politika

Vrbětice jen jako prskavka.“ Obří sklad granátů pro Ukrajinu v ČR? Specialista varuje

21.03.2024 16:45 | Monitoring

Bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec kritizuje takzvanou českou iniciativu na získání 800 tisíc dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Podle Štefce nemá český prezident Petr Pavel dostatek schopností takovou mezinárodní akci zorganizovat a jen tím ohrožuje Českou republiku. „Rád bych věřil, že nehodlá v ČR vytvořit obří sklad, v němž bude tato munice uložena před tím, než začne její slavnostní distribuce na Ukrajinu,“ uvedl Štefec, že to by byl pro Rusko snadný cíl a výbuch ve Vrběticích by proti tomu byla jen „prskavka“.

Sdílej

Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v pořadu ČT Hyde park

Prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. K této „české iniciativě“ se mezitím podle premiéra Petra Fialy připojilo osmnáct zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko. Fiala minulý týden uvedl, že kromě závazně potvrzeného nákupu 300 000 nábojů je nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 000 kusů munice.

„Přemýšlím nad geniálním plánem syntetické reinkarnace TGM, sedící aktuálně na staroslavném Pražském hradu, sehnat z mimoevropských zemí osm set tisíc kusů munice ráže stopětapadesát milimetrů, které Ukrajina nutně potřebuje na zabíjení Rusů. Nevím sice, jak tomu říkají v EU, ale česká mediální scéna už to hrdě nazvala ‚českou iniciativou‘. No budiž. Už se k tomu prý připojilo několik zemí, dokonce i takové, které jinak podporují Rusko. Ale ví vůbec Petr Pavel, do čeho se pouští? Není to tak jednoduché, jak to média líčí,“ tvrdí Štefec ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz.

Podle Štefce totiž není sehnáno dost peněz, ačkoliv prezident prohlašuje, že je vše úspěšně dojednáno. Premiérův poradce Tomáš Pojar tak musel brzdit nadšení a vysvětlil, že ani zdaleka nejde o všechny peníze, ale jen o necelou třetinu potřebné sumy, jejíž podstatná část je navíc zatím pouze přislíbená. „A že kdyby spojenci vzali Pavlova slova vážně, mohlo by se stát, že další peníze už nepřijdou a my bychom museli zaplatit zbytek munice takzvaně ze svého,“ pokračuje Štefec s tím, že by na to vláda samozřejmě peníze našla, třeba z důchodů nebo školství.

Dalším problémem je podle bezpečnostního analytika doprava a uskladnění získané munice. „Osm set tisíc kusů stopětapadesátek není legrace, jen k dopravě samotných granátů v obalech bude třeba najmout a zaplatit zhruba tři tisícovky standardních námořních kontejnerů. Další dvě tisícovky speciálních kontejnerů budou třeba pro dopravu nábojek a prachových náplní. I ty bude třeba zaplatit, a to podstatně dráž. Munice je prostě speciální komodita. A když už si to ČR ve snaze zavděčit se co nejvíce USA a EU ústy pana Pavla a našich médií vzala takzvaně na hrb, bude to zřejmě muset organizovat diplomaticky, obchodně, finančně i logisticky,“ říká Štefec, že něco takového Pavel jen těžko na mezinárodní úrovni zorganizuje.

Štefec také doufá, že se tyto granáty nebudou skladovat někde v Česku. „Rád bych věřil, že nehodlá v ČR vytvořit obří sklad, v němž bude tato munice uložena před tím, než začne její slavnostní distribuce na Ukrajinu. Pro představu, jedná se objemově o prakticky desetiletou produkci munice ráže 155 mm všech českých zbrojovek patřících STV Group a dalším výrobcům, která by ukrajinské armádě vydržela na 120 až 160 dnů. A zpravodajské služby Ruské federace se za poslední dva roky zlepšovaly geometrickou řadou. Pokud by v podobném velkoskladu došlo k problému, Vrbětice by proti tomu byly pouhá dětská prskavka,“ varuje Štefec.

„Rád bych věřil, že nikoho z našich politických géniů průměrnosti podobná myšlenka nenapadne. Když však sleduji kroky, které podnikají jak na mezinárodním poli, tak doma, v ČR, vůbec by mě to nepřekvapilo,“ říká Štefec.

Česko se podle něj podobnými kroky už nyní dostalo do obrovských diplomatických problémů. „Válka na Ukrajině skončí (nejen) podle mého názoru brzy, a to vítězstvím Ruska. Až se bude jednat o novém poválečném uspořádání Evropy a ekonomických a politických zájmech jednotlivých států, my u toho nebudeme,“ má jasno Štefec.

„Když to dobře dopadne, skončí tahle válka mírem, a ne totální devastací Evropy. Jediné, co nám Čechům po ní zbude, budou obří dluhy, které naše vláda ve jménu nutnosti porazit Rusko dělá a z nichž nám naši ‚spojenci‘ podle letitých zkušeností neodpustí ani haléř. Zbude nám také nevypověditelná smlouva s USA o ‚pobytu vojsk‘, smlouvy na bilionové nákupy výzbroje, vyráběné americkými a Američany vlastněnými zbrojařskými firmami, zdevastovaná ekonomika a nezvladatelné sociální problémy. A téměř absolutní ekonomická závislost na Německu a politická na USA. Je smutné, že se český prezident podílí na vytváření této verze naší budoucnosti. Možnost ji změnit jsme bohužel definitivně prohráli 9. října 2021,“ dodává Štefec, že vláda Petra Fialy je největší katastrofou.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
cool
21. 3. 2024 18:20
Ohodnotit příspěvek :
     

No tak jsou v rozletu když mají vazaly či nevolníky na francimóry plezíru.https://www.youtube.com/watch?v=MainE_tbrxk

jhh
21. 3. 2024 18:52
Odpovědět  cool
Gales
21. 3. 2024 19:10
Ohodnotit příspěvek :
     

tv bureš – Oskar Krejčí & Jaroslav Štefec – debata na téma ČR 25 let v NATO a o Evropě, jako jaderném válčišti

ijn
22. 3. 2024 20:42
Odpovědět  Gales

vlastizrada vlády ČR dokonána,……odzbrojení AČR a protiústavní činy nejsou nikým zastaveny, natož potrestány,….

kecy zbrojíře Števce jsou na hovna, co kdyby podal či navrhl žalobu na fialový ksindl u koryt moci?

stefan
22. 3. 2024 21:40
Odpovědět  ijn

Zalobu? Prosim vas. Odkedy FASISTE reaguju na zalobu,zmluvy,pakty? S Fasisti sa iba bojuje na zivot a smrt fasistu do vyhladenia. Vitaz diktuje podmienky. Az potom pridu tie vase sudy a zaloby. Mame poslednu moznost. Zbrane nemame. Zobrat LOPATY do ruk a vyhladit tu haved fasistov z povrchu maticky zemi.

Petr
21. 3. 2024 19:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Velice by mne zajímalo co vozí ty tisíce kamionů denně jezdící po I/50 . Mám temné tušení že munici a zbraně. Jsme rukojmí šílenců, obydlenými sídly jezdí kamiony bůh ví s čím. Za totáče se to muselo převážet s doprovodem a označením nebezpečný náklad. Nechci vidět až to jednou vybuchne přímo ve městě.

Milan
21. 3. 2024 20:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Dnes zahájilo Rusko sériovou výrobu třítunového bumbrlíčka, tak budou mít čím do toho skladu bácnout. Snažil jsem se dohledat jaké škody, následky, má výbuch takového cvalíka, ale marnost nad marnost – jen samé následky výbuchu atombomby, ale jinak nic.
MzzČ

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Putinovec
21. 3. 2024 20:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Zrovna jsem si přečetl vize Tomského . To je taky šmejd .
Člověk se až diví , jak těm kreaturám chybí pud sebezáchovy .
Jako v březnu 1945 ve zbytečku Třetí říše . Taky kreatury doufaly v zázrak .
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Imperator-Putin-vitezi-Zapad-Ukrajince-zradil-Existence-NATO-je-nejista-Profesor-Tomsky-bez-obalu-752550
Kam se člověk podívá , tam je nastrkaný podvraťák , po amputaci mozku .

Autor
21. 3. 2024 21:18
Odpovědět  Putinovec

Nedivte se, oni vědí, že když neporazí Rusko teď, tak minimálně hodně dlouho ne. A oni půjdou od válu tak jako tak. Za První republiky také spoléhali na velmoce, Francii a Anglii, a ty nás prostě zradily, nechaly nás svému osudu. A vítězství nad Ruskem je jediná šance jak zachránit hegemonii jejich páníčka. Ten se na ně ale vy … kašle.
Celá ta snaha jen prodlouží celou tu agónii. Nic víc. A pokud Rusové půjdou proti jiným vojskům, než proti ukrajinským, tak nebudou brát vůbec žádné ohledy na žádného cizího vojáka. Žádného. Pro ně to bude jen nájemník, vrah a nepřítel se zbraní v ruce. Také jaké jsou sliby pro francouzské vojáky, co mají jet na Ukrajinu? Hon. Budou je lovit.
V Rusku se připomíná, kromě jiného, také zkušenost, že po Druhé sv. válce nebyla denacifikace provedena důkladně a že by to mělo být poučením.

PřemekJ
22. 3. 2024 10:23
Odpovědět  Putinovec

Naprogramovaní bioroboti poslouchají příkazy na vyhrazené frekvenci. My, lidé, posloucháme pouze lidské a smysluplné příkazy v zájmu synergie při plnění svých lidských povinností. Konec biorobotů se ale blíží, bez lidí s lidskou duší se chřadnoucí Země neobejde.

orinoko
22. 3. 2024 10:45
Odpovědět  Putinovec

Můj vlastní vnitřní DIAlok:
Putin si objednal Makronky.
Ten má ale choutky!?

katango
22. 3. 2024 11:47
Odpovědět  orinoko

Makronka (ta skutečná) je jen předraženej cukr s příchutí.

katango
24. 3. 2024 10:34
Odpovědět  Putinovec

Tomský dlouho žil, a možná ještě žije, v Anglii. Tam bude pes zakopanej.

Boomer
24. 3. 2024 13:24
Odpovědět  katango

..Tomský není hloupý, svým založením je světoobčanem, v rozhovoru přesně a poměrně nestranně definuje “co se děje”, aniž by nějak obzvlášť zabředával do osobních soudů a odsudků. Pro někoho dobrý námět pro zajímavou diskusi, pro většinu zde však jedině příležitost k flusání. Čas ukáže…

21. 3. 2024 21:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Co to je za blbost, “nevypověditelná smlouva”? Nevypověditelná, dokud jsme součástí KoZy, coby její světově známý vemeno, ale to nebude navždy!!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
orinoko
22. 3. 2024 11:40

To je něco jako emero bidet. Dypstata se domnívá, že ho vodí, ale on jim padá, kde chce. Teď zrovna padnul na jednu blondenu, až ho jeho vlastní rašple musela nahánět v přímém fialovi.

sergej
22. 3. 2024 00:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono je to v kostce i vysvědčení KoZa.
Už nemůžeme utíkat, někam emigrovat, musíme se globalistům postavit a vybojovat budoucnost. Petr Bystroň – Interview
https://cz24.news/uz-nemuzeme-utikat-nekam-emigrovat-musime-se-globalistum-postavit-a-vybojovat-budoucnost-petr-bystron-interview/

Jaris.
22. 3. 2024 06:22
Ohodnotit příspěvek :
     

je ostuda, ze Cesko dodava rakety a drony ukrousum, aby zabijeli ruske civilni obyvatelstvo vcetne deti. Divim se, ze toho blba Vetcheho par chlapu nezmaluje do modra jak chrpu, skreta zidackeho.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
22. 3. 2024 06:46
Odpovědět  Jaris.

Zajímavá kombinace, jestli je vetchy žid a pomáhá banderovcum. Že by se protipóly přitahovaly? Také začíná být zřejmé, kdo byl za a financoval rozpoutání 2 svv a tzv holokaustu

katango
22. 3. 2024 09:30
Odpovědět  Jaroslav

Četla jsem, že jeho otec František byl přímo účasten událostí v Babicích, na straně StB. A taky jsem někde četla, že Vetchý dostal v hospodě na budku a tejden pak nevystrčil hlavu.

Doufám jen, že jsem to četla na litterate a ne tady, to víte, paměť už tak neslouží.

Vetchý je zbabělec, co se snaží to zakrývat přestrojením se za drsňáka.

Slovan
22. 3. 2024 09:37
Odpovědět  katango

Jó geny se ochcat nedají, zkrátka, když to tam někdo dal tak to tam bude!! Nemusí to být zrovna po rodičích, tedy to dá rozum že asi po rodičích taky, když ho tvořili. Ale může se tam něco zatoulat z doby kamenné žejo, po předcích.

Pavel z Moravy
22. 3. 2024 10:11
Odpovědět  Slovan

Tedy, to je skutečně síla ti škůdci zemští, kteří to tady řídí. Téměř všichni starší jsme absolvovali ZVS. Vychovali jsme bohužel mazánky, kteří nemají vůbec žádné vlastenecké cítění, ti jsou již zotročeni a k ničemu se neodhodlají i kdyby jim sra.li na hlavu. A my všichni ostatní, kteří si toto vše co s námi provádí ta banda škůdců necháváme líbit jsme stejní zbabělci. Ani spojit se nedokážeme. Hoří nám koudel pod prdelí a my čekáme, až vzplane celý barák. A přitom základ by tady byl. Chlapi a ženy z KČP tady již 30 roků burcují vědomí národa, pořádají setkání, přednášky, vzpomínkové akce a lidé o nich musí vědět, ale jsou líní, pohodlní a bohužel hloupí. Tento národ, to je kujwa tragédie. Když před 2 roky bylo k výročí osvobození u nás kladení věnců u památníku, přišla nás tak padesátka lidí, ale celé náměstí bylo plné lidí při příležitosti zahájení motorkářské sezóny. Samozřejmě, že datum bylo vybráno úmyslně, ale oni by ti lidičkové položit kytičku svým osvoboditelům stejně nepřišli. Tak co si tedy zasloužíme? Být mladší a zdravější, tak tradá Rusko a pomáhat jak to jde.

Slovan
22. 3. 2024 12:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

My už to doklepeme, teď jsou nařadě mladší. 😊🙋‍♂️

Joe Arp
22. 3. 2024 13:01
Odpovědět  Slovan

Tak chlape nic už nedoklepeš, bude to rychlý, ještě si užijem.

Slovan
22. 3. 2024 13:22
Odpovědět  Joe Arp

Však píši že už to doklepu, jen je otázkou jak ještě dlouho.

Pavel z Moravy
22. 3. 2024 13:51
Odpovědět  Slovan

Ve stavu opojení ti to ani nepřijde. A když si u toho ještě představíš nějakou tu šťabajznu u tyče, královský odchod. Já vím cos mi radil s druhou mízou. Já mám paměť jako slon.

Slovan
22. 3. 2024 16:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

Už by to tedy nebyla žádná hitparáda, ale ještě by možná si ji pak chladila v lavóru. 🤣

katango
23. 3. 2024 16:31
Odpovědět  Slovan

Stará stodola hoří velkým plamenem! Ve starých kamnech se to nejlépe topí!

Pavel z Moravy
22. 3. 2024 13:48
Odpovědět  Joe Arp

Kolik máte chlapi ve sklepě na tu závěrečnou připraveno pitíčka? Poslední jízda musí být jízda jako za mlada. Vrávoravý krok a potom sladké sny. Joe, tak ať ti teče Plzeň, Pavlovi zase ten jeho mok a nic nenechejte nazdařbůh. A kdybychom se někdy potkali pokud vydržíme, tak to dorazíme.

Slovan
22. 3. 2024 16:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

….inu já jsem přesvědčen že nemá smysl něco plánovat, vše muší být nečekané a z čistého nebe blesk. Pak je to nádhera. Ale hlavně neplánovat.

Joe Arp
23. 3. 2024 10:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Něco se najde, ale ne na dlouhý válčení. Ty to máš dobrý, vás ty rakety přeletí, půjde to na Matku měst, Hnízdo sviní a potom bude hlavní město Hodonín. Budou tam kandidovat do vlády zbylí pražáci, tak si to ohlídejte!

Slovan
23. 3. 2024 10:38
Odpovědět  Joe Arp

Tak tady budeš asi zklamán, to je jejich historické centrum, tu si nezničí.

Standa
22. 3. 2024 13:11
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jak bych to tak napsal? Zítra ve 14.00 je stotisícová demonstrace na Václaváku! Pražáků! Proti této vládě! Od 14.00 h.Vy králíkáři nakrmíte slepice a sednete si k Ordinaci v růžovce.Budete vzývat nejsvětěžší trojici ( Fialu, Adamovou,, Vystrčila ) a ducha Svatého -nacistického , válečného zločince na Hradě a budete hýkat blahem, že se máte nejlépe od Bílé Hory.¨KDO MŮŽE PŘIJDE! Neúčast se neomlouvá!
POZOR§ tajní budou všude! ,, Demokracii” si bourat nedáme!

Pavel z Moravy
22. 3. 2024 13:38
Odpovědět  Standa

Kur.va, proč stále urážíš? Já ani nevím co to TV je. Nevím jak jsi starý synku, ale já mám již téměř 73 roků a na hrbu nějaké ty zdravotní problémy. Jsem bez vozidla, vlakem k vám nemohu, neb to prostě nejde. Snad stokrát jsem zde psal abyste pořádali demonstrace i jinde nebo v součinnosti s vašimi třeba v krajských a okresních městech. Tak se nenavážej do lidí o kterých víš houno a za druhé já ti nemám co vysvětlovat, to dělám pouze z dobré vůle. A ty kecy o ordinaci a vzývání škůdců si nech pro sebe. Já jsem již něco v životě prožil asi na rozdíl od tebe. Tak zklidni hormony.

Joe Arp
23. 3. 2024 10:40
Odpovědět  Standa

Tak tady to nevytrhneš statečný bohatýre, víme o tom! Zkus obejít filosof. a jiné fakulty v Praze s letáky a pozváním na demošku a přemlouvej naději národa k účasti! Pak poreferuj o výsledcích, ať ti můžem složit hold, nebo soustrast.

Zdeněk Sedloň
24. 3. 2024 10:28
Odpovědět  Jaroslav

Zelenský je také Žid a má za úkol zlikvidovat všechny nenáviděné Slovany na Ukrajině. Tak se snaží.

Gales
22. 3. 2024 11:13
Odpovědět  Jaris.

Přivázat ho ke dronu a poslat na východní frontu hájit západní hodnoty a demokracii.Na dron s nápisem – Pozdrav od lidu Českého.

PřemekJ
22. 3. 2024 10:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Stručně řečeno, peníze nejsou, příslib je na čtvrtinu, logistika není, schopnosti ji zajistit a zaplatit nejsou. Takže kde nic není, ani čert nebere. Některá slova současné naší vrchnosti jsou méně než do větru. Tlachaly v řízení země nepotřebujeme, jen parazitují na národních zdrojích.

Pijack
22. 3. 2024 10:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Výjimečně jsem převzal tuhle zásadní informaci”

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell vo štvrtok pred začatím summitu EÚ v Bruseli vyhlásil, že hypotetická vojna Ruska proti krajinám EÚ nehrozí a požiadal médiá, aby v súvislosti s touto témou prestali zveličovať. Informuje o tom spravodajca TASR.

Borrell uviedol, že podnet pre Európanov, aby si uvedomovali hrozby, ktorým môžu čeliť, je dobrý, ale netreba preháňať s naratívom, že Rusko chce zaútočiť na krajiny EÚ.

„Vojna nehrozí. Počul som hlasy, že vojna je bezprostredná. Nie je to tak,“ zdôraznil Borrell krátko pred oficiálnym začiatkom rokovaní šéfov vlád a štátov EÚ

Copak asi na to řeknou Bruselské filcky, když je zradil jejich šéf? 🙂

Gales
22. 3. 2024 11:18
Odpovědět  Pijack

Taky to může být tím že se bojí lidových bouří a tak kalí vodu.Těmhle sviním nelze věřit ani pozdrav.

Pavel z Moravy
22. 3. 2024 11:36
Odpovědět  Gales

Pouze kalí vodu. Zachraňuje si prdel. Jsou to všechno zmr.di.

Kara Ben Nemsi
22. 3. 2024 15:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Dříve jsme byli možná cílem, dnes zcela určitě terčem. Děkujeme, vládo Petra Fialy, nezapomeneme!

Zmatený
22. 3. 2024 15:33
Ohodnotit příspěvek :
     

K Vrběticím!
Jako dezolát a dezinformátor mám podezření, že si ty sklady vhodil do luftu zdejší režim, nebo jeho přisluhovači. Ono by se těžko vysvětlovalo, kde se podělo tolik tun munice, když se tak dlouho nikde neválčilo. Tomu, že to způsobil nějaký Čuk a Gek, může uvěřit jen hlupák, politický ignorant, nebo Babiš!

katango
23. 3. 2024 16:33
Odpovědět  Zmatený

Babiše něčím drželi za koule; aby tomu věřil, tak blbej není.

Joe Arp
24. 3. 2024 13:44
Odpovědět  katango

Babiš se sám drží za koule svým majetkem v cizině. Např. Kelnerovi se ty koule utrhly, manželka už zas “drží úhel”.

krůtí brko
24. 3. 2024 14:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Např. Babiš ode mně hlas neuvidí. Dokud se veřejně neomluví za Vrbětice.