Vladimir Putin: Testy systému protivzdušné obrany S-500 jsou úspěšně dokončeny

Zkoušky protiletadlového raketového systému S-500 jsou úspěšně dokončeny, dalším krokem je dodání tohoto systému vojákům, uvedl prezident Vladimir Putin na setkání s vedením ministerstva obrany a podniků vojensko-průmyslového komplexu.

„V leteckých silách bylo více než 70% protiletadlových raketových pluků vybaveno moderními systémy S-400. Dalším krokem je dodat vojákům komplex S-500, jejichž testy jsou již úspěšně dokončeny,“ cituje TASS.

Podle jeho slov „nejnovější modely zbraní a vojenského vybavení jsou dodávány do armády a námořnictva s vysokou dynamikou, potenciál jaderné triády byl vážně posílen, byly rozšířeny bojové schopnosti námořnictva, a to i prostřednictvím lodí s řízenými střelami Kalibr.“

Ruský prezident uvedl, že hypersonický raketový systém Zircon je ve finální fázi testování.

„Rovněž připomenu i to, že podniky vojensko-průmyslového komplexu a ministerstva obrany navázaly účinnou spolupráci při dodávkách a údržbě zbraní a vybavení po celou dobu jejich životnosti – od vývoje a sériové výroby až po servis a opravy,“ uvedl Putin.

Vladimir Putin zdůraznil, že složitá mezinárodní situace vyžaduje neustálou a vysokou bojovou připravenost ruských ozbrojených sil, a slíbil podporu obranným podnikům a konstrukčním kancelářím.

„Nejvážnější pozornost, stejně jako dříve, by měla být věnována zlepšování strategických jaderných sil jako klíčového faktoru pro zajištění stability a bezpečnosti Ruska,“ zdůraznil prezident Ruska.

Jak již dříve řekl náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko, ruské ozbrojené síly plánují v roce 2021 převzít první komplexy protiletadlového raketového systému dlouhého doletu S-500, sériové dodávky začnou v roce 2025.

Protiletadlový raketový systém S-500 „Prometheus“ patří k nové generaci systémů „země-vzduch“. 
Představuje univerzální záchytný komplex dlouhého doletu a vysokého dosahu se zvýšeným protiraketovým obranným potenciálem a je schopen zachytit balistické střely. Slibný systém je schopen zasáhnout nejen balistické, ale i aerodynamické cíle (letadla, vrtulníky, jiné vzdušné cíle) i řízené střely.

Poloměr dosahu S-500 je asi 600 km. Kromě toho bude systém schopen detekovat a současně zasáhnout až deset balistických nadzvukových cílů letících rychlostí až 7 km za sekundu, a také zničit hlavice hypersonických raket. Co se týče jeho vlastností, S-500 výrazně překoná S-400 i svého amerického konkurenta Patriot Advanced Capability-3.

https://bit.ly/3yC7e2I
https://bit.ly/3bPW40n

sdíletj na