VIDEA Volby v EP. Opustí vás zbytky optimismu, varuje poslanec David

26.01.2022 19:45 | Komentář

Vyvolení v Evropském parlamentu. Europoslanec za SPD Ivan David pro ParlamentníListy.cz komentuje dění v zastupitelské komoře EU při volbě jejího nového vedení. Byla to podle něj mimořádná příležitost vidět, co je toto těleso zač. Bohužel přitom asi mnozí ztratí poslední zbytky optimismu. Přikládáme videa.

V polovině volebního období dochází v Evropském parlamentu k nové volbě funkcionářů, tedy předsedy parlamentu, čtrnácti místopředsedů, kvestorů, předsedů a místopředsedů výborů. Až do minulého volebního období byl dodržován systém, kterému se v EP říká d’Hondtův. To znamená, že každá frakce měla nárok na počet křesel odpovídající její početnosti. Zesnulý předseda EP David Maria Sassoli se ale rozhodl prohloubit demokracii a v nástupnickém projevu vyhlásil „cordon sanitaire“ proti „nacistům, xenofobům a populistům“, tedy proti frakci Identita a demokracie, jíž jsem členem. Šlo o dohodu všech ostatních frakcí, že nebudou do žádné funkce volit nikoho z naší frakce, která čítá 10 % poslanců. To také dodrželi.

Pro druhou polovinu funkčního období kandidovaly tři ženy. Kandidát za konzervativní frakci ECR Kosma Złotowski nechal natisknout propagační materiály v barvě na křídovém papíru o několika stranách ve čtrnácti jazycích, ale těsně před volbou odstoupil. Zřejmě pochopil, že kvalifikačním předpokladem je tentokrát ženské pohlaví. Naštěstí zatím není povinná rotace ve funkci 64 pohlaví.

Před volbou pronesly kandidátky pětiminutovou řeč. Bylo předem jasné, že zvítězí společná kandidátka tří největších frakcí Roberta Metsola, poslankyně z frakce Evropských lidovců za Maltu. Má to prý být důkaz, že EP respektuje i ty nejmenší státy. Nesmysl. Představitelé EP stejně jako Evropské komise nezastupují žádné státy, ale zájmy prosazované hlavním proudem v Evropském parlamentu. Mohou ale trochu přihlížet k národním zájmům, aby byli znovuzvoleni, resp. nominováni, nebo vyhověli domácím oligarchům. Hlavně nesmějí jít do konfliktu s nadnárodními korporacemi, které Evropskou unii ovládají.

Další dvě kandidátky na předsedkyni byly jen do počtu. Byla to Alice Kuhnke ze Švédska ze strany Zelených a Sira Rego, Španělka z frakce Levice. Všechny kandidátky podpořily hlavní cíle dosavadního vedení, tedy Green Deal, usnadnění imigrace, feminismus, podporu LGBT, boj proti nezávislosti států, nenávisti atd. Přesněji řečeno energetickou chudobu, úpadek hospodářství, snížení zemědělské soběstačnosti, zátěž sociálních systémů, pomalou výměnu obyvatelstva, vytvoření EU jako unitárního superstátu, zavedení cenzury atd. To vše prospívá nadnárodním korporacím a poškozuje dolní stamiliony obyvatel EU. Kandidátky Zelených a Levice se od lidovecké vítězky lišily ještě radikálnější rétorikou.

Ve volbě předsedkyně bylo 74 hlasů neplatných. Totiž nepodpoření žádné kandidátky znamená jen snížení kvóra pro zvolení. Volební řády českých politických stran by takový postup označily jako nedemokratický. Vítězka obdržela 458 hlasů z potřebných 309. To znamená, že dohoda největších frakcí spolehlivě zafungovala. Alice Kuhnke obdržela 101, Sira Rego 57 hlasů. Předvolební vystoupení kandidátek a nástupnickou řeč vítězky stojí za to si poslechnout na videu tlumočeném do češtiny (jsou přílohou článku).

Volba místopředsedů byla zatížena stejnou nekorektností. Totiž volební list byl neplatný, pokud nebylo zaškrtnuto osm kandidátů. To znamená, že snaha podpořit jednoho předpokládala současně podpořit sedm dalších, o volbu kterých volitel vůbec nestál, takže podporou svého kandidáta musíte současně podpořit jeho sedm protikandidátů.

V prvním kole volby bylo zvoleno devět kandidátů pouze ze tří největších frakcí. Pirátovi Marcelu Kolajovi chybělo ke zvolení 94 hlasů a vzdal se účasti v dalším kole. Soudím, že se mu nevyplatil mimořádně arogantní způsob řízení jednání. Životní úroveň mu ale nepoklesne, neboť byl zvolen mezi kvestory, kteří se zabývají kontrolou hospodaření EP.

Poslankyně za naši proskribovanou frakci ID zvolena nebyla. Před volbou jsem navrhoval, aby nikdo nebyl ani nominován, nezvolení nám nepomůže. Socialistická frakce má jednoho místopředsedu na 29 poslanců, frakce Identita a demokracie nemá na 70 poslanců žádného místopředsedu. Je to příklad prohloubené moderní demokracie podobně jako v Poslanecké sněmovně ČR, kde čtyři Piráti místopředsedkyni mají, 20 členů SPD nikoli.

Ve skutečnosti volby v Evropském parlamentu nemění politické kyvadlo ani o píď. Uslyšíme i nadále stejná hesla o prioritě boje proti skleníkovým plynům, ačkoli bude mít význam plivnutí do moře, protože se kromě EU k této iniciativě nikdo z velkých znečišťovatelů nepřidal, nadále bude podporován příliv imigrantů a jejich rozmístění do všech členských států (nebo sankce proti nim, kdyby odmítaly), další omezování zemědělské výroby, a tím podporu dovozů z mimounijních zemí, bude prosazována elektromobilita, pro kterou chybějí zdroje a infrastruktura, a současně bude omezována výroba elektrické energie bez náhrady a za cenu prudkého růstu cen. Přitom se Evropská unie bude nadále chovat, jako by řídila svět, nadále chce trestat Rusko, ale i Maďarsko, Polsko, Slovinsko (byla řeč i o ČR), chce „partnersky pomáhat“ Africe v pokračujícím tradičním neokolonialismu. Evropská unie ale neřeší vlastní reálné problémy, protože je odmítá brát na vědomí a jejich řešení není v zájmu nadnárodních korporací.

Podívejte se na videa s kandidáty do vedení Evropského parlamentu, poslechněte si projev Emmanuela Macrona jako prezidenta předsedající země a také Maroše Ševčoviče, slovenského místopředsedy Evropské komise pro interinstitucionální vztahy a prognózu a rovněž představitele všech politických frakcí, kteří reagovali na Emmanuela Macrona.
https://bit.ly/34djdsY

sdíletj na

4.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
26. 1. 2022 21:38

Bože, ty obsahu prosté žvásty se nedají poslouchat…… jeden jako druhý….dokolečka dokola o ničem…..samé bla-bla-bla……

Pavel
27. 1. 2022 10:09
Odpovědět  zdena

Ty žvásty paní Zdeno jsou právě jejich velkou silou. Těmi si dokazují tzv. svoji vyjímečnost a lid Evropy vedou do katastrofy, chudoby a totálního morálního marasmu. Toto oni přesně chtějí. Tito jsou již tak zaprodaní nadnárodnímu kapitálu, že jenom zmínka o národních zájmech svých vlastních zemí jim způsobuje rudé vidění.

Ferro
27. 1. 2022 10:12

Když ptáčka lapají, krásně mu zpívají. Krásně zněl zpěv eurobolševiků v našich sdělovadlech, když skeptické a racionální názory byly cíleně upozaďovány, jen aby referendum o přidružení k EU dopadlo souhlasně. I stalo se a my jsme si zvolili EU posrance. Jen jsme si neuvědomili, že nevolíme bojovníky za naše zájmy, ale obrovskými finančními pašalíky korumpované loutky ovládané pravidly EP, bez reálných pravomocí a schopnosti cokoli změnit. EP totiž funguje na stejných principech, jako někdejší komunistické RVHP, či Národní Shromáždění ČSSR. V EP, ani komunistických řídících orgánech nikdy nešlo o demokracii a prosazení zájmů občanů, ale vždy a jen o prosazení zájmů bolševiků, které jsou skryty pod fíkovým listem demokracie. V EP, po bolševickám vzoru někdejších vrcholných komunistických zastupitelských orgánů, usnesení připravuje prověřené loajální úřednictvo na základě pokynů “věrchušky”. Volení zástupci “lidu” mají pouze právo (ne)souhlasit. Když mají koule a nestojí o další zvolení.

Pavel
27. 1. 2022 15:04
Odpovědět  Ferro

Nikdy jsme ale nebyli kolonie, která nesměla dělat toto nebo tamto. Nikdo nám nepřikazoval co vyrábět, kde a v čem bydlet, co jíst, čím topit atd. Toto jsem tedy alespoň já nezažil a to jsem byl obyčejný dělník. Takže i když zde byly přehmaty, toto nikdo nepopírá, tak srovnávání s dneškem kulhá na obě nohy. Současná smetánka zbytku šlechty, továrníků a velkostatkářů, která se opět dostala k moci vždy byla k lidu nemilosrdná. Tak mi nemluvte o útlaku komunistů vůči prostým lidem.

PennyS
29. 1. 2022 11:02

Málokterý občan s tímto mým názorem dnes bude souhlasit ,ale budoucnost se ukáže !
Polsko je 51. státem USA, Česká republika je 52. státem USA a Slovensko se v poslední době stalo regulérně 53. státem americké unie,
VELICE KRÁSNĚ A HLAVNĚ PRAVDIVĚ NAPSÁNO!!!
ČESKÝ NÁROD S POLITIKY MAJÍ SPOLEČNÉ JEN JEDNO-
PŘI VOLBÁCH SE LIDÉ NECHAJÍ OPÍT ROHLÍKEM.

PennyS
29. 1. 2022 17:21
Odpovědět  PennyS

KOLABORANTE

PENNYS
5. 2. 2022 13:38
Odpovědět  PennyS

DEBILE , KOUKEJ PŘEMÝŠLET NĚKDY HLAVOU, ALE NE ZASTRČENOU V ZADKU usa ,nato A EUROSOJUZU!!! TACÍ JAKO TY ” DOKURVILY CELOU REPUBLIKU!!!
DOPORUČUJI TI STRANKY SEZNAM.CZ TAM JE TAKOVÝCH VLASTIZRÁDCU JAKO TY O NĚCO VÍCEJI, BUDEŠ SI SNIMA VELICE ROZUMĚT-EMILEDEBILE