1300 dolarů za tisíc metrů krychlových.

„Rozhodnutí Gazpromu ukazuje, že Rusko bude tento princip dodržovat. Před Evropskou unií se neohne. Myslím si, že se nakonec ohne Evropská unie. Pokud ne, tak u nich začne krize,“ shrnul Razuvaev.

https://bit.ly/3y5wlgm
https://bit.ly/3kBlGT3

sdílet na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pozor
27. 4. 2022 22:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde nie je platba tam nie je ani tovar, len dúfam že Sulík v SR toto chápe a nebude taký blbí ako politici v Poľsku a v Bulharsku.

občan
27. 4. 2022 23:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Všichni kreténi si myslí, že budou jen žvanit, sankcionovat a Rusko bude skákat, jak budou pískat. Zadarmo ale ani kuře nehrabe. A teď narazili. Rusko nějaké pšonky anebo Bulhary opravdu nepotřebuje. A stejně tak celou EU. Už na to mozky v Bruselu přišly?

Pav-el
28. 4. 2022 01:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Jurečka už buduje další pobočky ÚP? Dokud je ještě nějaký stavební materiál. Ani tu cihlu nevypálíš, chleba neupečeš. Co ty lidi v panelácích? Rodiny s dětmi? Starci? Vždyť je to likvidace Česka! Zeman po těch injekcích už je také mimo! Ukrajina má z Česka dojnou krávu, to nepobereš. Jak dlouho ještě?

ladik
28. 4. 2022 06:50
Odpovědět  Pav-el

Vykradená Ukrajina se zavěsila na jen trochu méně vykradené Česko a vysává plnými doušky i to co z nás zbylo. A Rusové konečně oplácejí drzost a podlost EU.

ZMann
28. 4. 2022 08:04
Odpovědět  Pav-el

To je jejich cíl, aby to tady padlo všechno na hubu, je to součást NWO který se snaží nastolit.

Burák
28. 4. 2022 07:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Překvapuje mě, jak to bečící stádo přes plný nákupní košík nevidí co se na ně chystá. To bude taková megakrize, že budou umírat staří lidé, kteří náhodou přežili zapíchnutí, na ulici. Možná jim i o to jde, aby se všichni báli a žili ve stresu. Kolující sražená krev pak už dokončí zbytek. Nikdy jsem si nemyslel, že se dožiji takového svinstva. Co je to za logiku? Pokud někdo kupříkladu v Praze prodává byt za bitcoiny, tak pokud chcete koupit, musíte zaplatit v bitcoinech a né nadávat majiteli co si to dovoluje. Takové jsou prostě podmínky obchodu. EU+USA jsou založeny na podvodu nekonečného tisku peněz, za které ale požadují reálné hodnoty po celém světě. Jenže vítr se obrací a svět se začíná této loupeži bránit. DEFENESTRACE!!!

Pat
28. 4. 2022 07:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Putin je ještě prohnanější a sobectější než jsem si myslel!
Poláci nejvíc řvali že se musí stopnout dodávky ruského plynu, protože to prý financuje Putinovu válku na Ukrajině.
A Putin jim tedy nyní plyn stopnul.
A proč asi?
No protože nechce, aby se musel s Poláky dělit o vítězné ostruhy na Ukrajině!
Nebude přece riskovat, že se Poláci pak budou holedbat, že na Ukrajině Rusko vyhrálo díky polským penězům za plyn.

28. 4. 2022 09:35
Odpovědět  Pat

Jo jo, sarkasmus je sfiňa.

Pavel
28. 4. 2022 10:20
Odpovědět  Pat

Musím podpořit Vala, sarkasmus je fakt sfiňa psí a to tuplovaná.

Pavel
28. 4. 2022 10:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko má plné právo dodávat svoje energetické suroviny těm, kdo za ně řádně zaplatí v ruské měně, tedy v rublech a neprovádí proti nim neligitimní sankční politiku. Pokud to provádíte, stopneme přísun našich zdrojů. Nic jiného se nedá dělat. Ať si rozpadající morálně degenerující Evropa poradí. Ani ten největší blb nebude podporovat člověka, kterému dává své prostředky a ten ho ještě následně chce zlikvidovat. To by skutečně byl na palici.

PENNYS
28. 4. 2022 10:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Česká pravice, vejde do dějin jako zlo, která zničila český stát!!! Národ by je měl “asi MILOVAT” .
Nic než národ a nic než vlast, všakFyjalu zajímá jen Okrajina .Chrnějí SI Ve SNĚMOVNĚ,
staví zábrany,zajímá se jen o svoje NAKRADENÉ MANY.My volové,co ty voli volíme,však za nim v šiku
 stojíme,je to přece náš SPASITEL -ODS +TOP 09 ZACHRÁNCI NÁRODA .

Gales
28. 4. 2022 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Pšontci by rádi kradli ale rus je hned klepl přes pazouru.

PepeAlex
28. 4. 2022 16:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Tvl,to sme to dopadli, takový vlády si volíme, zrádce, fašisty, Banderovce.Morálni odpad

aja
28. 4. 2022 19:51
Odpovědět  PepeAlex

Treba si uvedomiť, že voľby nič neriešia. Keby mali niečo závažné zmeniť, tak ich globalisti zrušia, ev. poprehadzujú volebné hlasy cez SW tak, ako sa to teraz stalo vo Francii, predtým v USA, aby tam mali dosadené svoje úplatné fašisticko-liberálne figúrky, podporujúce raz Covid, druhý krát vakcináciu, tretí krát vojnu na UA, štvrtý krát vojnu v Európe, piaty krát – verím, že kľudne by odhlasovali i vojnu jadrovú. Sú to nebezpeční a šialení fanatici.