politika

„Všechno proběhne v zákulisí“: co lze očekávat od návštěvy Si Ťin-pchinga v Rusku

Očekávaná oficiální návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě bude hlavní zahraničněpolitickou událostí letošního jara, protože může vážně ovlivnit průběh ruské speciální operace na Ukrajině.

K tomuto závěru dospěl Gevorg Mirzajan, docent na Finanční univerzitě při vládě Ruské federace. 

V rozhovoru pro zpravodajský server Ukraina.ru hovořil o důležitosti nových bilaterálních jednání mezi Ruskem a Čínou a také naznačil, co lze očekávat od návštěvy Si Ťin-pchinga v Rusku.

Gevorg Mirzajan upozornil na skutečnost, že na pozadí událostí probíhajících na mezinárodní scéně lze sblížení Číny a Ruska považovat za rozhodující faktor pro nastolení nového světového řádu. Již v následujících týdnech se očekává, že Peking a Moskva znovu potvrdí své zahraničněpolitické dohody během očekávané návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Kremlu.

Podle politologa otázkám mezinárodní agendy a ukrajinské krizi bude při bilaterálních jednáních věnována dostatečná pozornost. Očekává se, že dojde k určitým dohodám, které mohou vážně ovlivnit průběh speciální operace ozbrojených sil RF.

„S největší pravděpodobností se bude hovořit o aktivní podpoře úsilí Ruska v rámci SVO ze strany Číny.  Mluvíme nejen o momentech vojenských, ale i ekonomických. O těchto dohodách my samozřejmě nebudeme vědět. Vše se rozpracuje v zákulisí. A bude to provedeno právě během návštěvy, protože taková rozhodnutí by měla být přijímána na nejvyšší úrovni,“ vysvětlil odborník.

Mirzajan vyjádřil přesvědčení, že Čína již rozhodla o své budoucí zahraničněpolitické strategii založené na odporu vůči západní hegemonii. Peking s největší pravděpodobností poskytne Rusku významnou podporu v rámci realizace úkolů stanovených na Ukrajině.

https://bit.ly/3LcNZ8C

sdílet na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
8. 3. 2023 23:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Jeste Evropa zaplace, ze Rusko nahnala do naruce Ciny. Bude vsak pozde.

Autor
9. 3. 2023 07:19
Odpovědět  Jaris

A tím spíš zapláče, že zahnala Čínu do náruče Ruska.

jmm
9. 3. 2023 16:01
Odpovědět  Jaris
František
8. 3. 2023 23:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Je už na čase, aby se Čína přidala. Rusko bojuje i za Čínu a její budoucnost. Stát za bukem a pak se přiživit na výsledku je dost podlé. Čína by měla přiložit ruku k dílu a zachovat si čistý štít.

9. 3. 2023 01:13
Odpovědět  František

K tomu, aby jste pochopil čínskou diplomacii by jste musel opravdu dlouho studovat mentalitu a kulturu Číny. Nechápu ji já stejně jako vy. Co lze ale vyčíst je skutečnost, že i podle Bloombergu se vrátil ruský import na úroveň před SVO, a to i v oblasti čipů a elektroniky. Jednoduchá otázka je, kdo na tom má největší podíl. Jednoznačně Čína. Ruská a čínská diplomacie se omezuje na velmi korektní a obecná veřejná prohlášení. Jejich výchova je taková, že co má zůstat za zavřenými dveřmi, to tam také zůstane. Čína ví, že si nemůže dovolit nepřátelskou severní dlouhou hranici, která by v případě změny vedení v Moskvě mohlo dojít. A proto – sic ne hubou, ale skutky – již nyní Rusko výrazně podporuje. Zdali se při schůzce V.V. Putina a Si Ťin-pchinga něco dohodne, pak to bude prohloubení alternativního finančního systému mimo SWIFT, možná přímá dodávka zbraní a munice. Byť ruský průmysl pracuje ve válečném režimu, spotřeba munice je obří.

Pavel
9. 3. 2023 01:28
Odpovědět  František

To pasivni otaleni, mekota ,neochota, pasivni snaha zaroven, jak se vyhnout problemum a resit je, kdyz je pravej cas , taktizovani a klickovani ,aby neurazili /a nedorazili/ zapad ,pilnejch studentu.
Nereseny problemy na ne vyskoci, kdyz to nejmin cekaji..A nejen to..
Zase pilne studovali Konfucia a dlouho, az z toho potom vydali 12 imbecilnich abstraktnich , s tsunami zvanivosti, bodu na primeri ..
Uz je tady zkusenost s vyjednavanim s Hitlerem..S usakem,atd.
Kazdej je s nima poslal nekam..Nic. Zase nevi.
Uz davno meli vocumovat co rus dela na Ukrajine.Poslat na zkusenou jednotky a pozorovatele , nic jinyho zadny nacvicovani nema smysl , kdyz jde o novej druh valky a vyvoje.Moznost vyzkouseni zbrani.
Co vsecko udelaji proti sobe.Svym zajmum ,aby meli ksefty.
Muzou studovat tisic poucek Sun Tzu. Coz asi zase delaji.
Usak jim rika rovnou, za nekolik mesicu jste na rade..A voni nic.
Pane Frantisek, napsal jste to jak to je ,to je votresny, co ten cinan nedela..
Ceka az jak to dopadne..A este predstira pratelstvi a spojenectvi..

Autor
9. 3. 2023 07:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Je s podivem jaká je neznalost politiky Číny. Nejdříve sice byli s námi v “jednom bloku”, ale vlastně jako proti nám. Tak se o nich moc nemluvilo. TEĎ jsou taky na druhém jako břehu a zase se o nich moc nepíše.
Skutečně tady jen málokdo chápe politiku Číny, ale vlastně se to týká kterékoliv země v Asii. A když jsme v tom, tak “my” nechápeme politiku ani jedné země v Africe, Latinské Americe, Asii … Je to i dílem naší pohodlnosti.
Čína má stejně jako jiné asijské země, jiné kodexy cti, hodnot a víry v budoucnost (víra jako náboženství v tom hraje mnohem meší roli než se zdá). a hlavně víru v minulost! To je třeba ta úcta k předkům, pro mnohé zde naprosto nepochopitelná. Již jsem psal kdysi tady, že nejhorší možná potupa u nich je ztráta tváře, tj. nesplnit svou povinnost nejen k vrcholku státu, útvaru, ale i ve vztahu ke všem obyvatelům, které je “nutno” chránit, šetřit a nedovolit jejich zbytečné potíže a utrpení.
My stále žijeme v zajetí představ o historii podle výmyslů “západu”, který upravoval všechno na co dosáhl. Ničil všechny památky na minulost, jako třeba totální zničení celého severokorejského území a všech historických památek tam!!
pokr.

Autor
9. 3. 2023 07:40
Odpovědět  Peter 008

Pak se nelze divit tomu, že mnozí ani nevědí, jak proběhla industrializace Číny. V podstatě to byla využitá šance být proti SSSR, ale tomu, který byl již ovládán trockisty!
Čína ztratila svoji suverenitu na počátku “opiových válek” a dodnes ji v podstatě nezískala zpět. Ekonomicky se sice opět stala velmocí, ale obchodem v dolarech přes instituce vytvořené západem byl a stále ještě je ovládán její finanční systém, který je pro suverenitu stejně důležitý jako fakt, že na vašem území nejsou základny cizích vojsk. A nebo že si zvolíte koho chcete do čela státu.
Čína podporuje Rusko, protože od dob nejméně Trumpa ví, že USA nebudou přát jejímu dalšímu rozvoji. Těch 12 bodů vyřešení konfliktu na Ukrajině je ve skutečnosti velmi ostrá zbraň! Protože vyžaduje řešení “přítomnosti” západu na Ukrajině! Je to jako s tou nedávnou řečí Putina. Zdála se slabá, jakoby beztvará a to zvláště vzhledem k tomu, co a jak říkával předtím, ale byla to bomba, která nadělala ze všech jeho řečí nejvíce problémů “našemu západu”. A to bez sankcí! Stejně je to s chováním Číny.
Na co křičet, když budete šeptat, budou vás lépe slyšet ti, co jinak neposlouchají nic a nikoho …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
9. 3. 2023 07:53
Odpovědět  Peter 008

Tak se třeba “hádal” Majakovský …

Pavel
9. 3. 2023 09:04
Odpovědět  Peter 008

To je vec nazoru a jak to pisete tomu se da velmi dobre porozumet a prijmout…
A jak to ma bejt , kdyz se daji hlavy dohromady a kazdej neco prida..

Boomer
9. 3. 2023 09:10
Odpovědět  Peter 008

.. moje potomstvo říkává.. bacha, tatík mluví potichu, zachraň se kdo můžeš, něco se bude dít!!

katango
9. 3. 2023 15:19
Odpovědět  Peter 008

Mluv vlídně a nos s sebou klacek (snad F.D.Roosevelt).

All
9. 3. 2023 09:45
Odpovědět  Peter 008

Východní národy mnohem více žijí pro Rodinu a Spolupráci v rodině. Západ to neumí,vše zničil.My jsme mezi a jak se opičíme po západu tak taky ničíme , boříme a ještě posluhujeme západním cizincům ,kteří nás zrazují,ponižují a vyssávají.

unor 2022
9. 3. 2023 08:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Pes ma ctyri nohy, kocka ma ctyri nohy. A to je tak asi vse.
Americka politika delani pratel z psa a kocky zacina prinaset sve ovoce. Nestastni amici. Tedy zaslouzene.

Boomer
9. 3. 2023 09:05
Ohodnotit příspěvek :
     

..soudruh Si by ovšem s návštěvou Moskvy neměl příliš otálet! Včera prý na Prima News po velkou část dne neustále běžel titulek, že Putin se nedožije konce války! Prý takovou informaci mají přímo z od nějakého šéfa špiónů.

Já snad letos ani nezaseju..

All
9. 3. 2023 09:53
Odpovědět  Boomer

Na TV jen hovadiny,černá kronika,poklesky,vždyť je to tam samý variot a je jedno,který program.Všichni. Vzpomeňme jen na covid,i na regionálních tv blbli s maskami na ksychtech a chovali se stejně,jako cvoci.

Boomer
9. 3. 2023 10:16
Odpovědět  All

. tož, já ten přístroj nemám od doby přechodu na nový systém vysílání v naší oblasti, tudíž jsem stran toho mimo mísu. Občas placku na zdi vidím u přátel na návštěvě, ale tam vždy družný hovor velmi rychle převládne nad blbovizí..

Gales
9. 3. 2023 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Novej světovej řád podle Ruska a Číny.A u nás bude taky novej světovej řád ale podle Rotschildovců.Takže poroba,hlad bída,svrab a neštovice.

Pavel z Moravy
9. 3. 2023 10:39
Odpovědět  Gales

Nu, Galesi, asi si to tahle mladá generace přeje a co si přeje, mělo by být dáno. Já je vskutku nelituji, vím sice, že je důkladně zpracovávali těch 33 roků, ale nemůže to být omluvou pro nemyšlení. Budou opravdu mít to, co si tak toužebně přejí. My budoucnost již nemáme, ale oni to vše mají před sebou. Ale jelikož jsou to mamánkovské a změkčilé generace, dostanou co chtějí. Tímto se ale omlouvám všem těm mlaďochům, kteří se z tohoto scénáře vymykají.

Pavel z Moravy
9. 3. 2023 10:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ale jinak jsou to takové řeči, abychom si něco řekli a nebyli jsme tak beznadějně sami. Všichni ale moc dobře asi cítíme, že řečeno zde bylo již vše. Musíme si prostě chlapsky přiznat, že my na vývoj v tomto společenství nemáme žádný vliv. To jsme projeli během minulých 30 let. Je prostě modrorůžově vymalováno a kdo si myslí, že degeneraci lze zvrátit, když už je v pokročilém stádiu, tak je naivka. To ale neznamená, že jedinec má přestat bojovat, to ne. Proto jsem na světě, abych se nepoddal a abych bojoval. My staří ale moc velkou páku na vývoj, který běží kolem nás nemáme. Co máme, je životní zkušenost a kdo ji může předat, může alespoň trochu pomoci tomuto rozkradenému a zaprodanému národu k jeho osvícennosti. Nic více si od toho ale neslibujme.

Autor
9. 3. 2023 11:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

Degenerace se vyřeší sama tak jako tak. Jen je smutné, že nelze předvídat jak. Buď to povede k barbarství a velkému snížení potenciálu nebo za příhodných podmínek lze se od tohoto odrazit k rozvoji. Bohužel mnohem pravděpodobnější varianta řešení je ta první. Málokdy v minulosti se po degradaci, pádu někdo dokázal pozvednout z popelu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
11. 3. 2023 00:03
Odpovědět  Pavel z Moravy

Generace mladych za nic nemuzou nahnali je do skol ,aby jim tam akademicky zlocinci vymyli mozky ucebnicema ,ktery pisou a bez konce a nahradili detem , prakticke zkusenosti a jak zit spravne a po cem touzi od malicka a donutili je nasilim sedet bez hnuti ,biflovat zhovadily teoreticky poucky , s pouzitim predagogicky vychovy a zvule.
Aby si hysterickej a prechytralej pedagog ukajel na nich sve prechytralosti..
Ted jsou z nich teoretici ,kteri vi vsechno o praktickym zivote z ucebnic, poucek a moudra tazenyho z predele , ucitelu a vychovatelu…