politika

Vánoční „dárek“ Západu od Putina

просто о сложном

Normální lidé si dárky vždy promyslí dopředu. Do katolických Vánoc už moc času nezbývá, a tak se náš prezident naprosto správně rozhodl postarat se o vánoční dárky pro Západ. A v tomto ohledu je jeho blízkovýchodní cesta skoro jako let Santa Clause, i když místo sobů letěly naše stíhačky.

Na Západě však teď usilovně hádají, co nechal Vladimir Vladimirovič v krabicích pod vánočním stromečkem. I když je jasné, že to nebude to, co si Západ přál. Dokonce bych řekl, že to bude úplně něco jiného. Ale co se dá dělat, jak se děti chovaly po celý rok, takové jsou i dárky.

Putinova návštěva Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie a poté setkání s íránským prezidentem Raísím v Moskvě zjevně nevěstí pro Západ nic dobrého. Už samotná skutečnost, že Putin navštívil Blízký východ, je pro Západ obrovskou ranou. A to hned ze dvou důvodů. Za prvé ukazuje, že žádná izolace našeho prezidenta neexistuje (a nikdy nebyla). Za druhé, začíná být jasné, že státům na Blízkém východě nezáleží na reakci USA.  Provádějí svou politiku zaměřenou pouze na své národní zájmy.

Ale samotná skutečnost návštěvy a setkání – to jsou stále jen vnější projevy. Nyní všechny zajímá na čem přesně se lídři SAE a SA dohodli s naším prezidentem. Je snadné pochopit, že se diskutovalo o velmi důležitých otázkách, pokud byl nutný Putinův příjezd, a nestačily jen telefonické rozhovory.

A takových důležitých témat je teď víc než dost. A prvním z nich je situace na Blízkém východě. Nedávné události ukazují, že Izrael jasně hraje vabank a podstata celé operace je úplně jiná, než bylo původně oznámeno. 

Nyní hodně záleží na konsolidované politice států tohoto regionu. A zdá se, že Putin nepřijel s prázdnou, ale s konkrétními návrhy v této otázce. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Írán mají v regionu dostatek pák, aby srazily aroganci Izraelců. A myslím, že velmi brzy uvidíme v této věci určitý pokrok.

Druhá otázka se týká ropy a plynu. Nyní probíhá zajímavý boj mezi OPEC+ a Spojenými státy. Jedni se snaží ropu zdražovat omezováním těžby, druzí se ji naopak pomocí podvodů snaží udržet v pro ně výhodném cenovém rozmezí. A vypadá to, že OPEC+ připravuje globální úder stávajícímu systému obchodování s uhlovodíky.

Nejdůležitějším krokem v tomto směru bylo přistoupení Brazílie k organizaci 1. ledna 2024. Za pozornost stojí i dění ve Venezuele. To vše je téma na další diskusi, ale hlavní je, že zásadní přípravné práce byly dokončeny. A nyní bychom se měli v novém roce dočkat velmi zajímavých událostí na tomto trhu. Hlavní aktéři samozřejmě musí prosazovat společnou politiku a ta bude rozpracována na setkáních s vůdci SAE, SA a Íránu. A to, že se problém řeší na úrovni hlav států, jen zdůrazňuje důležitost okamžiku a přijímaných rozhodnutí.

Třetí, neméně důležitou otázkou je naše spolupráce s těmito státy v různých ekonomických aspektech.  Dvoustranné vazby nikdo nezrušil a rozvíjejí se obrovským tempem. A pokud si někdo myslí, že Araby zajímá pouze náš ropný a plynárenský sektor, tak je na omylu. Podíl investic, které se netýkají ropy a plynu, se v roce 2023 zdvojnásobil.

Neměli bychom také zapomínat na roli, kterou tyto země hrají v souvislosti se sankcemi proti Rusku. Obrovskou zásluhou těchto zemí je například to, že nefungoval cenový strop u ruské ropy.

Za čtvrté a neméně důležité je, že tyto země budou součástí budoucího ruského makroregionu. Někteří lidé špatně chápou samotný princip makroregionu, věří, že někdo v něm bude velet a zbytek se prostě podřídí. To je špatný výklad. Makroregiony totiž budou spojovat země se stabilními vzájemnými ekonomickými, politickými a vojenskými vazbami bez principu podřízenosti jednoho vůči druhému. Hlavním principem je oboustranně výhodná spolupráce.

Z tohoto důvodu je pro Rusko důležité politické klima v tomto regionu. A je dost pravděpodobné, že Rusko bude nějakou dobu sloužit jako garant vztahů Saudské Arábie s Íránem. Jejich vztah se už zlepšuje, ale k ideálu má ještě daleko. V tomto ohledu bude pozice Ruska jako společného partnera pozitivní a žádoucí faktor.

Putin a šéfové SAE, SA a Íránu mají obecně mnohem více variant a témat k diskusi. Stačí si připomenout, že od 1. ledna se tyto země stanou členy BRICS a Rusko bude této organizaci v roce 2024 předsedat. 

Je ale důležité si uvědomit, že ať už si vezmeme jakékoli téma, buď je proti Západu, nebo Západ obchází. A to je pro Spojené státy velmi, velmi špatný signál. Blízký východ se postupně vzdaluje americkému vlivu.

Současná návštěva Putina to opět dokazuje. No a když na Západě uvidí, jaké dárky jsou pro ně připraveny, očividně z toho velkou radost mít nebudou.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/gu413

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
8. 12. 2023 07:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Není to snadné, ale kdyby USA místo ublíženého a přitom bezzubého vyhrožování zachovaly dekórum a nenápadně začaly ustupovat z pozice, na kterou už nemají ideologicky, ekonomicky ani vojensky, zachovaly by si alespoň nějaký a možná nemalý respekt.
Ale předvádět vzteklého fracka, který to autíčko chce a chce…. to k zachování aspoň zbytku pověsti nepovede.

Slovan
8. 12. 2023 08:27
Odpovědět  Albi

Vystihnula si to naprosto přesně, ale nediv se, mít dlouhá desetiletí takovou životní úroveň a najednou ejhle. Už moje babi kdysi říkala, že z lepšího na horší se špatně přechází.

Markýza
8. 12. 2023 18:03
Odpovědět  Slovan

Copak životní úroveň – ale ta prestiž zatracená! Ta láska včeho světa…..to se opouští fakt blbě. To chápu a popravdě mi připadá, že dělají, co můžou……mohlo to být daleko horší a zpupnější. Dost tomu samozřejmě napomohla vzpoura poslušných (myslím všechny ty státy, kterým ruská revolta dodala odvahy vzepřít se) a taky to, že ta vzpoura je takřka okamžitá a mnohočetná.Ale i tak……zeptejte se nějakého slavného komedianta, jaké to je, když se na vás začíná zapomínat.

Mike
8. 12. 2023 09:28
Odpovědět  Albi

Ano, říká se tomu “odejít se ctí.”
Teď už jenom zbývá, jak amíkům vysvětlit slovo čest.

zdendulka
8. 12. 2023 09:57
Odpovědět  Mike

to ti frackové nikdy nepochopí… nebo se snad dá čest hromadit na kontě ? 🙂 🙂 🙂

zdendulka
8. 12. 2023 09:59
Odpovědět  zdendulka

pamatuju, kdy býval dolar skoro za padesát a libra sedmdesát….. kde ty jejich časy jsou…..

eFPe
8. 12. 2023 13:36
Odpovědět  Mike

I když už mají jen tlusté vojcly, nebo je už protilék na svazy letadlových lodí, furt ještě mají takový jaderný arsenál že by to udělalo bordel i na Jupiteru. Slyšeli jste zprávu, že diplomati USA ve Španělsku upláceli španělské tajné služby? Lidi udělat to Rus, nebo Číňan, tak železný s takáčem vyhlašují válku!

zdendulka
8. 12. 2023 09:56
Odpovědět  Albi

ale nevycválaný rozmazlený fracek se přece nedokáže chovat jako dospělý…. nemá na to 🙂 A ani není schopen si to uvědomit a korigovat svoje jednání…. Začínají být spíše chudáci….

Autor
8. 12. 2023 18:14
Odpovědět  Albi

Kdo celý život krade, a tudíž žije na cizí účet, nikdy nebude dobrovolně pracovat jen tak. Je přece rozdíl mít všechno “jen tak” nebo za tvrdou práci. A žádného zloděje ani nenapadne starat se o ty druhé, že jim třeba i zničil život, že je dostal do obrovských potíží, jen když ON má svoje.
Pamastuji si, je to už dávno, kdy se jeden Američan rozčiloval nad tím, že rodina svého syna, který kradl, byl členem gangu v nějakém velkoměstě, a byl zatčen a stál před soudem, že jej považuje za svého živitele a z toho důvodu chtěla po soudu, aby jej propustil. Ani slůvko lítosti nad těmi druhými, ani náznak pokání a to vše říkala, spíše vyřvávala matka toho zloděje.
To je samozřejmě osobní příklad, ale ti ve vedení se chovají naprosto stejně.
Takže čekat od zloděje, zločince pokání, skromnost a chápání jiných souvislotí než osobní obohacení nelze očekávat. Navíc oni měli skoro celý svět a teď se jejich píseček začíná scvrkávat. A už před tím měli potíže najít někoho, koho ve velkém oloupit. K této roli se hodí v podstatě jen Rusko, proto ta nenávist “civilizované” KOZY.
A není to vzteklý fracek, protože oni velmi dobře chápou, že jsou zločinci. Staří zločinci.

Jaro Jaroslav
10. 12. 2023 14:39
Odpovědět  Albi

Prepólovanie sveta ešte neskončilo! Nie je hotovo! A beztak, v Zlatom veku bude vladnuť Žltá rasa, nie Rus!!!

unor 2022
8. 12. 2023 08:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Dat nekomu pod stromecek, dolar za deset kacek, neni darek ktery by mu rozzaril oci.

zdendulka
8. 12. 2023 10:00
Odpovědět  unor 2022

pamatuju, kdy býval dolar skoro za padesát a libra sedmdesát….. kde ty jejich časy jsou…..

Frank1
8. 12. 2023 08:31
Ohodnotit příspěvek :
     

V. Putin vyhlasil pristi rok v Rusku rokem rodiny a deti! Dalsi rana degeneratum na KoZa.

Frank1
8. 12. 2023 08:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusove se nebranili ponizovani Ruska degeneraty na KoZa, ze Rusko je jenom benzinova pumpa. Ani zpravam o zaostalosti a brzkemu krachu, o vitezstvi Ukrajiny. A tak ten narrativ zapadu vlastne podporovalo. To prece nema chybu!

katango
8. 12. 2023 10:45
Odpovědět  Frank1

Viz Umění války od mistra Sun´c.

Vladimír
8. 12. 2023 17:34
Odpovědět  Frank1

Národní sport Rusů jsou přece šachy a odtud foká vítr. :-))

Markýza
8. 12. 2023 17:58
Odpovědět  Frank1

No….čtvrtina ruské krve ve mně říká О, это? Это неважно.

Jaro Jaroslav
10. 12. 2023 14:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Neviem, ale pre mňa vzdy bude ten Vladimír Vladimírovič, 33° zednář, obkolesený židochazarmi z RŽK a Chabadu, iba obyčajny Rus.Putin ( Ruský Putin)- poskok žida…