politika

„Vidíte, i Pavel to tehdy řekl.“ Ze Slovenska přišla připomínka. Zásadní

17.02.2023 13:09 | Ze sítí

V pořadu Bez cenzury, který je populární u našich slovenských sousedů tentokrát vystoupil Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. Slovenský politický a mediální komentátor, publicista, historik, vysokoškolský pedagog a občanský aktivista. Řeč byla o ukrajinské krizi, ale také o Slovensku a globální katastrofě, která podle Chmelára reálně hrozí. Zaznělo i to, že o mír dnes zájem není, slovenská prezidentka vědomě lže, Ukrajina je evropský Irák a že kdo usiluje v současnosti o pravdu, je odstraněn.

Foto: Daniela Černá
Popisek: Eduard Chmelár, historik, politolog, analytik médií

Chmelár se v úvodu pozastavil nad situací, ve které se po vyslovení nedůvěry slovenské vládě ocitlo Slovensko. Zmiňuje, že by se mělo do ústavy zakotvit nějaké časové období, během kterého musí být v tomto případě nové volby, protože současní členové vlády, kteří nemají důvěru parlamentu, mohou Slovensku podle něj škodit.

„Odvolaní babráci nám nadělají další milionové ztráty,“ řekl doslova.

V této souvislosti obvinil ze lži i prezidentku Čaputovou a prohlásil o ní, že vědomě lže, pokud říká, že na některé věci v současné situaci nemá pravomoci.

„Bez jejího souhlasu si vláda nyní nemůže koupit ani toaletní papír,“ demonstroval Chmelár její úlohu, které se podle něj ale zříká a naznačil, že Čaputová by mohla přijít o mandát a neměla by se kroutit jako červ v písku.

picutova

Odvolaný premiér Eduard Heger je podle Chmelára typický místodržitel imperiální moci, který se snaží zalíbit a nemyslí na vlastní občany.

Co se týká letadel MIG, které slovenská vláda zamýšlí poslat na Ukrajinu, Chmelár prohlásil, že není povinností žádné země posílat tam zbraně a že dnes už s tím váhají i mocné evropské státy. Odkaz politiků na plnění závazků vůči NATO je podle něj nesmyslný.

„Ať mi ukážou ty závazky, kterými se ohání. Oni říkají, že si budou plnit závazky vůči NATO. Ať mi ukážou, ve kterém článku je povinnost člena posílat zbraně do nečlenského státu,“ má jasno Chmelár.

Podle Chmelára to není politika suverénního státu.

„Kam až chceme zajít v podpoře Ukrajiny?“ ptá se dále a predikuje, že pokud se nic nezmění, musí současná situace vyústit v konflikt NATO a Ruska.

„Chceme snad dobýt Moskvu? Vždyť mír není sprosté slovo,“ apeluje Chmelár na politiky a vyzývá k mírovým jednáním.

zakladna

„I američtí generálové mají diametrálně odlišné názory a my nejsme schopni je ani poslouchat,“ pokračuje komentátor s tím, že naopak cenzurujeme názory odborníků, nenecháme je zaznít.

V této souvislosti odkázal na protiválečné názory profesora Sachse, kterého slovenský zpravodajský kanál TA3 vymazal ze svých stránek a na základě kritiky a ohlasů ho tam zase musel zpátky vrátit.

Řeč přišla i na nově zvoleného českého prezidenta generála Pavla, který byl přirovnán ke slovenské prezidentce Čaputové z toho pohledu, že se jedná o podobný marketingový produkt.

„Ten samý generál Pavel řekl v roce 2015 to samé, co dnes říkáme my. Že posílat více zbraní na Ukrajinu, znamená prodlužovat vojenský konflikt,“ vrátil se Chmelár do minulosti a poukázal na názorový veletoč Petra Pavla, který dnes naopak dodávky zbraní na Ukrajinu podporuje.

K přirovnávání současné situace k situaci po Mnichovské dohodě, které ve slovenských médiích zaznělo, se Chmelár vyjádřil také velmi odmítavě.

„Co má společného Mnichov, kdy nás opustily všechny západní velmoci se situací na Ukrajině? V dějinách přece naopak neexistuje stát, který by dostával takovou pomoc od ostatních států, jako dostává Ukrajina…

Putin si podle Chmelára nemůže dovolit prohrát tuhle válku, protože příští rok budou v Rusku prezidentské volby. Hrozí tedy jaderná válka a je třeba jí zabránit a jednat o míru.

„Když posloucháte Borise Johnsona a podobné štváče, že máme poskytnout Ukrajině vše, co potřebuje k boji, měli byste jim odebrat svéprávnost. Jsou to šílenci, kteří takto rozhodují o bytí a nebytí civilizace. Před tahle závažnou otázkou totiž v tuto chvíli stojíme. Nejde o nic menšího.

zhovna

Evropa podle slovenského historika nehraje vlastní hru.

„Na válku nedoplácí USA, ani Čína, na válku doplácí právě Evropa,“ je si jistý a dokonce Evropu přirovnal k servisní organizaci probíhající války na Ukrajině.

Putinovi se nepodařilo vyhrát válku bleskově, jak plánoval, a tak se snaží Evropu alespoň znefunkčnit, což se mu daří. Ukrajina je dnes evropský Irák, nebo Afganistán. Rozbitá země.

Musejí všichni Ukrajinci zemřít v boji? Nebo o co nám jde?

Chmelár se ale vyjádřil ještě k jednomu tématu, který hýbe současným politickým děním, a to je vstup Ukrajiny do EU. Varoval před sliby, které v Kyjevě prezentovala Ursula von der Layen a které mají v Ukrajincích vzbudit falešné naděje, že jejich vstup do EU je otázkou krátkého času. Chmelár naproti tomu mluví o desetiletích přípravného procesu a připomíná, co všechno muselo splnit Slovensko, než bylo do EU přizváno.

Oproti tomu je na Ukrajině situace mnohem horší a podle slovenského historika bude dlouhý i proces, který předchází přijetí Ukrajiny.

„Musí dojít k deeskalaci konfliktu, musí se nastolit příměří, pak se musí teprve jednat o míru. Teprve potom přijde na řadu rekonstrukce Ukrajiny. Musí tam proběhnout všechny reformy potřebné k integraci země do Evropy a pak teprve mohou začít nějaká jednání o vstupu Ukrajiny do EU,“ myslí si Chmelár a je přesvědčený, že to všechno není otázka měsíců či let, ale desetiletí.

„Nelžeme těm Ukrajincům,“ varuje v této souvislosti.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
17. 2. 2023 15:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Mimo téma. Starověké tunely neznámých civilizací.
https://www.youtube.com/watch?v=_0ZbZOQyJw0

Pavel
17. 2. 2023 21:29
Odpovědět  scipio

Akademik se pozna.
-Nelzeme tem ukrajicum. /Kdo jim lze to nevi,politolog s politologovanim , nebo nerekne/.
Kdyz nevi , kdo lze nemuze jim aspon hysterik vysvetlit ,ze lzou..
Doc., Mgr a Phd ,dale jeste historik , politolog a analyst medii…
Prohlasi.
Musi dojit k deeskalci, musi se nastolit primeri..
Deeskaluje se MUSENIM ??? A musi to SE , nastolit to??..
Jinak, bez toho SE , to nejde./Si dosli lidi , tak zbylo to SE/.
A polivka SE vylila na zem. Rekne malej kluk ,aby nebyl bit.
Muselo SE to rozbit , ja za nic nemuzu.
Kdyz upusti drahej procelanovej servis.
Taky budouci Doc,Mgr,Phd.
Jak dlouho asi na takove vyroky a perly ,deeskalovaci analyst z kancelare , musel studovat?

Solium
19. 2. 2023 17:35
Odpovědět  scipio

No, že by ste na tom boli oveľa lepšie, sa nedá povedať, viď volby (p)rezidenta atď…

Jura
20. 2. 2023 17:31
Odpovědět  Solium

Musím vám dát za pravdu , já říkám , že v tomto směru jsme na tom hůře než vy na Slovensku, dokázaly to dvoje volby , nepoučení z vašich chyb , hloupost max..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
křehulka
17. 2. 2023 15:29
Ohodnotit příspěvek :
     

V jednom bych s panem Chmelárem nesouhlasil. Poměry v Evropské Unii se tak rychle přibližují těm Ukrajinským, že Ukrajině nebude nic bránit vstupu již za pár let. Ovšem to bude doba kdy z ní budou vystupovat všichni kdo budou moci.

unor 2022
17. 2. 2023 17:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyz uz jsme tedy u tech politiku ..
na sk.news-front.info je clanek a v nem zminka o prohlaseni Christopha Heusgena.
A ta tedy stoji za to. I kdyz je preklad jakys kostrbaty.
Clovek nevi, jestli se ma smat nebo plakat.

Boomer
17. 2. 2023 18:18
Odpovědět  unor 2022

.. ale má pravdu ten pán!! Jenom ho za to asi nikdo nepochválí. Taková nepříjemná realita, že..

17. 2. 2023 18:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin si podle Chmelára nemůže dovolit prohrát tuhle válku, protože příští rok budou v Rusku prezidentské volby.

Neplete si pan Chmelár Putina s Bidenem? Tenhle euroatlantický vzorec myšlení, a neschopnost vymanit se z něj, je něco úděsnýho.

skeptik
17. 2. 2023 20:28

A že prý Putin znefunkčňuje Evropu.
Jak proboha!!! On snad ovládá ty sociopaty a nařídil jim, aby Evropa páchala ekonomickou sebevraždu??

17. 2. 2023 20:47
Odpovědět  skeptik

Myslím, že vbrzku ji skutečně znefunkční. A právem.

Pavel
17. 2. 2023 21:39
Odpovědět  scipio

Hajzly ted EU rusum neda , tak z Ruska litaji do EU hovna.
A ted se v ty bazine sracek EU predsednictvo utapi , neni jiny vysvetleni..
V Cesku je ted presidentem taky, predseda..
Faktem zustava ,ze poslusnost vsech vlad vuci EU bazine ,je vyhradne a snazive dobrovolna..
Napr. polaci dostali uz asi pred pul rokem pokutu 1 milion denne a porad na EU serou.
A z vysoka.

Solium
19. 2. 2023 17:37
Odpovědět  skeptik

Zdroje energií, nerasty, minerály atď. Keď to prestanú dodávať Západu, ten sa ocitne o storočie späť!