Vivat Kuba!… a v Evropě se po karanténě budou vyřizovat účty

Kuba pomůže Itálii. Kuba poslala do Itálie 25 lékařů a 10 tun léků (včetně velké dávky interferonu Alfa-2B, který podle řady studií pomáhá při léčbě). 

Přes desetiletí sankcí vedených proti Kubě si Kubánci udržují jeden z nejlepších zdravotnických systémů na světě a v obtížné chvíli ukazují mezinárodní solidaritu a podporují čínské snahy pomáhat Italům, kteří jsou nyní na vrcholu epidemie.

Do Itálie dorazila také skupina čínských lékařů.

Čínská karikatura na toto téma. 
V roce 2008 Itálie pomohla Číně při vypuknutí SARS…. Číňané si pamatují:

V roce 2020 Čína překonala vrchol epidemie doma a podpořila Itálii:

Do Itálie dorazila i skupina lékařů z Venezuely, která i přes obtížnou ekonomickou a politickou situaci našla příležitost pomoci.

“Na tohle nezapomeneme.” V Evropě se po karanténě budou vyřizovat účty

Země „jednotného domu s názvem EU“ se uzavírají – v boji proti pandemii, každý sám za sebe. 

Globalizace je již zapomenuta, přišla jiná éra – roztříštěnost. 
Na uzavření hranic trvají i ti, kteří byli donedávna hrdí na „společné hodnoty“. 

Po migrantech… virus

Na ulicích Paříže – vojska a obrněná vozidla. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že národ je ve válce…. pro vaše vlastní zdraví. 

Situace je komplikovaná a vyrovnat se s ní může jen dobrý starý nacionalismus. A mimochodem, ten se vrátil při akutní hrozbě velmi rychle,” říká Henre Robier, rezident francouzského hlavního města, o náladách Pařížanů. “Mnozí jsou pobouřeni skutečností, že vlády některých zemí se stále ohlížejí na Brusel namísto přijímání operativních opatření na místní a národní úrovni.“

Robier sám demonstruje „starý dobrý nacionalismus“ a kritizuje své sousedy a své vlastní politiky za nadměrný eurooptimismus. 

„V Itálii byly úřady pomalé, protože se spoléhaly na vnější pomoc. Kdyby jednaly bez ohledu na Brusel, možná mohly zabránit tak rychlému šíření pandemie. Ve Francii prezident Macron nepřestává apelovat na celo-
evropskou solidaritu. Místo toho čelí pouze tvrdé kritice doma,”- řekl zdroj RIA Novosti.

Alexander Dunaev, žijící v Římě, věří, že koronavirus pouze odhalil již vznikající rozpory v Evropě:

„Diskuse o jednotě a hodnotách v EU nezačala koronavirusem. Aktivně se vedla už v roce 2015, v době, kdy Evropa čelila migrační krizi. Tehdy se národní hranice také neotvíraly. “

Dunaev vysvětluje situaci s objektivními obtížemi: ​​

„Hlavním problémem je, že koronavirus představuje velkou zátěž pro systém zdravotní péče ve všech zemích EU. Proto je nutné uzavřít hranice a zablokovat vše, co je možné. A ano, k tomu dochází i přes doložku Maastrichtské dohody o volném pohybu.”

Racionálnosti karanténních opatření rozumí mnozí, ale „pachuť zůstává“. 

Například benátské úřady, které utrpěly obrovské ztráty v důsledku omezení turistů, jsou ohromeny chováním spojeneckých zemí. Náměstek regionálního parlamentu v Benátkách Stefano Valdegamberi vysvětluje roztrpčení italské společnosti. 

„Evropská unie nám nepomohla. Byli jsme zesměšňováni jako nositelé viru, ačkoli ten již pronikal do dalších zemí,“ řekl RIA Novosti.

„Sousedé okamžitě využili příležitosti k zablokování našeho zboží na hranici, i když ne bez důvodu.
Skandální, ale bylo, že zmrazili dodávky osobních ochranných prostředků – masek – v době, kdy byl personál našich nemocnic ohrožen nákazou. Jedinou zemí, která projevila solidaritu s Itálií, byla Čína.“

“Naše ekonomika byla poškozena. Italové se však zotaví. Ale na to nezapomeneme,”

opakuje Valdegamberi.

Čína je náš přítel a bratr

Zástupce Itálie v EU Maurizio Massari 11. března uvedl, že Brusel musí „jít dál než prezentovat sliby a konzultace“ a vyvinout „naléhavá opatření – rychlá, konkrétní a účinná“.

Massari nastínil svou pozici v článku pro Politico. Tam vysvětlil, na jakou pomoc Řím čekal:

„Poskytnutí nezbytného zdravotnického vybavení, jeho rozdělení mezi zeměmi a regiony, které to potřebují. Dnes to znamená pomoci Itálii, zítra se taková potřeba může objevit kdekoli.“

„Itálie požádala o aktivaci mechanismu civilní obrany EU pro dodávky zdravotnického vybavení a osobních ochranných prostředků. Bohužel však ani jedna země EU neodpověděla na výzvu. Pouze Čína odpověděla.
To nevypovídá nic dobrého o evropské solidaritě”.

Massari měl důvody, aby se cítil uražen. 

Německo původně zakázalo vývoz lékařských masek a dalších ochranných prostředků. Rakousko pak uzavřelo své hranice s Itálií pro ty, kteří nemohli potvrdit, že nemohli přenášet virus. Přičemž Čína poslala Itálii již druhé letadlo se zdravotnickým materiálem, kromě medikamentů, dodala i tým lékařů. 

Srbský prezident Alexander Vučić také požádal o pomoc Peking. 
Hlava státu – kandidáta na členství v EU, promluvil s naprostou hořkosti.

“Neexistuje žádná evropská solidarita. Ukázalo se, že se jedná o krásnou pohádku,” řekl Vučić.

Prezidenta Si Ťin-pchinga nazval přítelem a bratrem a kritizoval evropskou byrokracii. 

“Nemůžeme dovážet zboží, zdravotnické vybavení a léky z EU na příkaz evropských orgánů. Tento příkaz byl vydán stejnými lidmi, kteří nás varovali, abychom neobchodovali s Čínou,” připomněl srbský prezident.

Návrat k základům

Šok, který zažívá Itálie, neprojde bez politických důsledků, uvedl ruský politický analytik Alexander Nosovič. 

„Až Italové skončí s úplnou karanténou, začne se s účtováním. Prvním viníkem bude současná italská vláda, kterou tvoří levicoví eurooptimisté. Pravděpodobně prohrají volby.

Vrátí se Matteo Salvini – euroskeptik. 

Italové připomenou „panevropanům“ jejich chování vůči spojencům, když jejich země měla potíže. 

Například zákaz dodávek masek z Francie a Německa. To se nezapomíná, – argumentuje v rozhovoru s RIA Novosti. – Po takové „solidaritě“ vyvstane otázka:
má-li Řím platit do obecného rozpočtu EU. Odmítnutí platby bude impulzem pro odchod z EU,
předpovídá Nosovič.

Země nejvíce postižené virem budou potřebovat finanční prostředky na řešení následků. 

“Už před tím nebylo dost peněz. Nedávno byl probírán sedmiletý rozpočet Evropské unie, proběhlo mnoho debat o tom, jak rozdělit výdajové položky.

V praxi to vše povede k zastavení dotací do východní Evropy.

  • Za prvé, protože tolik netrpěla
  • zadruhé, protože tento region objektivně představuje pro EU menší hodnotu.

Itálie je kolébkou evropské civilizace s velmi důležitým trhem a Polsko, Maďarsko a Rumunsko takovou hodnotu pro Brusel nepředstavují – ani praktickou, ani symbolickou.”

V důsledku toho se Evropané cítí primárně jako občané národních států, shrnuje. A evropská integrace je pouze tím, čím měla být – užitečným ekonomickým mechanismem.

Podle Alexandra Kostina, náměstka generálního ředitele Institutu pro národní strategii,
„EU, jako řídící organizace sjednocené Evropy, propásla šanci stát se skutečně nezbytnou nadstavbou, už tehdy když se hrozba koronaviru v tak děsivé míře nenaplnila“. 

“Evropská unie je ochromena a veškerá práce na neutralizaci epidemie dopadla na ramena národních vlád, které nebyly připraveny na takový obrat událostí,” uvedl zdroj RIA Novosti. 

Vyvodil bezútěšný závěr: důsledky pandemie jen prohloubí krizi identity sjednocené Evropy.

https://bit.ly/3bdsYWl
https://bit.ly/39XGBIO

sdíletj na