politika

Vladimir Putin: Spojené státy nás prostě nutí vyhodit dolar ze zahraničního obchodu a za kryptoměny ho měnit nebudeme

Včera od Putina zazněl ikonický mezník “obalů od cukrovinek” ve vztahu k takzvané „rezervní měně“:

“Ale vy sami, někdo z účastníků, jste to řekli zrovna nedávno: všechny banky na světě tisknou peníze jako obaly od cukrovinek. Ano, naše [centrální banka] – ne. Právě jsem se včera setkal s předsedou centrální banky Ruska, a mluvili jsme o naší finanční politice. Naše – ne, naše to nedělá, ale jsme součástí globálního systému.“

Poté ruský prezident poskytl rozhovor americkému CNBC s podrobnějšími výhradami na „hegemona“, který začíná slábnout:

Rozhovor pro CNBC

H. Gamble: Pane prezidente, děkuji vám, že jste nás přivítali na Russian Energy Week.

Vladimir Putin: Rádo se stalo.

H. Gamble: 
Pane prezidente, chtěla bych se zeptat: každý vysoce postavený ředitel přemýšlí o tom, kdo bude jeho nástupcem. Co si myslíte o svém nástupci, opravdu chcete být prezidentem, dokud vám nebude 84?

Vladimir Putin: 
Ne, na takové otázky raději neodpovídám, to je moje tradiční odpověď. Do příštích voleb je ještě hodně času.  Konverzace na toto téma destabilizují situaci. Situace musí být klidná a stabilní, aby všechny vládní orgány, všechny státní struktury pracovaly sebevědomě a klidně hleděly do budoucnosti. 

Ano, ústava mi to umožňuje, kandidovat na další volební období, ale žádná řešení o této otázce zatím nebyla přijata.

H. Gamble: 
Samostatná otázka o Blízkém východě. Několikrát jste hovořil o svých vztazích se Saúdskou Arábií, o “OPEC Plus”. Jak hodnotíte dnešní situaci v regionu? Vyvolává to u vás obavy v pozadí stažení USA?

Vladimir Putin: 
Myslím si, že Blízký východ je velmi slibnou oblastí světa. A to, co nyní vidím jak ve Spojených arabských emirátech, tak v Saúdské Arábii – vůdci těchto zemí podnikají rázné kroky k diverzifikaci svých ekonomik.  Vedení těchto zemí myslí na budoucnost a jsem si jist, že dosáhnou výsledků, protože jednají velmi cílevědomě.

Pokud jde o naše úsilí o stabilizaci globálního trhu s energií, ano, to vše se děje v poměrně tvrdém režimu: dohadujeme se, bráníme své pozice, ale nacházíme – až dosud jsme našli – vyvážená řešení, která jsou přijatelná pro všechny strany. A naši partneři, přestože se zdají být lídry v uhlovodících, ve výrobě a prodeji ropy, staví plány i na “zelené” energii, což na první pohled vypadá velmi zvláštně, ale v reálném životě se to opravdu stává. Mluvíme s nimi o možnosti investovat finanční prostředky, velké zdroje do nových technologií a nových zdrojů energie. Myslím si, že toto je velmi slibná oblast naší spolupráce do budoucna.

H. Gamble: 
Před několika měsíci pan Novak navrhl, že brzy uvidíme smlouvy na dodávky ropy nikoli v dolarech, ale v jiných měnách, možná dokonce v kryptoměnách. Kdy si myslíte, že se to může stát?

Vladimir Putin: 
Smlouvy v kryptoměnách? Je příliš brzy o tom hovořit, protože kryptoměna samozřejmě může být účetní jednotkou, ale je velmi nestabilní. Pro převod prostředků, zdrojů z jednoho místa na druhé – Ano, ale obchodovat, tím více obchodovat s energetickými zdroji, podle mého názoru, je to ještě předčasné…Kryptoměna zatím není ničím podložena (zabezpečena). Existuje a jako výpočetní prostředek ji lze použít, samozřejmě ano, ale obchodování s řekněme ropou nebo jinými primárními materiály a energetickými zdroji – přesto se mi zdá, že je ještě brzy o tom mluvit.

Ale všechno se vyvíjí, všechno má právo na existenci. Uvidíme, jak to půjde dál, možná to jednou může být také prostředek akumulace.  Vidíme jak tento trh kolísá. Dnes je trochu brzy.

H. Gamble:
Takže si myslíte, že to nic neznamená, a takoví lidé jako Elon Musk, to co oni mají, to všechno nic nestojí?

Vladimir Putin: 
Proč by ne? To stojí. Prostě lze-li to použít jako zúčtovací jednotku při nákupu a prodeji ropy? Právě o tom mluvím.

A pak, abyste mohli vydávat, potřebujete, víte o tom, obrovské množství energie. Chcete -li to provést, při používání je nutné používat tradiční typy a především uhlovodíky.

H. Gamble:
Letos v létě mi šéfka centrální banky řekla, že se z hlediska způsobu platby vzdalujete od dolaru a snažíte se diverzifikovat situaci. Dělá se to proto, aby sankce byly méně bolestivé?

Vladimir Putin: 
Zdá se mi, že Spojené státy dělají velmi velkou chybu, když používají dolar jako sankční nástroj. A dělají to, protože brání platbám v dolarech za sankcionované produkty. Je prostě nemožné, abychom obdrželi peníze od zákazníků za dodané produkty v dolarech. K čemu to vede? Prostě musíme, nemáme jinou možnost, prostě musíme přecházet na vypořádání v jiných měnách .. To je první věc.

A za druhé, když ostatní země, které používají dolar jako rezervní měnu nebo jako nástroj vypořádání, vidí, co se děje, samy mají obavy, že dolar může být vůči nim použít stejným způsobem. A také začínají snižovat jak své dolarové zásoby, tak i méně používat dolar jako účetní jednotku. Výsledkem je, že i nejbližší partneři a spojenci USA ve svých rezervách snižují podíl dolaru, to je statistický fakt.

My to samozřejmě děláme: snižujeme dolary v našich rezervách a platbách. Není to možné vždy, ale snažíme se přecházet na vypořádání v národních měnách. V tomto ohledu můžeme říci, že Spojené státy řežou větev, na které sedí, protože to je absolutní konkurenční výhoda dolaru jako univerzální rezervní světové měny, podkopávají ji tímto způsobem, v zájmu momentální politické situace škodí svým strategickým ekonomickým zájmům.

H. Gamble:
Myslíte si, že dolar směřuje k tomu, aby již nebyl světovou rezervní měnou? Myslíte si, že je to možné?

Vladimir Putin:
Podkopává to jeho pozici světové rezervní měny. A zmenšuje se objem vypořádání v dolarech a zmenšuje se i objem osobních rezerv zemí světa v dolarech. Nemáme ale zájem úplně se vyhýbat platbám v dolarech a zatím uspořádáme, řekněme platby za energetické zdroje v dolarech, primárně za ropu. Pokud ale politika amerických úřadů bude pokračovat tak, jak jsem již zmínil, nebudeme muset ani nic dělat, Spojené státy samy podlomí důvěru v dolar.

Mimo jiné, státní dluh USA roste, Kongres opět rozhodl o zvýšení stropu veřejného dluhu. Tak co to je? Emise… Co je to emise? To je růst inflace… A poprvé, pravděpodobně v historii, inflace ve Spojených státech roste tempem, které již dávno nebylo. To jsou již ekonomické důvody, které tak či onak stále podkopávají důvěru v měnu. Protože si každý stále klade otázku: co dál? Co udělají ekonomické úřady USA s tímto kolosálním dluhem? Co budou dělat, provádět nějaké manipulace s dolarem, snižovat jeho hodnotu? Co dělat s dluhem?

To jsou samozřejmě otázky zásadního charakteru. 

To se nás netýká, má to co do činění s politikou FEDu, souvisí to s ekonomickou politikou [americké] administrativy. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě, s velmi vyspělou technologií. Celá světová ekonomika závisí od pohody americké ekonomiky a objektivně jsme zainteresováni v tom, aby nebyl žádný neklid ani skoky, ale to nezávisí na nás.

Pečlivě sledujeme, co se děje, analyzujeme a přijímáme nezbytná opatření k zajištění našich dlouhodobých zájmů.

H. Gamble: 
Prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching vás nazývá svým nejlepším přítelem. Zajímá vás, co vidíte ohledně AUKUSu – aliance Austrálie, USA a Velké Británie? Vytváří to potenciální napětí a je to plné nové studené války?

Vladimir Putin:
Prezidenta Si Ťin-pchinga také považuji za svého přítele, spolupracujeme již mnoho let a dosahujeme dobrých výsledků jak v oblasti politické interakce, tak v ekonomické oblasti. Domnívám se, že to prospívá jak lidem v Číně, tak lidu Ruska a vyvažuje, vytváří to určitou stabilitu v mezinárodních záležitostech.

Vytvoření některých bloků, včetně toho, který jste zmínila, Spojené státy – Velká Británie – Austrálie, nepochybně narušuje regionální stabilitu, protože podle mého názoru, přátelit se mezi sebou – je dobré, ale „přátelit se proti někomu“ – to je špatné. To podkopává stabilitu, o které všichni mluvíme a na které nám všem záleží.

Doufám, že to, co bylo provedeno, bylo provedeno, ale situace se nebude vyvíjet podle nějakého nepředvídatelného scénáře a nezpůsobí v regionu žádné další napětí.

H. Gamble:
Už jsme hovořili o mnoha problémech, které existují: inflace, stagnace, AUKUS, Jihočínské moře, Afghánistán. Problémy se hrnou jako z rohu hojnosti. Co je podle vás dnes nejzávažnějším problémem?

V. Putin:
Pro nás je nejdůležitějším problémem a nejdůležitějším úkolem, který musíme vyřešit, zvýšit příjmy občanů této země. To je náš hlavní, základní úkol a nebudeme to řešit jednoduchými lineárními metodami. K tomu musíme zajistit růst tempa rozvoje ekonomiky a změny její kvality. Jedná se o dlouhodobý úkol. Nechystáme se jednat populistickými metodami, ale právě na základě kvalitativního ekonomického růstu se chystáme vyřešit hlavní sociální problémy, včetně zvýšení příjmů ruských občanů a vyřešení druhého pro nás velmi důležitého problému – demografického. A tady je celá řada sociálních otázek: zdravotnictví, školství, podpora rodin s dětmi.  Abychom mohli vyřešit všechny tyto úkoly, načrtli jsme pro sebe určité národní cíle rozvoje. To je velký problém.

Proto dva hlavní problémy – demografický a zvyšování příjmů občanů, zlepšování kvality jejich života – je proto nutné řešit na tomto vážném ekonomickém základě, o kterém jsem se právě zmínil.

Právě toho hodláme v blízké budoucnosti dosáhnout.

H. Gamble:
Pokud jde o pana Navalného, ​​jste připraveni zvýšit jeho úroveň života?

Vladimir Putin: 
Občan, kterého jste zmínila, je ve vězení.

H. Gamble:
Nejsou to nejlepší životní podmínky.

Vladimir Putin:
Nejsou to nejlepší podmínky, ale není jediný. Kromě něj existují další lidé, kteří také porušovali ruské zákony, a nechystáme nikoho stavět do žádných exkluzivních podmínek, a to se týká i těch, kdo se skrývá za politickou aktivitou.

Takže, prosím, myslím, že je to dostatečné k zodpovězení vaší otázky.

H. Gamble:
Děkuji Vám.

Vladimir Putin:
Děkuji.

Rozhovor v plném rozsahu, celé vystoupení Vladimira Putina:

https://bit.ly/2XbozBE
http://kremlin.ru/events/president/news/66920

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
paw
15. 10. 2021 01:33

“Tak ma princezna neni uz tak libezna , kdyz tu sedim sam a zizen mam”…zpivali trampove…/Pokec ,mozna zpivaji podobne/.
Videt Nuland a zemrit..A neco vseobecnosti…
/I pres caste nasili byl jsem vzdy na strane zen a devcat,protoze to maji od zacatky tezsi v zivote/.
Byla videna na Ukrajine a jeji vlada U. odmita od te chvile vse, co by slouzilo k preziti ukru,vcetne ,obcanske valky ,masovy vyskyt fasismu a energie z Ruska. Pak uz se venovala nenavistnemu besneni proti Rusku. Spolu s Breznewinski a Albricht.
Coz vedlo ze rusove zacali zbrojit jako silenci a zamilovali se do Ciny.
Taky do Putina , kterej to ma lehky.
A vlitli do Syrie,nic z toho na prospech zapadu.
Cina na okupaci Tajvanu mozna bude ve vyjimecnych pripadech vyzbrojena aspon cepicemi.Aby se akteri nestydeli za takove taskarice.
Obstarozni obesni osoba /representuje celou zemi tak/,se objevila v Rusku,kam byla pustena ze zdvorilosti aby zbytecne jednala s nejakym asistentem asistenta../Jako Putin s Bidenem/.
Osoba nadmerne vahy,obstarozni a v bilych puncochackach /do kterych byly drive odivany 3 lete holcicky,veku predskolniho / se z duvodu nezajmu venovala prochazeni v Moskve.
Princezny uz nejsou, akorat zizen zbyla..
Od desitek tisic let muz nesl zodpovednost za obzivu a ochranu rodiny a kmene za preziti.Zodpovednost ma v krvi /muz nikoliv eunuch/.
To neni ze by muz udelal vzdy spravne rozhodnuti,ale vetsinou se vyhne rozhodnutim sebevrazednym..Coz se deje dnes vsude hlavne v EU ktere vedou a uz nejsou ani loutky, pouze ozveny prikazu..
Devalorizace pokracuje rychle uz je zena neco jako vesak na …Neni treba bejt vulgarni,ze?
Napr. nepritel sveta Putin odmita poskytnout EU energii a EU dela totez!!!
Lepsi je davat miliardy do fanatiku AfgaTalibanu.
Proto jsou nacpavany vsude. Nemaji vubec a samozrejme pojem a neco,co se nazyva zodpovednost a svedomi.Neco jako zmatene soukrome osoby,ktere se potaceji bezduvodne kolem..A vykrikuji sem tam nejake rozkazy,ktee dostanou..
Zkusenosti rikaji, ze.