politika

Vladimir Putin ohledně „paláce“ v Gelendžiku

Vladimir Putin odpověděl na otázku studenta ohledně „paláce“ v Gelendžiku.

Podle prezidenta Vladimira Putina palác v Gelendžiku, o kterém se hovoří ve vyšetřování FBK, nepatří ani jemu, ani žádnému z jeho blízkých příbuzných.

Během videokonferenčního setkání se studenty 25. ledna ruský prezident Vladimir Putin odpověděl na otázku o „paláci“, který mu je přisuzován.

“Nyní je na YouTube hodně sledován vyšetřovací film, ve kterém máte údajně palác v Gelendžiku.
Vladimire Vladimiroviči, je to pravda? “
– zeptal se jeden z účastníků schůzky s tím, aby studenti pochopili, že všemu na internetu „nelze věřit“.

“Nic z toho, co je tam ukázáno jako můj majetek, ani mně, ani mým blízkým příbuzným nepatří a nikdy nepatřilo. Nikdy,“ odpověděl Putin.

Prezident poznamenal, že sám nesledoval film natočený Protikorupční nadací (FBK, uznávanou ministerstvem spravedlnosti Ruské federace jako zahraniční agent), protože na něj neměl čas.

Podle Putina však „listoval ve videích“ připravených jeho asistenty. Obsah vyšetřování – na základě těchto „výběrů“ – prezident kriticky vyhodnotil. Putin poznamenal, že téma „paláce“ se diskutuje již více než deset let a během těchto let by měly existovat dokumenty týkající se tohoto majetku – registrace pozemků, finanční transakce, notářský záznam, atd.

“Místo toho všeho zveřejnili moji fotku, můj styl plavání – motýlka, v nějakém bazénu, kde jsem nikdy nebyl a nevím, o jaký bazén se jedná. Ale tak jsem plaval. V Jeniseji v roce 2016. Je to jen montáž,“ řekl prezident.

„Jak řekla jedna naše slavná postava: „Je to nuda, děvčata! Alespoň jste si mohli vymyslet něco lepšího,” 
konstatoval Vladimir Putin.

Dále Putin poznamenal, že zná některé z lidí zmíněné v tomto filmu, někdo je přítel nebo bývalý kolega, vzdálený příbuzný nebo známý. 

„A existují lidé, které vůbec neznám, nikdy jsem je neviděl, neznám je,“ cituje TASS Putina . – “Chápu, že ve skutečnosti nechtějí stát blízko mě, protože každý, kdo se objeví vedle mě, je okamžitě sankcionován.” 

Když mluvil o lidech, které znal, Putin poukázal na to, že začali podnikat dlouho předtím, než se s ním setkali.

“Ze všeho, co jsem tam (ve filmu) viděl, mě zaujalo jen jedno. Ale ne jako podnikání, ale jako aktivita.
To je vinařství,“ dodal Putin a vysvětlil, že jeho známí, včetně obchodního ombudsmana Borise Titova, se věnují této „ušlechtilé“ činnosti. Vladimir Putin navíc připustil, že by  po odchodu z funkce prezidenta mohl pracovat ve vinařském průmyslu – například jako právník.

“Nyní se jen vyskytla dobrá příležitost, dali všechno dohromady a rozhodli se vymýt mozky našim občanům těmito materiály … Chci svou odpověď dokončit tím, čím jsem začal, nikdy mi to nepatřilo – nikdy,” řekl Putin.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se dříve vyjádřil k publikaci o „paláci“ poblíž Gelendžiku. Podle Peskova se jedná o „informační útoky“, jejichž příprava je již dlouho známa. Peskov to navíc nazval podvodem, díky kterému vybírali peníze na „vyšetřování“ Navalného fondu, a vyzval občany, aby se zamysleli před převodem peněz podvodníkům.

Politický stratég Marat Baširov je přesvědčen, že Navalného film je „fikcí, obrovským podvodem, který je vytvořen podle Goebbelsových vzorů, v souladu s principem „čím obludnější lež, tím dříve v ni uvěří “

“První legendy o paláci Putina v Gelendžiku se objevily už dávno. Byly na internetu a nebyly pro nikoho zajímavé. A pak – vzpomněli si na ně, když bylo nutné něco slepit dohromady. Navalného kurátoři našli tento příběh a dokončili ho. To vše je k smíchu,“ předpokládá Baširov.  

Už od počátku byla celá tato „expozice“ Navalného o paláci postavena, jak se říká, „na vodě“, protože od roku 2011 je známo, že palác v Gelendžiku patřil miliardáři Alexandru Ponomarenkovi, připomíná expert.

“Ponomarenko zahájil svoji činnost na Krymu již v 90. letech, poté se přestěhoval do Moskvy, začal se věnovat bankovnictví, své peníze investoval společně s dalším významným podnikatelem Alexandrem Skorobogatkem do přístavu Novorossijsk a do dalších přístavů, a poté úspěšně prodal svůj podíl. A za tyto peníze koupil Ponomarenko hotelový komplex v oblasti Gelendžiku a vybavil si ho podle svých představ. Už v těch letech o tom sám podnikatel řekl deníku «Коммерсантъ». Tento objekt byl později v některých publikacích nazván „Putinův palác“. 

“Příznivci Navaľného si adoptovali Gelendžikovský palác s jeho „aquadiskotékami a pozlacenými toaletními štětkami“ a snaží se z něj udělat humbuk”, říká Oleg Matvejčev, profesor na finanční univerzitě.

Jsou to lidé s nízkou inteligencí, kteří se zajímají o nějaký druh zlatých kartáčů, nějaké zlaté toaletní mísy. 
Pamatujete si?, toto už bylo na Ukrajině. Pokusili se zasadit obraz „Janukovyče a zlaté toalety“ do veřejného povědomí. Proč přesně toaleta?,“ řekl odborník.

„Americké technologie PR se nijak nemění: je to určeno pro vědomí adolescentů.

Poslouchejte, kdyby Putin potřeboval palác na Krymu nebo v Krasnodarském území, nechal by ho postavit za rok. Ale proč by měl? – ptá se Matvejčev rétoricky. – O to víc! Jsou tam i hloupé vodní dýmky, které Putin neuznává, protože nekouří. Nejsou tam ani zasedací místnosti.“

“Všechna tato pseudovyšetřování jsou určena pro idioty a závistivé lidi. Putin žije asketický život, připomíná odborník. – Nemyslí na zábavu, ale na to, co může udělat pro Rusko, jaké místo v historii naší země zaujme. 
Proč potřebuje všechny ty vulgární zlaté věci? “

FBK zveřejnila vyšetřování „paláce Putina“ 19. ledna.

K 25. lednu měl film natočený FBK (FBK – nadace Navalného) na YouTube přes 86 milionů zhlédnutí.

Popisuje plán komplexu na mysu Idokopas poblíž Gelendžiku a ukazuje fotografie budov a videozáznamy z dronu létajícího kolem komplexu. Jeho autoři tvrdí, že architektonický plán objektu poskytl „jeden z významných dodavatelů, kteří pracovali na úpravě paláce“. Celkové náklady na výstavbu zařízení odhaduje FBK na 100 miliard rublů a náklady na výstavbu hlavní třípatrové budovy komplexu – na 1 miliardu dolarů.

Šetření dále zmiňuje vinice v okolí paláce o celkové ploše asi 300 hektarů, dále vinařství Divnomorje. Autoři vyšetřování spojují všechna tato aktiva s Putinem, ačkoli jako jejich vlastníci jsou uvedeni různé soukromé společnosti.

Navaľnyj a FBK docházejí k závěru, že komplex je spojen s hlavou státu na základě toho, že podle jejich údajů se na financování výstavby a údržby zařízení a bezpečnostních služeb podílely státní společnosti a podnikatelé, kteří jsou s Putinem spojováni.

Spojení mezi „palácem“ a prezidentem Vladimirem Putinem poprvé oznámil v prosinci 2010 podnikatel Sergej Kolesnikov, podle něhož byly na financování stavby použity dary od velkých podnikatelů.

Kreml popřel všechny zprávy o spojení hlavy státu s tímto sídlem.

Videokonferenční setkání Vladimira Putina se studenty, v RJ:

Zkráceno, více zde:
https://bit.ly/3ceeJ7c
https://bit.ly/3qNwGO7

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavla
26. 1. 2021 20:25

Neviděla jsem film, ale na VK někdo psal, že knihovna, údajně patřící Putinovi, je knihovna v Praze. Tak jsem si našla Klementinum a jo, je si to podobný na 90% 😀

Editor
27. 1. 2021 19:37
Odpovědět  Janinna

na souboru fotek onoho paláce náhle knihovna není. Obrázek chybí. ještě pohledám, ale když jsem to viděl prvně, tak tam fotografie byla. Že by se někdo spletl a omylem zařadil fotografii, která tam nepatří? Ajta krajta 😛