Varování před ukrajinskými minami v Černém moři

Miny utržené při bouři, které Ukrajina nainstalovala v Černém moři, mohou ohrozit břehy Bulharska, Rumunska a Turecka. Zatímco země bijí na poplach, experti obviňují ukrajinskou armádu z nedbalosti.  S největší pravděpodobností je totiž upevnili neprofesionálním způsobem, bez potřebného vybavení.

Již dříve Centrum pro styk s veřejností Federální bezpečnostní služby Ruské federace oznámilo, že námořní síly Ukrajiny nainstalovaly asi 420 min v oblasti přístavů Černomorsk, Južnyj, Očakov a Oděsa. Jedná se o miny, které jsou napojeny na kotvy speciálními kabely. 

Agentura poznamenala, že během bouře se tyto kabely začaly lámat a vlivem proudu a větru jsou výbušná zařízení unášena přes Černé moře směrem k Bosporu. S přihlédnutím k minovému nebezpečí zveřejnila 18. března 2022 Černomořská flotila ruského námořnictva odpovídající pobřežní varování č. 116. Na sociálních sítích byla zveřejněna i videa odpalování mořských min na oděských plážích.

Bulharsko varovalo obyvatele před nebezpečím ukrajinských námořních min v Černém moři

Bulharská vláda vyzvala obyvatele černomořských oblastí země k ostražitosti v souvislosti s nebezpečím vyhození lodí do povětří při nárazu do ukrajinské mořské miny, vytržené bouří z minrepů. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu tamní vlády.

“Žádáme obyvatele v oblastech Dobrich, Varna a Burgas o ostražitost. V případě nálezu podezřelých kulovitých předmětů ve vodě nebo na břehu žádáme občany, aby událost nahlásili na tísňovou linku 112,” stojí ve zprávě. Údajně byla přijata všechna nezbytná opatření ke kontrole námořních hranic země a pohybu lodí v bulharských teritoriálních vodách, pokud jde o připravenost provádět speciální operace k neutralizaci nebezpečných objektů.

Turecké námořnictvo 22. března potvrdilo, že unášené miny nastražené v Černém moři ukrajinskou armádou by mohly dosáhnout Bosporu a Středozemního moře.

Turecké námořnictvo vyzývá civilní plavidla, aby sledovala a hlásila unášené ukrajinské miny.

Turecké námořnictvo varovalo civilní lodě před unášenými ukrajinskými minami, uvedl list Hurriyet.

“Námořnictvo vydalo varování a naléhalo na lodě, aby sledovaly možné unášené miny. Je důležité, aby všechny lodě v regionu a plující v průlivech pečlivě hlídaly unášené miny. Nález unášených min/objektů podobných minám by měl být okamžitě nahlášen hlavnímu koordinačnímu centru pro záchranné operace,“ uvedlo turecké námořnictvo v prohlášení.

Minolovka rumunského námořnictva začne ve výsostných vodách a hledat ukrajinské miny.

Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že v teritoriálních vodách země bude působit minolovka, která bude hledat a případně lokalizovat ukrajinské miny.

Vedení rumunského námořnictva nařídilo posílit opatření k monitorování námořního prostoru země.

„Viceadmirál Constantin Belescu opustil v pondělí 21. března vojenský přístav Constanta, aby plnil výzkumné úkoly v mořských oblastech rumunských výsostných vod,“ poznamenalo ministerstvo obrany.

Bulharské úřady již dříve slíbily, že zajistí námořní hranice země před unášenými ukrajinskými minami, které byly instalovány na přístupech k ukrajinským přístavům.

Přetržení lana je skutečná situace, která se velmi dobře mohla stát. Konstantin Strelbitskij, aktivní účastník vojenských pátracích akcí, předseda představenstva Moskevského klubu historie flotily.

„Dnes na Ukrajině nejsou žádné lodě, které by mohly zaminovat vodní plochu nebo jakékoli námořní cesty v souladu s technickými specifikacemi. S největší pravděpodobností k tomu používali improvizované prostředky, které neměly potřebnou technickou infrastrukturu”.

To podle jeho názoru vedlo k tomu, že některé miny spadly z kotev.

Hrozba unášených min

Nyní mohou být miny skutečně neseny směrem k Bosporu, je si jistý Strelbitskij. A pak – do Marmarského a Středozemního moře.

„Proud v Bosporu a Dardanelách je přesně z Černého moře do Středozemního moře. <…> Pro začátek by se měly miny, které byly poblíž Oděsy, dostat podél pobřeží Rumunska a Bulharska. A hrozba existuje především pro lodní dopravu těchto dvou zemí a poté do Turecka a nedej bože do Středozemního moře. Cokoli se může stát,“ zdůraznil Strelbitskij.

Podle něj není náhoda, že se nyní ke břehu neblíží zástupci Černomořské flotily, operující u Oděsy. Je si jistý, že hrozba, která se objevila, je výsledkem „nedbalé a absolutně bezmyšlenkovité“ činnosti ozbrojených sil Ukrajiny.

FSB Ruské federace potvrdila, že ukrajinské námořnictvo nainstalovalo asi 420 min na přístupy k přístavům Oděsa, Očakov, Černomorsk a Južnyj. Jedná se o kotevní miny a kotevní říční miny, které se vyráběly v první polovině 20. století.

https://bit.ly/3L6gAJz
https://bit.ly/3undHNC

sdíletj na

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
23. 3. 2022 01:37

Kdyby jenom v moři. Jsou i na plážích. Chudáci děti, až bude po válce.

Null
24. 3. 2022 00:15
Odpovědět  Milan

Jak praví jistý vtip – budou zvesela rozhazovat ručičkama a nožičkama….

Frank
23. 3. 2022 12:17

To si ještě hodně lidí s těmi demokraty užije.

Bozena K
23. 3. 2022 19:04

a takovým šmejdům, teroristům, my posíláme další zbraně… aby se nám to jednou nevymstilo…ještě budeme za 5 let žádat my, aby nás Rusové přišli denacifikovat…