Vietnamské „Soha“: Ruský prezident udělal v Afghánistánu mistrovský krok

Vietnamské zpravodajství Soha analyzuje situaci v Afghánistánu a jeho okolí. V tuto chvíli je situace v této zemi taková, že Taliban může brzy převzít hlavní město Kábul (již se stalo, pozn.red.).

Podle autora vietnamského vydání „Moskva je unavená sledováním toho, jak NATO nadále snižuje situaci v Afghánistánu, a tím i v celé střední Asii, na naprosto nepředvídatelnou“.

Z materiálu:

„Rusko dobře vědělo, že přítomnost jednotek USA a NATO v Afghánistánu v každém případě představuje hrozbu pro jižní hranice země. Rusko proto shromáždilo své síly, aby předešlo všem nejrizikovějším scénářům. A to vše se děje na pozadí stažení amerických vojsk z Afghánistánu“.

Autor poukazuje na to, že Rusko výrazně zintenzivnilo svou práci v diplomatickém směru, protože si uvědomilo, že je nutné jednat s těmi silami v Afghánistánu, které podporuje místní obyvatelstvo.

Soha:

„Putin udělal v Afghánistánu mistrovský tah, tak jemný a tak nečekaný. Rusko zahájilo v Dauhá setkání širokého formátu a připojilo se tak ke Spojeným státům, Pákistánu a Číně, aby usnadnilo vedení vnitro afghánského dialogu a podpořilo nikoli vojenské, ale politické řešení problémů v zemi“.

Autor zároveň upozorňuje, že Rusko ukazuje ochotu použít sílu k ochraně svých jižních hranic. Za tímto účelem se uskutečnila společná cvičení s vojenským personálem Tádžikistánu a Uzbekistánu, mimo jiné s využitím dálkového letectva. Afghánci a dokonce i Taliban vnímají Rusko jako celek pozitivně, na rozdíl od USA.

Vietnamský autor píše, že politická nestabilita v Afghánistánu dnes umožňuje Rusku posílit své pozice ve střední Asii. Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán chápou, že pokud Taliban prorazí severní hranice Afghánistánu, pak bez Ruska ho místní bezpečnostní síly nebudou moci zastavit.

V takové situaci, jak píše Soha, má Rusko další vliv na své sousedy ve Střední Asii – až k rozšíření své vojenské přítomnosti, což by bylo výhodné jak pro Rusko samotné, tak pro zmíněné země.

„Je nutno také zvážit následující: aktivita ruské diplomacie v afghánské otázce pouze posílí ruský status velmoci a rozšíří úspěchy, kterých již bylo dosaženo v Sýrii a na jižním Kavkaze“.

https://bit.ly/3AHafPu

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na