Vojenská provokace USA sto kilometrů od Ruska: Co signalizuje NATO?

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu považuje akce amerických ozbrojených sil v Estonsku za „provokativní a extrémně nebezpečné“. Ruští diplomaté poukázali na to, že Američané provádějí vojenské manévry pouhých sto kilometrů od hranice Ruska. 

„Jaký signál chtějí členové NATO Rusku vyslat?“ 

Vojenská cvičení, která americká armáda provádí v Estonsku od 1. do 10. září, doslova sto kilometrů od hranice Ruska, způsobila očekávanou negativní reakci RF. Zejména ruské velvyslanectví ve Washingtonu ve svém prohlášení upozornilo na skutečnost, že manévry ozbrojených sil USA v Estonsku s využitím raketových systémů probíhají „v bezprostřední blízkosti ruských hranic“. Podle výpočtů diplomatů – 110 km.

Diplomatická mise nepochybuje o tom, že takové manévry jsou čistou provokací, a poukazuje na to v textu.

„Akce ozbrojených sil USA v Estonsku považujeme za provokativní a extrémně nebezpečné pro regionální stabilitu,“ zdůraznili ruští diplomaté.

Velvyslanectví také připomnělo, že Rusko více než jednou navrhlo Američanům a jejich spojencům „omezit výcvikové aktivity“ a přesunout zónu manévrů z „kontaktní linie“ mezi Ruskem a NATO.

Ambasáda vznesla rétorickou otázku – jaká by byla reakce Washingtonu, kdyby ruská armáda uspořádala podobnou střelnici poblíž hranic Spojených států?

„Proč to demonstrativní řinčení zbraněmi?“ Ptají se ruští diplomaté. „Jaký signál nám chtějí členové NATO vyslat?“

Velvyslanectví rovněž upozornilo na skutečnost, že k této vojenské provokaci dochází při obtížné politické situaci ve stejné oblasti Evropy.

https://bit.ly/3gTlNF0

sdíletj na