politika

Vládnoucí elity Německa pod útokem: o moc usiluje „Stalinistka“

Dmitrij Bavyrin

Letos na podzim se v Německu objeví nová strana, která bude usilovat o moc. Mezi hlavní body jejího programu bude patřit odmítnutí podpory Ukrajině a zrušení sankcí proti Rusku. A v čele této téměř revoluční síly bude poslankyně Bundestagu Sahra Wagenknechtová, v úzkých kruzích známá jako „Stalinistka“.

Jde o pravděpodobný, ale zatím nezaručený vývoj událostí. Vládnoucí elita Německa je připravena udělat vše pro to, aby se Wagenknechtové zbavila, nebude se dívat, jak jim žena s „nepřijatelnými názory“ přebírá voliče.

Proti rodící se síle proto mohou použít jinou sílu – hrubou. Pokud budou váhat, bude nová strana taková, jak bylo zmíněno výše – populární, protiNATOvská, protiukrajinská a nekonfrontační vůči Rusku.

Zdá se, že taková strana už v Německu existuje – pravicová populistická Alternativa pro Německo (AfD). 

Ale Wagenknechtová bude reprezentovat levicové spektrum – s třídním bojem a požadavky na demontáž kapitalismu. Pro vlast Karla Marxe to není vůbec exotika, navíc formálně toto místo v Německu již obsadila strana Die Linke (Levice), Wagenknechtová je členkou a předsedkyní Národního výboru strany Die Linke.  Wagenknechtová je ale na vzestupu a „Levice“ umírá.

Strukturálně „Levice“ má právo být považována za dědice vládnoucí strany NDR a osobně soudruha Honeckera.  Ale v současné podobě byla založena v roce 2007 díky úsilí Oscara Lafontaine, bývalého lídra sociálních demokratů (strana kancléře Olafa Scholze). Oscar Lafontaine po sjednocení Německa usilovat o post šéfa vlády, ale prohrál volby a kancléřem se stal Helmut Kohl. Následně postoupil otěže předsednictví strany Gerhardu Schröderovi.

Nyní je Lafontainovi 79 let, 14 let je v politickém důchodu, ale neupadl do zapomnění díky četným rozhovorům, které je radost číst i pro Rusa. Lafontaine v nich obviňuje Spojené státy z úmyslného rozdmýchávání konfliktu na Ukrajině. Podle jeho názoru je to způsob, jak zničit obchodní a průmyslovou spolupráci mezi Německem a Ruskem, a tím obě země oslabit.

Wagenknechtová udělala kariéru ve vedení „Levice“ po Lafontainově odchodu do důchodu, dostala se na posty lídra frakce v Bundestagu a spolupředsedy strany. Ale to je minulost. Díky rozhovorům s přáteli v médiích a kulturním prostředí Německa se z ní rázem stala „hvězda“. Přesněji řečeno “hvězdu” z ní udělaly akce vlády, která přerušila styky s Ruskou federací a poslala „Leopardy“ ozbrojeným silám Ukrajiny.

Většina protestů v Německu po začátku speciální vojenské operace (SVO) byla věnována sankcím a dodávkám zbraní na Ukrajinu. A Wagenknechtová někdy byla organizátorem protestů, někdy prostě vystupovala jako řečník na straně nespokojených. Stalo se tak proto, že hlavní „motor“ těchto akcí – AfD – nemá v médiích žádné přátele a je považována za „vyvrhele, kterému se ani ruka nepodává“. Na rozdíl od Wagenknechtové.

Do února 2022 zastávala „Levice“ stejný názor na protiruské sankce jako AfD, ale spolupráce mezi nimi byla nemyslitelná: „Levice“ byla pro „Alternativu“ komunistickým radikálem, „Alternativa“ byla pro „Levici“ nedobití fašisté. 

Po únoru se Honeckerovi nástupci kvůli rusko-ukrajinské otázce rozdělili (na tomto pozadí opustil stranu její zakladatel Lafontaine) a jejich spolupráce s AfD se na příkladu Wagenknechtové stala skutečností.

Její nejlepší výkon byl loňský zářijový projev v Bundestagu, ve kterém obvinila úřady z vedení ekonomické války proti Ruské federaci, která škodí Německu. Tomuto projevu tleskali ve frakci AfD, ale jen částečně „Levice“.  Rozhořčená (a větší) polovina vznesla požadavek, aby byla Wagenknechtová vyloučena ze strany.

Držela se, naštěstí už byla dávno zvyklá na rozhořčení svých kolegů – vždy ji považovali za problematickou a nepřizpůsobivou, kritizovali ji nejprve za „stalinismus“ pro její historická hodnocení, pak za radikálně levicový odklon, a teď za „postoj, který je prospěšný pro Rusko“.

S vedením “Levice” má i další neshody. 

Wagenknechtová je skeptická k „nové etice“ s triádou LGBT-BLM-feminismus (protože odvádí pozornost od třídního boje), záporně se staví k nekontrolované migraci (protože podporuje kapitalistické vykořisťování a odebírá pracovní místa místním) a k zelené politice à la Greta Thunbergová (protože pro chudé je to velmi nákladné).

A v zahraničních záležitostech Wagenknechtová podporuje názory Lafontainea. Proto ji lze nazvat  protipólem ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, jejíž rétoriku proti Rusku Lafontaine nazval „nacistickou“. 

Nyní je rozložení takové, že Wagenknechtová je jedním ze tří nejoblíbenějších politiků v Německu se 40 procenty, zatímco Baerbocková a Scholz nejsou ani v první desítce. Průzkumy její strany, která ještě nevznikla, slibují až 20 procent hlasů a v řadě zemí, kde se budou příští rok konat volby (například v Durynsku), až 25 procent a první místo.

Hodnocení „Levice“ přitom zamrzlo na pěti procentech (hranice pro vstup do Bundestagu) a v posledních měsících dokonce kleslo na čtyři procenta. Jedná se o jedinou velkou opoziční stranu, jejíž popularita na pozadí neúspěchů vlády neroste, ale klesá. 

A když Wagenknechtová na začátku léta oznámila, že už za “Levici” kandidovat nebude, vyvstala otázka: buď nadějný politik odhazuje nepopulární stranu jako balast, nebo “Levice” ke své škodě přece jen Wagenknechtovou vyštípala?

Je pochybné, že bez své „hvězdy“ si budou moci nárokovat frakci v Bundestagu. Navíc mnoho vlivných osobností z levicového prostředí přejde do strany Wagenknechtové, včetně Lafontainea. A kam by taky jinam šel, vždyť je jejím manželem.

Mimochodem, její předchozí manžel, publicista Ralph Niemeyer, po nástupu SVO opustil Německo a prohlásil se „šéfem exilové vlády“, která je „připravena k jednání s Ruskem“. To znamená, že je to také pozoruhodná osobnost

Wagenknechtová to myslí vážně. A dilema, před nímž německá elita stojí, je velké: buď novou sílu rozdrtit okamžitě, nebo jí nejprve umožnit pohřbít kontraelitní „Levici“ a odvést voliče od AfD, protože rostoucí vliv AfD je stále v Německu považován za hlavní politický problém.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/huNTP

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
3. 9. 2023 21:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Helmuti tápou a jejich rozklad je neúprostný,…… deindustrializace běží a nástup BRICS je skutečná hrozba KOZA,….!!! Dopady na ČR budou hrozné,…!!!

Pedro
3. 9. 2023 21:45
Odpovědět  ijn

Helmuti budou zase tam, kde byli před hitlerem. Amík je už nepotřebuje jako výkladní skřín u socialistických hranic. Realita se vrací.

Jaris
4. 9. 2023 02:39
Odpovědět  ijn

Holt ti Cesi vzdycky nejak tihli k helmutum ze sajrajtu. Odjakziva Cechum Nemci ublizovali, vysavali je, zabijeli a Cesi se proste n e p o u c i l i. Neskutecne se k nim lisali a lezli jim nestydate do zadnice az se splnilo jejich prani a Cesko se stalo nemeckou kolonii.
Kdyz jsem byla pred lety v Praze, chtela jsem jit do Narodniho divadla na Prodanou nevestu. Tak jsem naivne u pokladny pozadala cesky o listky. ‘Nemame’, znela prikra odpoved. Byla jsem zklamana. Muj tata, ktery umel perfektne nemecky pak volal do ND a najednou listky byly! Jake bylo moje prekvapeni, kdyz se do divadla nahrnuli spinavi turiste v dzinach a vytahanych trickach a jeste k tomu neunosne hlasiti. Ja si vezla saty az z Australie prave proto, ze jsem chtela navstivit ruzne kulturni akce. Jsem presvedcena, ze takovi neurvali divaci by na zapade do opery nebyli vpusteni a byly jim ukazany dvere.

Putinovec
4. 9. 2023 07:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Ve skutečnosti žádná pravice ani levice není . To jsou jen vytvořené chlívečky , aby se voliči měli oč hádat .
Pamatujete si , jak postupně vznikla Třetí říše ? Nejprve byla vytvořena Výmarská republika . Následně každý Němec prošel dvojitou hospodářskou krizí , která byla speciálně , pro Němce vytvořena . Protože první krize nezabrala , tak byla spuštěna další , mnohem ničivější . Tím byla vytvořena poptávka , po Velkém Vůdci , který zase postaví Německý národ , na piedestal slávy .
Program Vůdce , pro kterého se ideální figurkou ukázal být čalouník Hitler , postupoval dle předem daného scénáře . Pomocí peněz z hnUSA a z košer bank a klenotnických závodů , figurka Hitler a spol , pod pečlivým vedením agentů , za tyto prachy postavil silnou polovojenskou organizaci , kde se Němec cítil jako Němec a ne jako žebrák . Následně došlo k puči , který samozřejmě nevyšel , ale vynesl Hitlera a jeho organizaci , do pozornosti všech Němců. Následoval kriminál – výroba mučedníka, vydání provolání pro národ a už to vše běželo , až k převzetí moci .
A teď si to srovnejte se současným Německem a pochopíte , co zde probíhá , podle šablony 20 století .

4. 9. 2023 09:21
Odpovědět  Putinovec

Levice, za které tak výtečně mluví ta Sahra W. – a ta dnešní “levice” Joe Bidena? Neměli bychom mít trochu víc těch rukou?

Vladimír
4. 9. 2023 10:10
Ohodnotit příspěvek :
     

No nevím, obnovení spolupráce s Němci není úplně v ruském zájmu – teď, když si Rusové tak pěkně rozvíjí průmysl. Snažení Wagenknechtové je sice správné, ale…?

Frank1
4. 9. 2023 14:24
Odpovědět  Vladimír

Kazdou spolupraci s Ruskem budou Anglosasove torpedovat. Nemecko potrebuji znicit drive nez se probudi a da jim kopacky.

Gales
4. 9. 2023 10:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Do doby než Wagenknechtová bude vládnout uplyne ještě spousta vody a helmuti budou rýt držkou zem.A my s nima.

Frank1
4. 9. 2023 14:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Sara neni Stalinist, je to nadeje lidi v Nemecku. Ma vic v hlave jak CDU a SPD degenerati. Je to zenska, ktera uvazuje, je pro lidi a ma socialni citeni. Vrhnou se zase na ni jako supove, aby ji vyklovali z politiky.

4. 9. 2023 17:56
Odpovědět  Frank1

V únoru dvě odvážné dámy sepsaly Manifest pro Mír, v průběhu měsíců to dostalo skoro milion podpisů v Německu, nevím, jestli se to dá ještě najít. Zde je jak to “nezávislý” tisk komentuje:

“Mírový manifest jako propagandistická pomoc pro Putina”
https://www.faz.net/aktuell/politik/sahra-wagenknecht-und-alice-schwarzer-manifest-fuer-frieden-18675923.html

(ta druhá dáma vydává časopis Emma)