Vládní rada podpořila návrh, aby se povinně očkovali lidé nad 60 let

Praha ČTK – Vládní rada pro zdravotní rizika podpořila návrh, aby se povinně očkovali proti covidu-19 lidé ve věku nad 60 let. Před odletem na jednání s premiéry zemí Visegrádské skupiny do Budapešti to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Jde o koronavirem nejvíce ohroženou věkovou kategorii, uvedl. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo z lidí starších 60 let zatím víc než 80 procent.

Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí, vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva. Podle Vojtěcha se uvažuje o zdravotnících a sociálních pracovnících, Babiš hovořil i o dalších státních zaměstnancích, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.

Z lidí nad 60 let jsou podle údajů ministerstva zdravotnictví nejvíce proočkovaní senioři nad 70 let, alespoň jednu dávku vakcíny z nich dostalo zhruba 87 procent. Ve skupině mezi 65 a 69 lety je to asi 83 procent, u lidí mezi 60 a 64 lety přibližně 78 procent.

Z vojáků je naočkováno asi 85 procent, uvedl dnes náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. Ze zdravotníků měly podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v polovině roku vakcinaci hotovou zhruba tři čtvrtiny, ze zaměstnanců domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem bylo koncem srpna podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb naočkováno 60 až 65 procent.

“Na dnešní radě pro zdravotní rizika k tomu padl návrh, který rada podpořila, aby se povinně očkovali i senioři nad 60 let. Z toho důvodu, že je tahle věková kategorie nejvíc ohrožená,” řekl Babiš. “Ministerstvo na tom pracuje. Očekáváme, že nejpozději v úterý dostaneme jasné stanovisko, abychom mohli zahájit logistické přípravy, přípravy IT systémů a tak dále,” dodal.

Vybrané profese a lidé nad 60 let by podle debaty odborníků měli být úplně naočkovaní 1. února, řekl dále Babiš. Vláda podle něj musí příští týden rozhodnout. Na dnešním jednání podle Babiše všichni hejtmani podpořili povinné očkování vybraných profesí.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) by mělo ministerstvo zdravotnictví předložit stanovisko už dnes. “Není důležitý názor jednotlivých krajů, ale odborný přístup ministerstva. Vývoj logicky spěje k povinnému očkování nad stanovenou věkovou hranici, dále pak ve zdravotnictví a sociálních službách bez ohledu na osobní názor toho či onoho hejtmana,” uvedl.

Dále je nutné řešit situaci těch, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemůžou, řekl Babiš. Lékař jim musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN).

Proti nařízení očkování jako povinného se dříve stavěli zástupci současné i budoucí vládní koalice. Vojtěch na konci října řekl, že o případném povinném očkování bude muset rozhodnout nová Sněmovna, protože je pro něj třeba širší konsenzus. Kandidát na ministra zdravotnictví koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN Vlastimil Válek (TOP 09) zatím plošné povinné očkování odmítá.

sdíletj na

4.3 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vega
23. 11. 2021 14:54

Důchodová reforma konečně vyřešena.

Jan Nový
23. 11. 2021 19:26

Kovidisti všech zemí!
Polibte mi prdel!

zdena
23. 11. 2021 19:49

A z takto ušetřených důchodů si poslanci zase budou moci odsouhlasit další navýšení platů…..

Karel Darek
23. 11. 2021 19:54

A když se “demokraticky” naočkovat nedám, co se stane pak?
Nacpou důchodce do kriminálů? Nebo rovnou ke zdi?
Sakra, jak ono to něco připomíná z minulosti…!

Milan
23. 11. 2021 21:31
Odpovědět  Karel Darek

Tak jo, domyslíme to dokonce. Je mi 70 pryč a očkovat se nenechám. Dobrá. Dvě možnosti: Vyjde zákon, že kdo se nenechá očkovat, přijde o nárok na příspěvek na bydlení. Protože nájem činí 6000, nebudu na něj mít. Nebo druhá, pravděpodobnější varianta. Systém mi napaří pokutu. Já ji pochopitelně nezaplatím, protože není z čeho. A není ani možné napařit mi exekuci, neb není z čeho ji zacvakat. A protože nebudu sám, vykoumá se zákon, že kdo nezacvaká pokutu, přijde o příspěvek na bydlení.

Milan
23. 11. 2021 21:32
Odpovědět  Milan

.
Anebo další možnost. Odmítačům se napaří pokuta. Tu odmítači
nezacvakají, načež je zavřou. Fajn. A dál?! Bude zvláštní
oddělení odmítačů? Nebo budou vakcinovat s použitím
“přiměřeného užití síly”? Co myslíte? Tohle
nedopadne dobře. Ono ostatně už nedopadá. Stát je v rozvalu,
společnost všichni proti všem.

Milan
24. 11. 2021 00:54
Odpovědět  Milan

Na vazbě ne, denně jsem se musel holit až v kartouze. Tedy aspoň za komárů.
Zato teď jsou i šuk*cí návštěvy. Nojo, ale co mi je to platný v 70-ti, že. I když… Ale která nešťastnice by se obětovala, když Tonka Šibenice je už téměř století po smrti, žejo. Jojo, to jsou konce…

Milan
23. 11. 2021 19:57

Přežil jsem komunismus, přežil jsem kleptokracii, ale fašismus zřejmě nepřežiju. Do čeho jsem to ku.va počal své děti?! Přesně vím, jak bych konal, kdybych měl možnost dostat se jistým vládním činitelům k tělu. A pak by mně už bylo všechno fuk. Aspoň bych svůj život završil dobrým skutkem. Neboť z hlediska vyššího principu mravního…

zdena
23. 11. 2021 20:00

jo, jo… nakoupily se mraky vakcín a válejí se ve skladech a pomalu vyprší upotřebitelnost, tak je nejlépe napíchat je do důchodců, třebaže se WHO postavila proti, že je to nezákonné, ale nechtějí prý zasahovat do vnitrostátních záležitostí….. najednou….! Jen by mě zajímalo, jestli to “povinně” znamená, že budou přepadat a svazovat důchodce do kozelce, aby je naočkovali nebo jestli jim zarazí výplatu důchodů, pokud nebudou mít kovid pas….. ale třeba vymyslej nějakou úplně jinou svińárnu….. co s tím… ??? Stát napadá ty nejbezbrannější…. děti a důchodce, naše děti a naše rodiče…. Slovy Ernsta Hemingwaye : “Neptej se, komu zvoní hrana… Tobě zvoní! “

Milan
23. 11. 2021 20:01

Kam mi zmizel příspěvek? Takže i zde cenzura ?!!!

Milan
23. 11. 2021 21:13
Odpovědět  josh-xy

Skutečně? Co z těchto slov považujete za vulgární- komunismus, kleptokracii, fašizmus?Ono tam totiž bylo jediné vulgární slovo. Jaký je prosím rozdíl mezi mnou užitým vulgarismem a vulgarismem “prdel”? Takže, pěkně prosím, neurážejme navzájem svůj intelekt. Vím totiž přesně proč jste to odstranil. Víte josh-xy, je mi 70 – co bych ztratil? Ten zbytek života? Jakého života? To snad je život, co na nás chystají? No nic.

Editor
23. 11. 2021 21:32
Odpovědět  Milan

Dobrý den Milane, komentář máte zpátky. Vytečkovala jsem vám jedno slovíčko, bez té tečky vám systém slova tohoto typu nepustí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan
23. 11. 2021 21:37
Odpovědět  Janinna

Díky dámo. Já myslel, že to bylo kvůli obsahu. Takže sorry jako. Hodně sil. A ať se na mě josh-xy nezlobí. Já nevěděl že systém, já myslel že to maže cenzor.

Editor
23. 11. 2021 21:46
Odpovědět  Milan

V pohodě, je to prostě tak nastavené a prosím příště stačí Janinno:)

Albi
24. 11. 2021 12:08

Nevím, jestli jste zaregistrovali protestní akci Hnutí Otevřeme Česko ze dne 1. 11.

https://otevremecesko.cz/2021/10/27/udali-jsme-se-hygienicke-stanici-v-praze/

A výsledek? Nic. Ticho. Žádná reakce se strany státu. Žádná pokuta.
Stát a jeho složky zaujaly pozici mrtvého brouka.
Nejlepší vysvětlení – STRACH . Báli se zakročit! Nejsou tak všemocní, jak si mysleli.

Už je sice dost pozdě, ale něco by se ještě zachránit dalo.