politika

Všichni stojí v pozoru. Na bruselském letišti nová “superstar” NATO přijata jako spasitel

Všichni stojí v pozoru: jaká byla návštěva ministra zahraničí USA v EU.

První návštěva nového ministra zahraničí USA v Evropě skončila hrozbami a pokusy donutit Německo, aby opustilo ruský plynovod. Na setkání s německým ministrem zahraničí Anthony Blinkin hovořil hlavně o “Nord Stream 2”. Washington má v úmyslu udělat vše pro to, aby bránil výstavbě. Blinken velmi hovořil o Rusku a řekl, že Spojené státy se bojí spojenectví mezi Moskvou a Pekingem a budou Rusko pozorněji sledovat.

Bojový pokřik nové americké administrativy. Anthony Blinken sotva přistál v bruselské centrále NATO, už se okamžitě začal tlouct do hrudi.

Nakonec šéf dorazil do Evropy – všichni stáli v pozoru. Osobnímu fotografovi ministra zahraničí se podařilo přesně vyjádřit atmosféru, která vládla na summitu: buď se mu klaněli, nebo mu pokládali koberec. 

Trump považoval NATO za něco „nadbytečného“; za prezidenta Bidena se zdá, že EU bude opět vtažena do nejrůznějších konfliktů a sporů, maskovaných jako „oživení transatlantické jednoty“.

“Přišel jsem sem, abych vyjádřil silný závazek Spojených států k této alianci, která je základním kamenem míru, prosperity a stability transatlantické komunity již více než 70 let. A já jsem přišel do Bruselu, protože USA chtějí znovu vybudovat naše partnerství, zejména s našimi spojenci v NATO,“ uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

Noví majitelé Bílého domu snadno našli vhodné uplatnění pro tento „pozůstatek studené války“ – a to další „studenou“ válku. Cíl je stejný: Rusko je prohlášeno za potenciálního nepřítele Severoatlantické aliance v Evropě.

“Myslím, že nejlepším způsobem, jak vyslat Rusku velmi jasný signál, je to, že realizujeme největší posílení veškeré kolektivní obrany od konce studené války. S novými bojovými skupinami ve východní části hranice. Zvyšujeme výdaje na obranu, zvyšujeme počet cvičení a rozšiřujeme naši spolupráci s partnery, jako jsou Gruzie a Ukrajina. Myslím, že je to velmi jasná zpráva, srozumitelná každému potenciálnímu nepříteli NATO,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Je zřejmé, že celé Evropské unii bylo nařízeno, že bude muset bojovat s hlavními rivaly Washingtonu. (Obvykle zneužívá svou představu o národní bezpečnosti).

První ofenzíva na evropské politické frontě na sebe nenechala dlouho čekat. 

USA opět se zvláštním zápalem útočí na německo-ruský projekt Nord Stream 2.

Zdálo by se, co s tím má NATO společného? Anthony Blinken však již má připravenou téměř vojenskou doktrínu: o plynovodu, který podkopává Evropu zevnitř:

Prezident Biden dal jasně najevo, že je to špatný nápad, špatný pro Evropu, špatný pro Spojené státy. Nakonec je to v rozporu s vlastními cíli energetické bezpečnosti EU. To by mohlo potenciálně podkopat zájmy Ukrajiny, Polska a velký počet dalších blízkých partnerů a spojenců.

Střelí bez míření, hlava nehlava. A stále častěji “do svých”. Německé společnosti, které se již na výstavbě plynovodu podílejí, podléhají americkým sankcím (říkají tomu spojenci). 

Oficiální Berlín však nadále odolává.

“Jsem rád, že federální vláda zaujímá opačný postoj. My sami bychom měli přemýšlet o sankcích proti Američanům, abychom Evropany a naše podniky chránili před takovými nezákonnými akcemi,”
uvedl Klaus Ernst, poslanec Bundestagu.

A při celé této konfrontaci skutečné problémy kolektivní obrany a bezpečnosti, které jsou pro Evropany akutnější než kdykoli předtím, nějak ustupují do pozadí.

To, co Německo skutečně znepokojuje, je stažení amerických vojáků z Afghánistánu, ohlášené Trumpem.

“Chceme stažení všech ozbrojených sil z Afghánistánu, ale na základě mírových jednání. Nechceme předčasné stažení, aby se vrátilo násilí a pokusy Talibanu o moc v tomto regionu. Máme velkou odpovědnost,”
říká ministr zahraničí Heiko Maas …

Na opravdu horkých místech USA obvykle opouštějí své spojence a nechávají je tváří v tvář teroristům.

„Na bruselském letišti přijat jako zachránce“:

Americký ministr zahraničí Blinken byl v norském tisku nazýván „novou superstar NATO“!

V norském tisku se objevila skutečná óda na amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena. 

Na stránkách “Aftenposten” píše novinář Eirin Hurum, že těžké dny pro NATO, kdy situaci destabilizoval Donald Trump, jsou pryč, a nyní NATO očekává nové kolo spolupráce a rozvoje. 

Norský novinář zároveň říká Blinkenovi buď „superstar“, nebo „zázrak“.

Z materiálu v norském tisku:

Zapomeňte na Trumpa a jeho urážky NATO. Nová superstar aliance má vše, o čem Evropané sní. 

Když letadlo s americkým ministrem přistálo na bruselském letišti, byl přijat jako zachránce. Nyní se do NATO vrací skutečný přítel – Spojené státy, namísto Spojených států, které byly za Trumpa. 

Evropští vůdci se doslova řadí, aby si jich všimli s americkým zázrakem. Mezi nimi je i vedoucí norského ministerstva zahraničí Ine Eriksen Søreide. Od září 2020 neuskutečnila žádné zahraniční návštěvy, ale navzdory krizi s koronaviry na toto setkání do Bruselu přiletěla.

Člověk by si myslel, že se jedná o sarkasmus, ale ne … Tato “úžasná” chvála znovu hovoří o tlaku, pod jakým jsou evropské země ze strany Spojených států, včetně médií. Existuje značný počet evropských sdělovacích prostředků, které přímo závisí na Washingtonu, a proto upadají do skutečného kultu osobnosti ve vztahu k americkým úředníkům, kteří se ani nestihli skutečně projevit.

Z materiálu norských novin:

„Amerika je zpět.“ To řekl Joe Biden po své inauguraci. Nyní to vnímají s nadšením evropští partneři Spojených států, kteří dříve s hrůzou sledovali, jak Trump ustupuje od mezinárodních organizací a smluv.

Norský novinář dokázal pochválit ministra zahraničí USA dokonce i za skutečnou potyčku, ke které došlo mezi Američany a čínskou delegací na schůzce v Anchorage. Podle Eirina Huruma nyní Spojené státy dávají jasně najevo, že si váží pouze svých partnerů, včetně partnerů v Evropě.

Jedinou otázkou, kterou má norský novinář na Blinkena, je tato otázka:

„Nyní musíme počkat, zda Blinken bude souhlasit s Bidenem, který označil Putina za vraha? Dříve na tuto otázku odpověděl vyhýbavě.” 

Zdá se, že pokud Anthony Blinken bude souhlasit s vyjádřením svého „šéfa“, pak to způsobí u norského novináře euforii úplné a nekonečné radosti.

https://bit.ly/3f6BKKS
https://bit.ly/2P8kFFD

sdíletj na