Velká malá dvacítka: medvěd se rozhodl nejít na lov

Квадратура круга

“Velká dvacítka” – G20 – se najednou stal malou. 

Navíc dneska už to není úplně dvacítka. Zde je vzorec: 20,5 – 2 = 18,5.

Vysvětlím. Oficiálně je tam 21 vůdců zemí, protože z Německa přišli hned dva najednou: již neaktivní Merkelová a dosud neaktivní Olaf Stolz (který se pravděpodobně stane kancléřem). Nejde tedy o dvě plnohodnotné figury, ale zhruba o jednu a půl. No, a „mínus dva“ je jasné kdo: Vladimir Putin a Si Ťin-pching, kteří nepovažovali za nutné být osobně na “talk shopu” a poslali ministry zahraničí.

Rozhodnutí Putina a Si Ťin-pchinga je celkem pochopitelné: není se tam s kým bavit a ano, ani není moc o čem mluvit. Všechny důležité otázky Rusko a Čína skvěle diskutují v jiných formátech: SCO, BRICS atd. A diskutují produktivně, „bez hluku a dusna“. 

„Kolektivní západ“ je stále posedlý myšlenkou „zeleného obratu“ a jednoduše není schopen slyšet zdravé a kompetentní názory na světové problémy, které první den summitu na dálku vyslovili vůdci Ruska a Číny. 

Mimochodem, Putin ve svém projevu přímo obvinil Spojené státy z hrozící finanční krize: byla to jejich tiskárna, která vedla k prudkému nárůstu inflace ve světě. 

Takže už neexistuje žádná „dvacítka“ (to se ukázalo už před dvěma lety: tehdy setrvačností se ještě shromažďovali, ale nerozhodli nic, absolutně nic: žvanírna, kde se vedou dlouhé, neplodné řeči).

Země “dvacítky” lze zhruba rozdělit do tří skupin:

1. „Kolektivní Západ (neboli „kolektivní Biden“) – ti, kteří se ještě pořád považují za „globální vůdce“ a „civilizovaný svět“.

2. Čína a Rusko se svou vlastní agendou a projekty.

3. Ostatní, váhající (Turecko, Argentina, Jižní Korea, …).

Nemá smysl mluvit s „kolektivním západem“ z několika důvodů:

1. Není nezávislý ani samostatný. Vůdci „západních demokracií“ visí Washingtonu na rtech a jsou zbaveni práva na vlastní názor. Jejich nesamostatnost jsme viděli mnohokrát, někdy dokonce ve velmi hrubé podobě. Navíc – i názor Bidena váží velmi málo, protože uvnitř USA probíhá zoufalý boj mezi tamními „věžemi“ a prezident se převrací v nominální postavu (zvláště když je Biden už velmi zchátralý a zítra zapomene o čem mluvil).

2. Západ není schopen vyjednávat. Po uzavření jakékoliv smlouvy hledá důvod, proč ji nesplnit a zároveň se snaží donutit druhou stranu, aby v plnění pokračovala, nebo ji obviňuje z neplnění.

3. Západ prostě není schopen slyšet a pochopit jiné úhly pohledu. Kvůli jeho rozmarům, sebestřednosti a egoismu nemá smysl s ním diskutovat o jakýchkoli problémech. Prověřeno.

Nepřítomnost Putina a Si Ťin-pchinga je hlasitým cvrnknutím do nosu Bidena, který s nimi aktivně vyhledával schůzku (a dokonce požádal Čínu, aby takové setkání zorganizovala). 

Je to také signál pro všechny ostatní: Rusko a Čína jsou nezávislí hráči a nepotřebují prázdné tlachání s nafoukanými lidmi, na kterých nic nezávisí.

Západ se zoufale pokouší udržet si globální vedoucí postavení tím, že přichází s nějakou zelenou agendou („zelený vtípek“, jak tomu říkám). Bezprostředně po G20 proběhne v Glasgow „klimatický summit“ a nepřítomnost Ruska a Číny z tohoto summitu udělá další malé setkání a další žvanírnu (připomínající výklady našich liberálů o tom, kdo z nich získá jaké křeslo po odchodu Putina). Obecně dojde k porcování kůže nezabitého medvěda, který odmítl jít na lov. A udělal správnou věc.

Na pozadí prohlubující se globální krize se vůdci Ruska a Číny rozhodli neúčastnit drobných hádek mezi „spolehlivými spojenci Spojených států“, ale působit jako arbitr, a pokud je někdo náhle bude potřebovat – pak i jako prostředníci v neustálých sporech a konfliktech. Čas velkých summitů, bohužel, skončil – začíná velká hra. Čína a Rusko už jsou ve hře. 

Mezi tou partou hlučných bláznů musí být alespoň jeden chytrý. A chytří jsou zatím dva.

20,5 – 18,5 = 2. Toto je vzorec úspěchu.

Zdroj

sdíletj na

1 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
paw
1. 11. 2021 05:34

G20 poskodili zemskou atmosferu velice .Emise rostou . Napr. Biden sam mel doprovod 85 dalsich aut.Prileteli individualne specialnimi letadly.