politika

Vladimir Putin poprvé zhodnotil reakce Spojených států a NATO na bezpečnostní záruky

Putin řekl, že Spojené státy ignorovaly zásadní návrhy Ruska.

Ruský prezident řekl, že Spojené státy ignorují základní obavy Ruska ohledně bezpečnostních záruk.

Hlava státu ve svém projevu v Kremlu po setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem poznamenala, že v reakci Západu nebyly „adekvátně zohledněny tři klíčové požadavky Ruska týkající se zabránění rozšiřování NATO, odmítnutí rozmístění systémů úderných zbraní v blízkosti ruských hranic a také návrat vojenské infrastruktury bloku v Evropě do stavu roku 1997“.

„NATO odkazuje na právo zemí na svobodnou volbu. Ale nemůžete posilovat něčí bezpečnost na úkor ostatních,“ řekl prezident.

“Byly nám dány přísliby, že neposunou infrastrukturu ani o píď. Řekli jednu věc, udělali druhou. Nyní je NATO v Polsku, Rumunsku a pobaltských zemích. Jak se říká, oklamali. Poté USA odstoupily od smlouvy o protiraketové obraně. A nyní jsou odpalovací zařízení v Rumunsku a brzy budou v Polsku. A tam stojí instalace, na které můžete nainstalovat “Tomahawky” – úderné rakety. To snad pro nás není hrozba?” zeptal se Putin.

„Říkají, že Ukrajina by měla být přijata do NATO. V doktrinálních dokumentech Ukrajiny je napsáno, že chtějí vrátit Krym vojenskými prostředky. Ne to, co říkají veřejnosti, ale co je napsáno v dokumentech. Představme si, že Ukrajina je členem NATO, nacpaná zbraněmi a stojí tam moderní úderné systémy stejně jako v Polsku a Rumunsku. A zahajuje operace proti Krymu, teď už ani nemluvím o Donbasu,” řekl Putin na tiskové konferenci po rusko-maďarských rozhovorech.

Poznamenal, že Krym je suverénní ruské území, tato otázka je uzavřena.

“Krym to je suverénní ruské území. Otázka je pro nás v tomto smyslu uzavřená. Představme si, že Ukrajina je zemí NATO a zahajuje tyto vojenské operace. Potom co, měli bychom bojovat s blokem NATO? Napadlo to někoho, přemýšlel o tom někdo? Zdá se, že ne,” dodal Putin.

https://bit.ly/3L3Z7C6
https://bit.ly/3ANYJD6

sdíletj na