“Veletrh pokrytectví” v Radě bezpečnosti OSN vyvolal „pocit blízký nevolnosti“

Reakce zástupců západních zemí v diskusi o zločinech ukrajinských nacionalistů v Radě bezpečnosti OSN vyvolala „pocit blízký nevolnosti“, uvedl Dmitrij Poljanskij, zástupce velvyslance Ruské federace při OSN.

Rusko uspořádalo neformální zasedání Rady bezpečnosti OSN – „Oděsa o sedm let později: neonacismus a násilný nacionalismus jako pohon konfliktu na Ukrajině“. 

Účastníci událostí v Oděse i obyvatelka Gorlovky Anna Tuvová, která při ostřelování ukrajinskou armádou přišla o manžela a dceru, promluvili prostřednictvím videozáznamu. 

Rodinný dům v Gorlovce se 26. května 2015 dostal pod dělostřeleckou palbu. Střela zabila otce rodiny a 11letou dceru.  Dvouleté dítě mělo několik ran od střepin a novorozenec byl zraněn. Matka rodiny Anna Tuvová přišla o ruku.

“Informace o smrti mé rodiny nebyla v ukrajinských médiích uvedena. Teprve když jsem poskytla rozhovor pro zahraniční média a moje tragédie se rozšířila ve světových televizních kanálech, pak i na ukrajinských kanálech viděli pláč matky mého manžela na troskách domu. Ukrajinská média uvedla, že na naši oblast stříleli ruští agresoři,“ uvedla.

Tuvová zdůraznila, že ukrajinské orgány nevyšetřují zločiny nacionalistů, kteří mučili a znásilňovali populaci Donbasu.

„Všichni jsme uvedeni na seznamu „Mírotvůrce“. Ukrajinská vláda mě představila jako komplice okupantů a teroristů. Všichni jsme „separatisté“. V rozhovorech v ukrajinské televizi říkají, že jsme genetický odpad, že jsme 4 miliony lidí, zbyteční na této zemi, „že etničtí Rusové musí odejít, osvobodit území, jinak budeme začištěni,“ řekla obyvatelka Donbasu.

Západní diplomaté, kteří se jednání účastnili, ignorovali toto svědectví.

Estonsko, Irsko, Francie, Norsko, Spojené království, Spojené státy, Belgie a Německo obvinily Rusko, že uspořádalo tuto akci „aby znovu propagovalo lživý příběh o Ukrajině“. 

Západní země vyjádřily politování nad „tímto úmyslným pokusem odvrátit pozornost mezinárodního společenství od pokračujících destabilizujících aktivit Ruska proti Ukrajině“. 

Zároveň vyzvaly Rusko, aby zastavilo politizaci lidských tragédií.

Poljanskij připustil, že schůzka „zanechala tíživý pocit, blízký nevolnosti“. 

Poznamenal, že ruským diplomatům jsou dobře známy „dvojí standardy a pokrytectví jejich západních kolegů“, ale „nebylo snadné se uklidnit“. Podle Západu na Ukrajině „všechny problémy vyprovokoval určitý projekt „Ruské jaro“ a Rusko údajně jako řečníky pozvalo provokatéry. 

Jak se opovažují to říkat do očí Anny Tuvové, která ztratila členy rodiny a sama zůstala invalidní,”
citovala RIA Novosti Poljanského.

Poznamenal, že v případě, kdy v Radě bezpečnosti OSN jsou projednávány jiné konflikty, zástupci západních zemí často „zvou jako řečníky občanské aktivisty ze Středního východu nebo Afriky, kteří s pomocí kusu papíru, v dobré angličtině nebo francouzštině, přečtou připravená svědectví o zločinech orgánů jednotlivých zemí a porušování lidských práv.“

“Ty vyslechnout možné je, ale tady to možné není, protože Ukrajina je podle jejich definice bílá a načechraná, a my a proruští separatisté tam děláme všechno to zlo,” uvedl ruský diplomat a poznamenal, že na “veletrhu pokrytectví” v Radě bezpečnosti OSN” všechny ostatní překonali Estonci, kteří na nás zlostně hodili veškerou špínu, kterou si dokázali představit.”

Poljanskij řekl:

„Západní lidé si tímto představením nezískali žádné body, ale nemají jiné východisko – protože již dávno začali lhát a překrucovat, aby kryli majdanské úřady, tak musí pokračovat.“ 

Vyjádřil přesvědčení, že Západ podpoří jakékoli činy a výroky Ukrajinců a historie bude přepsána podle nich a všem bude odpuštěno. Podle jeho slov však pravda o tragédii v Oděse, o tom, co se děje a co se stalo na jihovýchodě Ukrajiny, postupně začíná pronikat na platformu OSN, a „to vždy rozzuří naše západní kolegy“. 

“No, budeme je i nadále přivádět k zuřivosti, není jiné východisko,” řekl.

Vasilij Nebenzja, stálý zástupce Ruska při OSN, řekl zástupcům Západu:

„Někteří z vás tvrdí, že se jedná o lživý obraz, že jde o produkt ruské propagandy. Ale lidé, které jste dnes viděli, jsou skuteční. Všichni se stali oběťmi postmajdanské Ukrajiny a dnes se rozhodli s vámi sdílet své zkušenosti“. 

Podle jeho slov „ruskou propagandou“ nazvali „velmi nepohodlnou informaci“, kterou Západ musel „poslouchat od těch lidí, kteří takové informace mohou poskytnout“.

2. května 2014 v Oděse, během konfrontace s radikály z “Pravého sektoru”, se uchýlili příznivci federalizace do Domu odborů. Poté, co radikálové zapálili budovu, ty, kteří se pokusili o útěk zastřelili a ubili holemi a kameny 
Podle oficiálních údajů zemřelo v důsledku tragédie 48 lidí.

https://bit.ly/3nPHdrE
https://bit.ly/33mgXff

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavla
6. 5. 2021 09:26

Už vytáhli i Kissingera, který umravňuje ve svém projevu USA.
https://www.rt.com/op-ed/522952-kissinger-nuclear-danger-us-china/