Vánoční pozdrav – salva na vystřízlivění a motiv k jednání

V Rusku poprvé uskutečnili salvový start hypersonických „zirkonů“.

Prezident Putin informoval o úspěšných testech hypersonického raketového systému Zirkon. Blahopřál vývojářům a inženýrům zapojeným do vývoje. Raketa vstoupí do služby v roce 2022.

Testy byly podle ruského prezidenta úspěšné.

Mluví o úspěchu

„Dnes ráno (24.12.2021) odstartoval hypersonický systém Zirkon. Toto je naše nejnovější raketa, která funguje na námořní i pozemní cíle. Testy proběhly úspěšně, bezvadně. Jde o velkou událost v životě země a významný krok ke zlepšení bezpečnosti a obranyschopnosti Ruska,“ uvedl Putin.

Trošku tajemství 

Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov upřesnil, že start se uskutečnil ráno v 05:30. Prezident neuvedl podrobnosti o tom, kde se to stalo. Raketové testy probíhají v Bílém moři od července 2021. Předchozí start se uskutečnil 16. prosince z fregaty “Admirál Gorškov”. I ten byl úspěšný.

Co je to…

Zirkon je ruská protilodní hypersonická střela. Může dosáhnout rychlosti více než 9,5 tisíce km za hodinu. Putin v listopadu oznámil, že rakety předají do provozu v roce 2022. Rusové jimi plánují vyzbrojit hladinové lodě, i ponorky. 17. listopadu ministr obrany Sergej Šojgu informoval Putina o úspěšném odpálení hypersonické rakety Zirkon z fregaty Severní flotily v Bílém moři. Začátkem října ruské námořnictvo otestovalo Zirkon z jaderné ponorky Severodvinsk. Jeden ze startů se nedávno uskutečnil zpod vody na cíl na pevnině.  

A co USA

Pentagon označil tuto událost za nejhorší zprávu 21. století. Další výhodou Zirkonu je jeho letový dosah. Raketa zasáhne cíl ve vzdálenosti přes tisíc kilometrů. Skupinová salva podle odborníků nedá nepříteli jedinou šanci na záchranu. Po zničení hlavního cíle si rakety automaticky vyberou další a tak dále, dokud všechny hlavice nezasáhnou své cíle. 

Zirkon si poradí s fregatami, torpédoborci, letadlovými loděmi, a zničí i velké nepřátelské pozemní cíle. Hypersonický projektil dokáže zničit nepřátelský jaderný štít během několika minut bez hrozby odvety. Ukazuje se, že jaderný arzenál nahromaděný některými světovými mocnostmi se stává zbytečným.

Kreml označil start rakety Zircon za vážnou připomínkou pro Západ

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že vypuštění ruské hypersonické řízené střely Zircon by se mělo stát vážnou připomínkou pro Západ, který se stále více přibližuje k ruským hranicím.

“Doufejme. Apel se tak stává přesvědčivější,” – řekl Peskov v programu “Moskva. Kreml. Putin” na televizním kanálu «Россия 1».

https://bit.ly/32DYy04
https://bit.ly/3mBaAPg

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
27. 12. 2021 14:43

Opravdu lepší vánoční “dárek” nemohlo Rusko pindostánu dát!?Ale ti grázlové a blbci kolektivního západu nebudou schopni a ochotni význam tohoto ruského poselství patřičně ocenit. Obávám se, že ta (j)elita kolektivního západu ve své loupeživé chtivosti a nenažranosti po nerostném bohatství Sibiře raději spáchají sebevraždu a zničí celou současnou civilizaci jadernou apokalypsou, přesně podle jejich patologicky zrůdného charakteru a myšlení, “když to nemůžeme mít my, tak nikdo, ani Rusko (kterému toto bohatství zcela zákonitě patří!!) ne?!? Kdybych byl věřící, musel bych zvolat; “kolektivní západ, zejména anglosasové jsou na ? velebnosti!!!!”