Velvyslanec USA: Hra skončila, pro Evropu plyn nemáme

Bloomberg: Evropa se musí lépe připravit na potenciální plynovou krizi letošní zimy, zejména proto, že dodávky amerického LNG nelze dále zvyšovat, uvádí vyslanec ministerstva zahraničí USA pro energetickou bezpečnost.

Amos Hochstein v pátek uvedl, že dodávky zkapalněného zemního plynu ze Spojených států na evropský kontinent probíhají na maximální kapacitu, a pokud bude zima tuhá, budou muset být do Evropy zaslány další objemy prostřednictvím plynovodů. 

“Mám obavy, <…> pokud zima bude chladná, nebude dostatek zásob,” řekl novinářům během návštěvy Varšavy. Každý „musí být připraven a přemýšlet o tom více, než jak to v Evropě v současné době vidím“.

Hochstein řekl, že je znepokojen, protože skladování plynu v Evropě je pod pětiletým průměrem, což vedlo k rekordním cenám na některých trzích, a že Rusko – hlavní zdroj energie kontinentu- je v „dlouhodobém horizontu v nevysvětlitelně nízké nabídce“.

_____

Amos Hochstein se narodil 4. ledna 1973 v Izraeli. V letech 1992-1995 sloužil v izraelských obranných silách. Svou politickou kariéru zahájil ve Výboru pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů Spojených států a zastával nejvyšší vládní funkce, mimo jiné byl senior politickým poradcem Výboru pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů USA.

V roce 2011 nastoupil do úřadu pro energetické zdroje amerického ministerstva zahraničí. V roce 2015 Barack Obama jmenoval Hochsteina jako náměstka ministra pro energetické zdroje.

Od března 2017 do září 2020 pracoval jako senior viceprezident marketingu ve společnosti Tellurian (USA, Houston), soukromé společnosti specializující se na dodávky LNG.

Od listopadu 2017 do října 2020 pracoval jako nezávislý ředitel v dozorčí radě Naftogazu. V prosinci 2019 nefrakční zástupce ukrajinské rady Andrij Derkač uvedl, že vedení ukrajinského Naftogazu pod označením “evropský plyn” a pod “přikrytím” viceprezidenta USA J. Bidena prodávalo ruský plyn Ukrajincům – výdělek 1,5 miliardy $.

Schéma vydělávání peněz na Ukrajincích je následující: vedení Naftogazu prodává Ukrajincům ruský plyn a nazývá ho evropským. Za toto přejmenování si dali do kapsy 1,5 miliardy dolarů.

Tvůrci reformy Naftogazu, mezi nimiž je Hochstein, který se plně zodpovídá Bidenovi, nemohli nevědět o aféře s ruským plynovým podvodem. A soudě podle toho, že část ukradených peněz šla americkým společnostem, přikryli i toto schéma.

Derkač zdůraznil, že toto schéma kryl Bidenův chráněnec, člen dozorčí rady Naftogazu, Hochstein.

V dubnu 2021 média informovala, že administrativa Joe Bidena se rozhodla jmenovat Hochsteina jako zvláštního vyslance pro vyjednávání o přerušení plynovodu Nord Stream 2.

8. září vyšlo najevo, že dozorčí rada “Naftogaz Ukrajiny” oznámila svou rezignaci na pozadí napjatých vztahů s generálním ředitelem Jurijem Vitrenkem. Předsedkyně dozorčí rady Claire Spottiswoodová na brífinku pro média uvedla, že komunikace s Vitrenkem se stala „jednosměrnou ulicí“ a dodala: „Děláme rozhodnutí, ale on je ignoruje.“

https://bloom.bg/2YEVyP8
https://bit.ly/3z5Svfk

sdíletj na