politika

VIDEO: New York má nejvíc nakažených na světě, oběti míří i do hromadných hrobů

Na newyorském ostrově Hart už 150 let pohřbívají zesnulé, kteří neměli příbuzné nebo peníze na řádný pohřeb. Nyní do hromadných hrobů přibývají také oběti koronaviru. Ukazují to snímky pořízené z dronu, na nichž rakve ukládají pracovníci v ochranných oblecích.

Záběry z bezpilotního letounu zachycují hromadný hrob na ostrově Hart, který patří k newyorskému Bronxu. Místo se více než 150 let využívá k hromadnému pohřbívání těl lidí, kteří neměli příbuzné nebo jejichž rodiny neměly peníze na uložení pozůstatků. 

Podle BBC je pravděpodobné, že mnoho z nově pohřbených patřilo k obětem koronaviru. Není však jasné, zda šlo o nemajetné lidi bez příbuzných. Zatímco minulý týden se na místě pohřbívalo jednou týdně, nyní je to podle úřadů pětkrát. Mrtvé tam většinou pohřbívají trestanci z vězeňského komplexu na ostrově Rikers, kde se nachází hlavní vězení města New York. 

Kvůli nárůstu mrtvých však práci nyní převzali lidé najatí zvenku. Starosta New Yorku Bill de Blasio dříve v tomto týdnu naznačil, že než krize pomine, možná bude nutné vykonávat „dočasné pohřby“.
„Historicky jsme k tomu využívali Hart Island,“ uvedl.

Přední expert týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci ve čtvrtek v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že počet obětí koronaviru v USA bude podle odhadů činit asi 60 tisíc. Ještě koncem března přitom předpovídal, že by na koronavirus mohlo zemřít 100 až 200 tisíc Američanů.

Předpověď 60 tisíc mrtvých se blíží oficiálnímu odhadu horní hranice počtu úmrtí na chřipku v USA od října 2019 do března letošního roku. Viceprezident Mike Pence ovšem ve čtvrtek zdůraznil, že covid-19 je asi třikrát nakažlivější než chřipka.

Stát New York má nyní více potvrzených případů nákazy koronavirem než jakákoli jednotlivá země na světě. Počet infikovaných podle tamních úřadů v pátek stoupl na 161 807. Přes 7 800 lidí nemoci podlehlo. Celkem Spojené státy evidují 473 tisíc nakažených a 16,7 tisíce obětí.

V pátek zde sice od začátku pandemie klesl celkový počet lidí na JIP, zemřelých ale přibylo za posledních 24 hodin 777, což je v podstatě stejně jako v posledních dnech, kdy nově oznamované počty lámaly smutné rekordy.

Původně Bílý dům uváděl, že bez jakýchkoliv opatření k zastavení šíření by koronavirus mohl připravit o život až 2,2 milionu Američanů. Od té doby bylo ve 42 amerických státech zavedeno přísné omezení pohybu a uzavřeny byly podniky, které nezajišťují klíčové zboží.

Podle čtvrtečních údajů o podporu v nezaměstnanosti požádalo přes šest milionů lidí, už druhý týden v kuse. Počet Američanů bez práce za uplynulé tři týdny stoupl na 16,8 milionu.

V Chicagu byl zakázán prodej alkoholu po 21. hodině místního času s cílem zabránit opakovanému porušování zákazu shromažďování. Opatření má platit do 30.dubna. Afroameričané v Chicagu podle údajů z tohoto týdne tvoří více než polovinu nakažených a 70 procent mrtvých. Údaje z Louisiany, Mississippi, Michiganu, Wisconsinu a New Yorku také ukazují, že koronavirus dopadá více na černošské obyvatelstvo.

Někdejší viceprezident Joe Biden, který má na dosah nominaci demokratů na prezidentského kandidáta, ve čtvrtek vyzval Bílý dům, aby zveřejnil detailní informace o dopadu pandemie na etnické menšiny. Uvedl také, že vyšší počty obětí mezi těmito skupinami poukazují na nerovnost a dopad „strukturálního rasismu“.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/new-york-koronavirus-ostrov-hart-hromadne-hroby-dron-video.A200410_173932_zahranicni_kha

sdílet na